Żółte jałowce chińskie "stricta"

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
muyo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 lis 2006, o 14:23

Żółte jałowce chińskie "stricta"

Post »

Mam w ogródku od dwóch lat, około 50 cm jałowce chińskie "Stricta", przez ostatnie dwa-trzy miesiące zauważyłam że zaczynają od dołu żółknąć, blednąć. Tracą kolor wyraźnie od środka rośliny ku zewnętrznej części. Od dołu do jednej trzeciej wysokości rośliny straciły już swój dawny kolor.
Wiem ,że iglaki mogą trochę zmieniać kolor, ale sięga to już prawie do połowy rośliny. Igły są wyblakłe, odbarwione. Iglaczki dostają nawóz (zaczęły żółknąc przed podaniem nawozu) "Agrecol "do iglaków. Nie moge dać im teraz nawozu przeciw żółknięciu igieł bo boję się, że za dużo będzie im tego nawozu.
Czy ktoś może podejrzewa co się z nimi dzieje? Będę wdzieczna za wszelkie wskazówki.
Niestety nie jestem w stanie przesłać zdjęcia.
Jałowców jest siedem i wszystkie wyglądają tak samo.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1405
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

przędziorek sosnowiec
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1114
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witam,
Uzupełniam informację Pogotowia
Przędziorek sosnowiec występuje na prawie wszystkich gatunkach krzewów iglastych, ale największe zagrożenie stwarza dla świerków karłowych - świerka pospolitego odm. gniazdowej "Nidiformis" i białego odm. stożkowej "Conica". Przędziorki rozpoczynają żerowanie na igłach od dołu krzewu przesuwając się ku górze, powodując początkowo mozaikowate żółknięcie igieł, ale z czasem igły brązowieją i opadają, co łatwo dostrzec w lipcu-sierpniu. Przędziorek zimuje w formie jaj koloru bursztynowego składanych przez samice na korze pędów. Z nich pod koniec kwietnia lub na początku maja wylęgają się larwy, które żerują intensywnie na igłach przez około 3 tygodnie zanim staną się samicami. One u nasady i na igłach składają jaja letnie, które są barwy jasnozielonej lub czerwonawej. W ciagu roku rozwija się 4-5 pokoleń, a od września do późnej jesieni samice składają jaja zimowe. Przędziorka sosnowca najlepiej niszczyć po zakończeniu wylęgania się larw z jaj zimowych, co przypada zazwyczaj na połowę lub koniec maja. W tym czasie jak także i później, można go zwalczać preparatami takimi jak np. Nissorun 050 EC 0,06%, Apollo 500 SC 0,1%, Karate 025 EC 0,1% lub Talstar 100 EC 0,05%. Bardzo dobre efekty, nie tylko przy zwalczaniu przędziorka, ale i innych szkodników ssących, gryzących i minujących w różnych stadiach rozwoju uzyskamy po zastosowaniu środka owadobójczego firmy Solaris o nazwie Polysect 003EC.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
muyo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 lis 2006, o 14:23

Post »

Dziękuję za podpowiedź ale wyczytałam że przędziorek powinien być widoczny gołym okiem w postaci czerwonawych lub czarnych kuleczek. Przyglądałam się dokładnie moim roślinkom i nic absolutnie po nich nie łazi, żadne mikro robaczki.
Czy to może jest jakiś grzyb?
Czy przy ataku grzybów roślina też schnie od dołu? Poza tym one nie schną mozaikowo (jak przy przędziorku) tylko idealnie od środka rośliny na zewnątrz. Najpierw tracą kolor,potem usychają.
Czy takie objawy występują tylko przy przędziorku?
Proszę o pomoc bo myślę że zostało mi niewiele czasu żeby je uratować....:(
muyo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 lis 2006, o 14:23

Post »

Może jest to fytoftoroza..?
muyo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 lis 2006, o 14:23

Post »

Aha i jeszcze widać na roślinach jajowate wyraźnie brązowe plamki z jakby maluśkim pęknięciem na środku, plamki mają wielkość 1 - 2 mm i na pewno są to plamki nie robaczki.
Bardziej brązowe na zewnątrz w środku lekko szarawe.
Zauważyłam że na środku rośliny pędy straciły kolor prawie na całej długości rośliny :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 504
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Te plamki to zapewne tarczniki, jak da się je fizycznie zdrapać, to na 100% tarczniki [tarcznik jałowcowiec], powodują one właśnie żółknięcie gałązek.
Zwalczanie: wczesną wiosną trzeba krzewy opryskać preparatem Promanal lub Floril, a w połowie czerwca i na początku lipca [odstęp ok. 2 tygodnie] preparatem Actelic lub Confidor dodając środka zwiększającego przyczepność cieczy użytkowej np. płynu do mycia naczyń.

Gałązki zżółkłe i najmocniej porażone najlepiej wyciąć i spalić. Jeśli rośliny straciły całkiem na dekoracyjności to najlepiej wyciąć je całkiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”