Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8151
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Magdo, Tadeuszu, u nas "ogławianie" znaczy uszczykiwanie wierzchołków i robię to pod koniec sierpnia/ pocz. września na pomidorach wysokich (niesamokończących się) aby już wyżej nie rosły i nie kwitły, bo i tak owoce nie zdążą dojrzeć. Zrozumiałam, że obcinanie liści to jest.... u was "ogławianie", czy tak ?
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 481
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

ja też ogławiam pomidorki od dołu z liści :) zeby miały tez większy prześwit i żęby nie dostały grzyba
Opryskiwacze na lata - producent MAROLEX Sp.z o.o.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3394
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

GIENIU- rzeczywiście słowo ogławianie może być wieloznaczne, masz rację że bardziej "ogławianie" pasuje do "pozbawiania głowy", w tym przypadku głowy - wierzchołku krzaka. U nas ten termin "ogławianie " rozumiany jest również jako pozbawianie liści pędu głównego krzaku pomidora.

Z sposobem uprawy "uszczykiwania" wierzchołka pomidora , nie spotykam się , gdyż jest to tylko kaleczenie rośliny, bez żadnego efektu, pomidor i tak będzie rósł w górę, bo taka jego natura, ale nie z jednego pędu, tylko z wielu po "uszczknięciu".Jeżeli chce się by już owoce nowe się nie zawiązywały, to po prostu usuwa się kwiaty na krzaku.

Ja swoim pomidorom pozwalam rosnąć ile zechcę, a jeżeli zaczynają wierzchołkiem zbliżać się do folii na dachu, to je razem ze sznurkiem obniżam, robiąc na dole już "ogłowionego" pędu rodzaj pętli, w ten sposób w moim tunelu wysokości 3 metrów, rosną pomidory o długości pędów do 5 metrów.

ELU- Pierwsze kwiaty pomidora mogą opadać, ze względu na zbyt niską temperaturę (zwłaszcza nocą) w tunelu, dużą różnicę temperatur między nocą a dniem, albo z uwagi na braki pokarmowe roślina, zwłaszcza odpowiedniej wilgotności wokół sadzonki pomidora. Nie biorę pod uwagą, a jest to dla mnie oczywiste, że kwiatom pomidorów w tunelu trzeba pomóc w zapyleniu, najlepiej ( na początku ,gdy jest ich niedużo) przez potrząsanie rośliny, a później ,stosując do oprysku "betokson".
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

tadeusz48 pisze:Z sposobem uprawy "uszczykiwania" wierzchołka pomidora , nie spotykam się , gdyż jest to tylko kaleczenie rośliny, bez żadnego efektu, pomidor i tak będzie rósł w górę, bo taka jego natura, ale nie z jednego pędu, tylko z wielu po "uszczknięciu".Jeżeli chce się by już owoce nowe się nie zawiązywały, to po prostu usuwa się kwiaty na krzaku.
Ja spotkałam się z ogławianiem wierzchołka pomidora, poza tym sama tak robie. Jeśli odmiana nie jest samo kończąca robią też tak duży ogrodnicy w moim rejonie.
Nie zgodzę się z Tadeuszem, że to nic nie daje, bo pomidor i tak będzie rósł w górę. Otóż nie będzie rósł, bo i w jaki sposób??? przecież na bieżąco jest czyszczony z malutkich pędów bocznych, które wypuszcza. Poza tym po ogłowieniu wierzchołka nie będzie tracił "siły"na wzrost i wartości odżywczych na dalsze bezsensowne rośnięcie skoro może to przeznaczyć na same owoce (szybsze dojrzewanie)
Mówiąc prosto-- roślinka zajmuje się owocami , a nie wzrostem :D

Ja zawsze ogławiam pomidory z wierzchołków końcem sierpnia / początkiem września.


Elu, kwiaty pomidora spadają również wtedy, kiedy nie zostaną zapylone.
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6500
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Kochani, piszecie w wątku o PIKOWANIU siewek, a Wy się albo zachwycacie zdjęciami (niewiele to wnosi do tematu), albo piszecie o dorosłych pomidorach. I tak wątek urósł do prawie 40 stron, a konkretów o pikowaniu w nim coraz mniej...

Proszę, piszcie na temat, dobrze?

O ogławianiu mamy watek np. tutaj:
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ht=pomidor*

Są też wątki pt. Wszystko o pomidorach i tam można się wypisać do woli o .. wszystkim co związane jest z pomidorami.

Dziękuję.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Krzysztof N
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 16 lut 2009, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post »

elik_49 pisze:Na którymś z wątków pomidorowych ;:97 , ale jeśli ją chcesz uzyskać odemnie już to z ogromną chęcią czynię. Pomidorki pikuje się do do pojedyńczych doniczek, kiedy wykształcą się dobrze liście właściwe bo te pierwsze to liscienie :D bo wtedy jest już na tyle wytworzony system korzeniowy że możesz śmiało pikować, mi takich informacji udzielono i Ci ją przekazuje ;:25
Dzięki serdeczne,pozdrawiam ;:94
monia09021984
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 lip 2008, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kurów, lubelskie

Post »

monia09021984 pisze:Witam, mam takie pytanie odnośnie pikowania moich pomidorków

Odmiana Baron wysiana 2 marca, wzeszły 11 marca - kiedy powinnam je pikować?

