Formowanie Cefalocereusa

Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Jeśli chcemy, by roślina odbiła po cięciu możliwie dużą ilością nowych pędów bocznych to ważne, by wilgotnego i zasobnego podłoża miała odpowiednie warunki do wzrostu czyli dużo słońca, ciepła i wilgotne powietrze. To oznacza, że przydałaby się szklarnia. Jeśli ten zabieg ma być wykonany na parapecie i tam ma tam pozostać kaktus to trochę za kiepskie warunki na wiele pędów bocznych.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Zgredo
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1291
Od: 1 maja 2008, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Oczywiste "na czuja" jest, ale dla mnie oczywistym jest, że pomidorową je się z ryżem i kwaśną śmietaną a dla mojego mężczyzny, że z makaronem i śmietanką na słodko ;) Wolę dopytać, skoro wywiązała się tak ciekawa wymiana poglądów :)

Przy takiej pogodzie, jaką mamy chyba nawet szklarnia nie bardzo pomoże - zwłaszcza, że jej właścicielka (nie mieszkam u siebie) wietrzy pomidory w niej rosnące i w zasadzie nie jest tam dużo cieplej.

Wilgoć nie zaszkodzi po cięciu? Chodzi mi o zwiększoną podatność na tak dużej powierzchni przecież, na choroby grzybowe.
"Wysoko mnie ceni - mówisz? Wiem, zażądałby więcej niż 30 srebrników"
Moje... wszystko
Czy wolność oznacza anarchię?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Po cięciu ranę warto czymś zasypać. Wtedy nic złego się nie przydarzy. Natomiast jeśli jest wybór między parapetem a szklarnią to nawet przez chwilę bym się nie zastanawiał i wstawiłbym roślinę w to drugie miejsce.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Zgredo
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1291
Od: 1 maja 2008, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Węglem? Pryskać ponadto?
"Wysoko mnie ceni - mówisz? Wiem, zażądałby więcej niż 30 srebrników"
Moje... wszystko
Czy wolność oznacza anarchię?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Zasypać oznacza, że ranę należy pokryć czymś suchym a nie pryskać. Czyli węgiel drzewny, sproszkowane aluminium, środek przeciwgrzybowy ale suchy. Nie pryskać wodą, bo wejdzie w ranę zgnilizna! A najlepiej gdyby roślinka przez parę pierwszych dni po cięciu była w suchym i słonecznym miejscu. Rana dobrze wyschnie a słońce dodatkowo działa odkażająco.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Zgredo
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1291
Od: 1 maja 2008, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Miałam na myśli pryskanie środkiem grzybobójczym gdy rana już zaschnie - jako dodatkową ochronę - niezręczny skrót myślowy - przepraszam :)
"Wysoko mnie ceni - mówisz? Wiem, zażądałby więcej niż 30 srebrników"
Moje... wszystko
Czy wolność oznacza anarchię?
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

po pierwsze to mam 15 letnie Cleistocactusy po 1,7 metra wiec raczej wiem o czym piszę :wink: Nigdzie nie napisałem ze obciąć należy zaraz po przesadzeniu :idea: :) Stwierdziłem tylko że aby odrostów było więcej roślina musi być podsadzona w żyznym substracie i w dużej doniczce ,nie zgodzę się w ogóle natomiast z tezą ze trzeba nawozić- jeżeli rośliny nie są trzymane w czystym kruszywie {ew w uprawie hydroponicznej } i są przesadzane co 3-4 lata to nawożenie jest niepotrzebne - dodam że jak się nie umie nawozić to lepiej tego nie robić bo można sobie zniszczyć rośliny, niestety w narodzie ciągle pokutuje mit ze jak coś nie rośnie to wystarczy walnąć nawozu i będzie lepiej :idea: Co do niskiego obcięcia to chodziło mi o to ze tak będzie estetyczniej ponieważ roślina w miejscu obcięcia wypuści tylko 1 pęd :wink: który nie ukryje powierzchni ciecia -dodatkowe pędy jeżeli będą -pojawią się od dołu wiec im ten słupek będzie niższy tym jego ukrycie będzie łatwiejsze a i szybciej nastąpi- co do warunków uprawy to potwierdzam słowa Tomka ze przydał by się jakiś tunel a co do wypuszczania odrostów dodam ze mam Pilosocereus leucocephalus który 3 lata temu stracił stożek wzrostu i od tamtej pory nie wypuścił nowego pędu ani od dołu ani w miejscu uszkodzenia - jest posadzony w 20l doniczce i ma coś z 1,2m wysokości :idea: :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”