Orzech włoski - uprawa Cz.1

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
Awatar użytkownika
Marcin84
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 23 kwie 2009, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

poczekaj jeszcze trochą ja mam co prawda stare orzechy ale też jeszcze żaden nie daje znaku życia he he cierpliwości :lol:
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

U mnie jest to samo :) zero oznak życia:) trzeba czekać...
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Post »

podlewaj i czekaj jeszcze...
można uciąć małą gałązke jak jesteś niecierpliwy i jak bedzie się mocno lało to znaczy że soki ruszyły i w końcu wybije pędy.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam:)


Orzech włoski trochę póżniej budzi się wiosną- ja mam cztery i najmłodszy trochę ruszył-reszta jeszcze śpi-trzeba poczekać.

Będąc ogrodnikiem nauczysz się cierpliwości tak jak ja:) Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Marcin84
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 23 kwie 2009, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Święta prawda cierpliwość w ogrodzie to podstawa bez niej nie ma sukcesów które bardzo cieszą :D
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

A czy można przed ruszeniem wegetacji orzecha włoskiego stwierdzic,czy w danym roku będzie kwitł ?
Da się radę określić, że dane pąki będą kwiatowe?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7617
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Jurku, da radę, w innym wątku o orzechach Kozula na moją prośbę zamieściła zdjęcia jak wygląda i po czym poznać, który z malutkich pąków to pąk liściowy a z którego wyrośnie męski kocurek. Ale nie pamiętam gdzie to jest, zresztą wątków o orzechach nie jest dużo. Wczesną wiosną przyglądnęłam się dokładnie mojemu Leopoldowi i nie znalazłam ani jednej maleńkiej szyszki (bo ten pączek wygląda jak maleńka szyszeczka- ma mnóstwo mini łusek), sprawdziłam na innym dużym orzechu, po sąsiedzku i tamten ma mnóstwo takich "szyszeczek", widocznie mój Leopold jeszcze z rok poczeka, to jeszcze taki "gołowąs".
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Dziękuję,znalazłem :wink:
Wygląda na to,że w tym roku nie doczekam sie męskich.
A jak ma się sprawa z kwiatami żeńskimi? Da radę je jakoś rozpoznac w fazie uśpienia?
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Też mam orzechy sadzone jesienią , odmiany i własnoręcznie szczepione znajdy . Dzisiaj obudzone prawie wszystkie , pozostała jedna znajda , śpiąca ale żywa .
Jeśli zdrowy , nieprzemarznięty orzech jeszcze się nie obudził jest to jego dużą zaletą , ominą go późnowiosenne przymrozki i i główny atak antraknozy i bakteriozy , bo właśnie te choroby najintensywniej rozwijają się przy końcu kwietnia i w maju .
Niestety w tym roku są przemarznięcia na orzechach , więc trzeba cierpliwie czekać aż będzie widać co jest żywe , a co martwe .
Co do pytania Jurka o zawartość pąków orzechowych , na starym drzewie dość dobrze widać gdzie są żeńskie pąki kwiatowe . Podobnie jak u czereśni są one grubsze niż liściowe , chociaż są orzechy na których różnica jest nieznaczna . Natomiast na bardzo młodych drzewach (głównie szczepionych) pąk kwiatowy i pąk z którego wyrośnie konar wyglądają prawie tak samo .
Na kwitnienie posadzonego jesienią orzecha można liczyć tylko w przypadku gdy był szczepiony .

Pozddrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
zarazek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 7 kwie 2008, o 17:03
Kontakt:

Post »

U mnie są 2 stare orzechy, które wypuściły z pąków listki 2 tyg. temu, po czym był przymrozek i wszystko uschło. Ale mam też 2 młodziutkie 2-3 metrowe orzechy, które jak co roku zwlekają z objawieniem oznak życia aż do maja - dzięki temu nie mają problemów z przymrozkami. :)
]
Awatar użytkownika
zarazek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 7 kwie 2008, o 17:03
Kontakt:

Wapnowanie

Post »

Mam pytanie - czy ma sens wapnowanie (malowanie białym wapnem pnia) orzecha włoskiego? Takie zabiegi stosuje mój sąsiad - zarówno wobec drzewek owocowych, jak i orzechów właśnie.
]
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Bielenie ma sens , byleby było robione wtedy kiedy trzeba , a nie na Wielkanoc dla ozdoby . Wykonane w styczniu/pocz. lutego chroni pień przed nagrzewaniem w dzień i zmniejsza prawdopodobieństwo pękania nocami w czasie bardzo mroźnej zimy , na które orzechy włoskie są szczególnie narażone . Poza tym wapno ma własności dezynfekujące .

Pozdrawiam wiosennie , kozula .
Akilis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 maja 2009, o 15:15

Post »

Na moim 10-letnim orzechu włoskim pierwszy raz w tym roku pojawiły się takie podłużne zielone "gąsienice" ;) Podobne do takich jak na wierzbie. Co to właściwie jest ? Czy to będą kwiaty ? Dodam, że już od 2 lat orzech owocuje i w tym roku także już są małe orzeszki :)
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”