Szare gąsieniczki w pomarańczowe kropki???

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Szare gąsieniczki w pomarańczowe kropki???

Post »

Ratunku!!! Łażą mi po liściach bazylii, mięty, różnych innych ziół nie tylko, i wyjadają w nich dziurki :( Mają od 0,5 do 1,0 cm (tak około, mniej więcej), są wąskie, mają na stalowo szaro niebieskawym grzbiecie równo rozmieszczone pomarańczowe plamki - kreseczki. Co to jest?

Zbierać? Nie da rady, jest ich za dużo. Pryskać? W taki upał? Powinno być koło 20, a nie 30 stopni. No chyba, że świtem bladym, kiedy jest 22 st. Ale jeśli pryskać, to czym? Toż to przecie zioła!

Może uda mi się jutro zrobić zdjęcia i wkleić na forum, ale jeśli już teraz ktoś to-to rozpozna, proszę o informacje.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Mam zdjęcia z dzisiejszego poranka, robale nadal są, tłumnie dziurawią moje wychuchane roślinki :( Żerują na bazylii, wiesiołku, mięcie, szałwii, ... smakuje im chyba wszystko :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Nalewko nie mogę w tej chwili znaleźć w necie odpowiedniego zdjęcia, ale wg mnie jest to larwa biedronki.
Jeżeli tak, to ciesz się, rośnie Ci dużo sprzymierzeńców do walki z mszycami. :D

O, znalazłam.

http://onephoto.net/uploads/romi/112811 ... ki_oph.jpg
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21846
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ght=#91626
Mieczotronix pisze też 7.06.godz.13.40 o larwie bierdonki -zajrzyj Nalewko -wygląda mi to inaczej ale może to kolejna faza przeobrażenia????
Pozostaje Ci ręczny sposób usuwania robactwa jeśli chcesz wykorzystywać na bieżąco swoje zioła.



Ale przecież kochamy wszystkie robaczki i robotę w ogródkach. Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Dzięki serdeczne za zdjęcie i pocieszenie :twisted: Tak, będę ręcznie zdejmować robalki, przenosić je na łąkę sąsiada na kawałku liścia (ze strony Robale.pl wyczytałam, że gąsienice należy przenosić na kawałku rośliny, na której się je znalazło!!! Czyli na mięcie, bazylii, wiesiołku itd.) a potem będę czekała na kolejny wysyp biedronek, bo już jeden tej wiosny był :D

Szukałam bardziej po zdjęciach błonkówek i motylków, o biedronkach w ogóle nie pomyślałam, jeszcze raz dziękuję :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”