Borówka amerykańska - 1cz.(08.2005-05.2006)

Drzewa owocowe
Zablokowany
ekopak2005
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 maja 2006, o 11:12

Post »

Bardzo dziękuję za informacje.
ekopak2005
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Moi Drodzy
Czy nie jest jeszcze za późno na sadzenie borówki. W przyszłym tygodniu mam okazję pojechać do miasta i rozważam możliwość zakupu 6 - 8 krzewinek. Dzwoniłam do sklepu i mają kilka domian, sama nie wiem co wybrać. na pewno zakupię Bluecrop, którą wszyscy zachwalają. W sklepie mają ponadto odmiany:Darrow, Sunrise, Patriot, Northland , Brigitta, Rubel, Bluegold. Jeszcze będę czytać w polecanych przez Was linkach o doborze odmian. MOże ktoś poda orientacjnie ile torfu kwaśnego trzeba zakupić pod 8 krzaczków. Np. jest pakowany w worki 80 litrowe (11 zł worek). Pozdrawiam ;:1
werojtek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2006, o 23:22
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Wiec najlepiej kup każdy krzaczek z innej odmiany.Dobry jakosciowo torf maja np w castoramie-po 8zł za worek bodajze 80l(albo nawet 90l-nie pamietam dokladnie).Na 1 borowke powinnac dac minimum pol takiego worka(najlepiej caly)-ale wiadomo ze wzgledu na cene sie oszczedza.Jezeli masz gdzies w poblizu jakis tartak to mozesz pomieszac z trocinami,heblowinami lub nawet rozdrobniona kora drzew iglastych(najlepiej zeby nie byly swieze tylko takie zlezale)+ ten torf+zwykla ziemia.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Krzewy borówki kup koniecznie w doniczkach! Dół pod borówkę musisz wykopać o średnicy ok. 60 - 70 cm i głębokości około 50 cm. Ja tak robiłem w czasie sadzenia borówek. W dół wsyp torf , ziemię.... ( inne składniki w poście wyżej).
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Dziekują za praktyczne rady. Mam jeszcze pytanie czy ten dodatek do torfu ( rozdrobnina kora drzew iglastych) można nabyć w dużym sklepie ogrodniczym. Czytałam żeby nie brać z lasu, gdyż można sobie czegoś nawlec do ogrodu. Pozdrawiam Wszystkich forumowiczów :o :o
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Zosia098 pisze:... czy ten dodatek do torfu ( rozdrobnina kora drzew iglastych) można nabyć w dużym sklepie ogrodniczym...
Tak.
Pozdrawiam Andrzej.
Beata62
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 14 lis 2005, o 09:42
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

z lasu nie wolno też z innych względów :wink:

witam po chwilowej przerwie (prace upiększające nasz kawałek ziemi0
nasz borówka ma się chyba dobrze, wszystkie krzaczki mają piękne listki,

ja kupowałam tof w ogrodniczym
dawałam pół worka pod krzaczek, plus trzyletni kompost z trocin

całą powierzchnię zasypaliśmy tymi trocinami ( w międzyrzędziach też)
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Dziękuję Wszystkim za pomocne rady. Z Wami czuję się pewniej na mojej działeczce. :D :) :o
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Beata62 pisze:

witam po chwilowej przerwie (prace upiększające nasz kawałek ziemi0
nasz borówka ma się chyba dobrze, wszystkie krzaczki mają piękne listki,
Fajnie, że Wasze borówki mają się dobrze - oby tak dalej. A czy już są zabezpieczone od saren? Pozdrawiam :lol: :o
Beata62
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 14 lis 2005, o 09:42
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

od saren to mamy nadzieję zabezpieczyć do jesieni, teraz sarny mają co innego do jedzenia i nie podchodzą tak blisko

to wielka inwestycją łącząca wiele wydatków, geodeta, tyczenie granic, słupki itp

ale damy radę :D
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Posadziłam już 6 krzaczków borówki amerykańskiej - 4 Bluecropy, Sunrise i Northland. Kupiłam też pehametr i pH tej mieszaniny ( torf kwaśny, ziemia i kora sosnowa) wynosi między 5 a 6. Może za jakiś czas trzeba by glebę zakwasić. MOże to będzie śmieszne pytanie ale czy nie można zakwaszać np. rozcienczonym sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym? Pod każdy krzak dałam 40 litrów torfu. Na pehametrze pisze też, że wynik jest zmienny, zależny od wilgotności, pory roku. Więc się może nie mam czym martwić. A jak się kompostuje te trociny - bo w przszłości chciałabym ściółkować trocinami. Jeśli będzie mi ładnie rosło powiększę kiedyś moją uprawę. Został mi jeszcze work torfu - trochę wyściółkowałam tym torfem, czy tak można? Z góry dziękuję za porady. Pozdrawiam :lol: :shock:
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1005
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Co do kwasku to nie :lol:
Zakwasic można nawozami z siarką (Nawomix ma specjalny nawóz do borówek)
Co do sciółkowania to wystarczy sciółkowanie korą.
Trociny kompostuje sie tak jak kompost.
http://www.gardener.republika.pl/porady/kompost.html
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Dziękują za radę, czy już mogę stosować do zakwaszania polecany preparat - czy trzeba czekać aż sadzonki się przyjmą ( posadzone zostały przedwczoraj)?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”