Woskownica/Hoja - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Nie jest to choroba infekcyjna. A pasożyty łatwo sprawdzić. Weź lupę i pooglądaj dolną stronę liści.
Poza tym sprawdź stan przerośnięcia bryły ziemi przez korzenie. Sprawdź, czy pod wierzchnią warstwą ziemia nie jest wilgotna. Bo wierzchnia warstwa ziemi łatwo przesycha i jak nie sprawdzasz tylko podlewasz na podstawie wyglądu wierzchniej warstwy to masz taki właśnie efekt.
Awatar użytkownika
bbartosz
50p
50p
Posty: 75
Od: 4 lut 2007, o 11:27
Lokalizacja: Kalmar, Szwecja/ Cieszyn

Post »

Dzięki za wszystkie informacje, obejrzałam liście i nie widać robactwa.

A oto hoja w całej okazałości:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a0a ... 9e4f1.html
Pozdrawiam
Basia
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Wszysko wygląda ładnie. Sprawdź bryłę korzeniową. W tym celu wyjmij roślinę z doniczki. Zobaczysz czy ziemia w dole doniczki jest mokra czy bardzo sucha. Czy korzenie przerosły ziemię. Od tego oglądu zależy co zrobisz dalej.
selmun
100p
100p
Posty: 139
Od: 23 lut 2008, o 13:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Aaaaa! Moja hoja dostała dziwnych ciemnych plamek od spodu liści (tych młodych na górze rośliny). A niektóre liście rosną jakby zniekszatałcone. Czy to pasożyt, grzyb, przelanie, spalenie słońcem??? :-(

Hoja stoi na południowym oknie "od zawsze", jesst podlewana teraz rzadko (jeszcze zimowo), nie była jeszcze w tym roku nawożona. Do tej pory rosła dobrze, nie kwitła.

Odseparowałam ją od innych i nie wiem co zrobić dalej.

Dziękuję z góry a pomoc.

Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wygląda na jakiegoś szkodnika przy powiększeniu zdjęcia czy te czarne punkty są ruchome czy takie jakby pozapadane w liściu? :D
selmun
100p
100p
Posty: 139
Od: 23 lut 2008, o 13:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Nieruchone i zapadnięte.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wygląda jak po ataku wciornastków nie zauważyłaś malutkich szkodników chodzących lub latających koło hoi? Oprysk Actellic 500 EC lub Sumi - Alpha 050 EC :D
selmun
100p
100p
Posty: 139
Od: 23 lut 2008, o 13:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Nic nie chodzi, ani nie lata. Zmartwiłeś mnie, ale bardzo dziękuję za instrukcje. Opryskam jak najszybciej.

Czy oprócz sąsiadujących hoj, inne rośliny z okolicy też muszę opryskać? Mam blisko też fikusa, sindapsusa, trzmielinkę i reo. Nie mają żadnych objawów.

Czy jak opryskam, to z powrotem na parapet, czy zostawić na trochę w "komorze gazowej" - kabinie prysznicowej?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Po oprysku proponuję hoję umieścić w pomieszczeniu do którego nikt nie będzie wchodził conajmniej 12h i podczas oprysku uważaj opary tych środków są bardzo szkodliwe dla człowieka. Jeśli na innych roślinach nie ma objawów nie musisz ich pryskać. :D
selmun
100p
100p
Posty: 139
Od: 23 lut 2008, o 13:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

OK, dzięki. Tylko, że gdzieś wyczytałam, że te robale latają. Czy to prawda?
selmun
100p
100p
Posty: 139
Od: 23 lut 2008, o 13:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Czy te plamki to są pozostałości? Nie muszę usuwać tych dziwnych i kropkowanych liści?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Owszem są formy latające i bezskrzydłe tego szkodnika, liści nie musisz usuwać. :D
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Witam
mam w domu hoję niewiadomego mi gatunku mam je juz kilka lat i tylko jedna z 2 szt raz mi pieknie zakwitła .
Teraz mam juz z nimi problem bo dopadła ich zaraza hmm nie wiem czy choroby czy szkodniki ale raczej te drugie
opisuję :
na gałązkach i pod listkami znajduje sie mnóstwo takich jakby wacików białychi w tym są takie brunatne robaczki -to jest bardzo klejące nawet parapet jest cały od tego klejący teraz tez przeszło mi to na paproć .Mąż je raz pryskał czymś ( nie wiem czym) ale bez żadnego dłuższego rezultatu:(
Czy możecie mi doradzić co z tym zrobić ? czy to opryskać ? czy można temu jakoś zaradzić ?
aha zaznaczę jeszcze ze hoje pięknie wyglądają nie są uszkodzone natomiast palma jest biedna.
czekam na informacje
Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”