u sąsiada przeżyły zimę -29 st.żałowałam że nie kupiłam i nie posadziłam.Teraz jest piękna zielona ściana.
Moje Szmaragdy wyglądają ładnie,poprawnie
Mam jeszcze Kurniki - rośną szybko i wzwyż i wszerz....na wiosnę mają zółte przyrosty.
A jednak zastanowiłabym się czy sadzić żywopłot z cyprysowca... Jednak nie na każdy rejon kraju. W Szczecinie to i owszem, ale czy w podkarpackim?
Jeśli chodzi o odmiany z pytania to 'Brabant' rośnie szybciej. Swobodnie rosnący nie jest zbyt piękny, ale cięty jest bardzo ładny, gęsty.
,,Jałowiec Juniperus procumbens:
Ogólna charakterystyka
Karłowe krzewy, ścielące się po ziemi. Gałęzie rozrastają się od pierwotnego korzenia tworząc lekko wzniesioną część centralną. Boczne małe gałązki wznoszą się okrywając glebę kobiercem.
Ulistnienie: kłujące, szerokie, szydełkowe igły wypukłe z zewnątrz, posiadające wewnątrz dwa jasne pasma; barwa zielona lub zielononiebieska. Długość 4 - 7mm.
Wzrost wolny, starsze egzemplarze mogą dorosnąć do ok.3 m. średnicy. W Polsce odporne na mrozy . Preferują stanowiska słoneczne. Doskonałe rośliny okrywowe na piaszczyste, otwarte tereny. Tolerancyjne w stosunku do gleby, dobrze rosnące w miejscach suchych o słabej glebie. Mogą być niszczone przez przędziorka sosnowca.
Odmiany:
1)Juniperus procumbens 'Green Mound' - Płożący, wolno rosnący krzew nieznacznie wypiętrzony w centrum do wys. ok. 20 cm. Z czasem pokrywa okręg 2-3m. Formuje piękny, zielony dywan. Łatwy w uprawie na przepuszczalnej glebie w pełnym słońcu, toleruje lekki półcień.
2)Juniperus procumbens 'Nana' - silnie zagęszczony, ścielący się po podłożu, karłowy krzew. Charakteryzuje się bardzo sztywnymi, grubymi pędami przewodnimi oraz krótkimi, wyprostowanymi rozgałęzieniami. Stosunkowo szerokie i krótkie, kłujące igły - niebieskawo-zielone lub jasno zielone, błyszczące. Odmiana bardzo szczelnie pokrywająca grunt, wolno rosnąca, 10.latek osiąga ok. 1,2 m. średnicy i ok. 20cm. wysokości. Idealna do obsadzania każdej wielkości ogrodów skalnych, murków oraz pochyłości terenu. Nadaje się również na bonsai . Wytrzymała na niską temperaturę, preferująca miejsca słoneczne. W Polsce odporny na mrozy.
3)Juniperus procumbens 'Variegata' - odmiana w swej budowie i sile wzrostu podobna do odmiany 'Nana'. Różni się od niej występowaniem kremowo-białych pędów porozrzucanych przypadkowo po całej roślinie, tworząc ciekawy i oryginalny efekt upstrzenia. Oryginalna roślina z podobnym zastosowaniem co poprzednie.
4)J.Procumbens " Bonin Isles" - odmiana karłowa różniąca się od odmiany 'Nana' wolniejszym wzrostem oraz drobniejszymi igłami. Może się więcej wypiętrzyć i osiągnąć kilka centymetrów większą wysokość, tworząc bardzo rozciągnięty, kopcowaty kształt''
,,Cis Taxus baccata Amersfoort:
Odmiana pochodzenia holenderskiego. Krzew wys. do 1 m, o wzniesionym pokroju, dość szeroki i wolno rosnący. Igły bardzo krótkie (0,5-0,7 cm).''
1. wolno rosną, musisz dość długo czekać na ścianę i osłonięcie, chyba, że nie zależy Ci na szybkości,
2. są stosunkowo wąskie, więc trzeba sadzić dość gęsto,
3. szmaragd ma raczej formę stożka, więc nawet jak osiągnie pewną wysokość, to i tak masz prześwity w górnej części, jeśli chodzi o osłonę - brabant natomiast to kolumna, prawie od samego dołu krzewy się zrastają (zachodzą na siebie).
Brabant jest chyba najszybciej rosnącą kolumnową tują.
Ja osobiście polecam na szybki, ładny żywopłot Aureospicatę
aniawoj nie muszą być akurat te ;) na razie się zastanawiam.
czekam na dalsze propozycje
p.s. nie zależy mi, żeby żywopłot był bardzo ładny. będzie w takiej części podwórka, że mało kto będzie go oglądał. generalnie chodzi mi o to, żeby chronił jak najlepiej od wiatru i urósł jak najszybciej
to jeśli ma być bardzo ładny to na pewno nie brabant.
Szmaragdy z nich są najpiękniejsze.Ja mam sadzone co 60 cm.Doły już do siebie dotykają.
Jutro strzelę fotki moich płotów z lawsonami, kurnikami i szmaragdami.
a leylandy ...Aniawoj ma rację, zima u Ciebie nie to co u mnie.
też cyprysy które mam to Lawsony...szybko przyrosły są zielono niebieskie...
Columnarisy też szybko rosną i nie wymagają przycinania (są też stosunkowo wąskie). Ladne są też tuje spiralis. I chyba nie są tak popularne jak szmaragdy.
Tess - co ile masz posadzone kórniki i w jakiej odległości od płotu?, na zdjęciu to wygląda jeszcze ciaśniej niż u mnie, mam co 76 cm i 83 cm, 50 cm od płotu i mam wrażenie że po kilku latach będzie im straszliwie ciasno...
i jeszcze jedno: jakie mają mniej więcej roczne przyrosty? - "ustawowe" 20 cm czy może mogę liczyć na więcej?
ja miałam posadzone od płotu chyba 50-60 cm a między sobą coś mi kołacze 80 cm.
i moja obserwacja te które mam posadzone ciaśniej lepiej rosną są jakos tak ładniejsze, te które mam posadzone z drugiej strony domu nie pamiętam co ile, ładnie wyglądają, ale już nie tak.
Mój dalszy sąsiad ma posadzone co 50 cm, już ma piękną scianę kurnikową,oststnio ogrodnicy u niego te kurniki przycinali....piękna prosta ściana zielono- żółta.
ile co roku rosną...uczciwie napiszę nie wiem...zobacz 4 lata po fotkach jak sporo urosły.Siatka ma 170 cm.