Obrazek Obrazek

Hodowlą pomidorów zajmuję się dopiero drugi raz w życiu. W ubiegłym roku wkradł mi się ogromny chaos w uprawę, odmiany były pomieszane przez moja nieuwagę, jednak efekt końcowy był zadowalający ponieważ owoce były smaczne i zdrowe, niestety wszystkie dopadła brunatna plamistość liści.
To moje pomidorki obecnie, przepikowane wczoraj. Na zdjęciach Barony i Słonka, jak na razie niczym się nie różnią. Mam nadzieję, że coś z nich będzie, bo wyglądają na jakieś takie słabiutkie chyba.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam Monika...
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

monia09021984 pisze:To moje pomidorki obecnie, przepikowane wczoraj. Na zdjęciach Barony i Słonka, jak na razie niczym się nie różnią. Mam nadzieję, że coś z nich będzie, bo wyglądają na jakieś takie słabiutkie chyba.
Monia będzie...będzie :D teraz daj im troszeczkę czasu po przepikowaniu.
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
monia09021984
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 lip 2008, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kurów, lubelskie

Post »

Masz racje :) jakoś niepostrzeżenie umknęło to mojej uwadze :) dzięki!
pozdrawiam Monika...
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2835
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Tadeuszu - czy myślisz, że mogę już teraz popikować pomidorki pod nieogrzewanym tunelem foliowym? - moja mama robi to w połowie kwietnia - ale spojrzałam na długoterminową prognozę pogody dla zachodniej Polski i w nocy temperatura ma być powyżej zera - dodatkowo planuję przykryć pomidorki włókniną.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3394
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Wydaje mi się MAGDO, że chodzi Ci o posadzenie teraz na stałe do tunelu sadzonek pomidorów. Fakt że długoterminowe prognozy wieszczą długo ciepło, ale pierwszy, drugi, czy trzeci kwietnia to trochę za wcześnie na wysadzenie pomidorów na stałe, do nieogrzewanych tuneli foliowych ,wiele razy prognozy się myliły, i może być i tak w tym roku.Proponuję Ci przesadzić sadzonki do większych doniczek ( 15-20 cm średnicy i z tymi doniczkami wsadzić na miejsce stałe pod folią. Gdyby zaistniała nagła zmiana pogody, zawsze możesz wyjąć zadołowane w doniczkach sadzonki i przechować je jedną, czy dwie zimne noce w cieplejszym pomieszczeniu. Jeżeli pogoda nie będzie robić niespodzianek , możesz około 20-25 kwietnia wyjąć sadzonki z doniczek i posadzić już bez doniczek, sadzonki będą już zahartowane i nie zauważą Twoich kombinacji z doniczkami.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2189
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Ryż pisze:Dobry wieczór Kozula!
Wodę mam twardą i niestety zażelazioną,to właściwość wód na suwalszczyżnie.Czy to ma znaczenie?
Dzięki za odp.Ryż
Jak nabardziej , to jeden z głównych powodów powiększonego i zdrewniałego głąba . Dzieje sie tak wskutek zawartości w wodzie węglanów wapnia , które powodują nieprawidłowości w pobieraniu składników . Trochę pomaga używanie do podlewania wody odstałej , część węglanów ulega wytrąceniu .

kozula
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2835
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

tadeusz48 pisze:Wydaje mi się MAGDO, że chodzi Ci o posadzenie teraz na stałe do tunelu sadzonek pomidorów. Fakt że długoterminowe prognozy wieszczą długo ciepło, ale pierwszy, drugi, czy trzeci kwietnia to trochę za wcześnie na wysadzenie pomidorów na stałe, do nieogrzewanych tuneli foliowych ,wiele razy prognozy się myliły, i może być i tak w tym roku.Proponuję Ci przesadzić sadzonki do większych doniczek ( 15-20 cm średnicy i z tymi doniczkami wsadzić na miejsce stałe pod folią. Gdyby zaistniała nagła zmiana pogody, zawsze możesz wyjąć zadołowane w doniczkach sadzonki i przechować je jedną, czy dwie zimne noce w cieplejszym pomieszczeniu. Jeżeli pogoda nie będzie robić niespodzianek , możesz około 20-25 kwietnia wyjąć sadzonki z doniczek i posadzić już bez doniczek, sadzonki będą już zahartowane i nie zauważą Twoich kombinacji z doniczkami.

Tadeuszu, ja chcę popikować pomidory pod tunel tak, żeby później podrośnięte przenieść do gruntu ;)
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 191
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Ale po co??? Wystarczy, że podrosną w doniczkach, i jak minie niebezpieczeństwo przymrozków, wysadzisz wprost do gruntu..... Po co pomidory mają kilka razy przeżywać 'szok' po przesadzaniu?
Pozdrawiam,
Mateusz!
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3394
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Pomidory nie przeżywają szoku w wyniku przesadzenia z jednej doniczki do drugiej, gdyż ich system korzeniowy nie ulega uszkodzeniu.
MAGDO- jeżeli chcesz sadzonki pomidorów przenieść do tunelu, to nie ma przeszkód, tylko zrób to z doniczkami, jeżeli posadzisz je teraz do gruntu ,bez doniczek,w tunelu , a później wykopiesz, by je przenieść do gruntu , to robiąc - w maju, możesz uszkodzić system korzeniowy, i by go odbudować, roślina wstrzyma wzrost na tydzień, dwa.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”