CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
tomaszkubiak91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 maja 2024, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Czyli wszystko źle :roll: będę poprawiał, dziękuję za rady. Pytanie jeszcze o zimowanie, co w przypadku mieszkania w bloku? Nie mam możliwości zmiany temperatury na mniejszą tzn poniżej 20 stopni. Co najwyżej garaż podziemny bez światła albo balkon gdzie może być mróz. Jak sobie radzą ludzie w bloku, oprócz nie kupowania kaktusów? :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Mam zdejmowaną zabudowę balkonu, zakładaną na okres jesienno zimowy plus grzanie termowentylatorem żeby utrzymać w mrozy temperaturę powyżej zera.
Na pewno zimowanie na zewnątrz skończy się że kaktus zmarznie. W naturze nie ma temperatur dochodzących do kilkunastu stopni mrozu...

Pozostaje jedynie jakichś garaż, może być bez okien, ale temperatura nie powinna być wyższa niż kilka stopni.

Innej opcji nie ma. Dlatego trzeba dobierać rośliny pod warunki jakie można im zapewnić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
doras
50p
50p
Posty: 59
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Obrazek

Czy to normalne, że on taki „pogięty”? Mam go od jakiś 5 lat i zawsze jakoś tak się wygina, miejscami chudnie, potem znowu się zaokrągla, ale nigdy nie był taki ładny, kulisty i symetryczny. Już u mnie wypuścił dwa nowe człony, teraz rosną kolejne, każdego roku też kwitnie. Czyli jakby mu dobrze u mnie było.
I jeszcze mam pytanie, czy taki mały osobnik może stać od świtu do nocy w pełnym słońcu, czy jednak powinno się go trochę cieniować?
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20166
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Czy to normalne, że on taki „pogięty”?

Zdecydowanie jak na standardy echinopsisów wygląda "normalnie".
Nie każda roślina rośnie idealnie, jest kulista i lśniąca... Tak zresztą jak wszyscy ludzie nie są idealni. :wink:
Mam kilka setek echinopsisów i echinopsisów hybr. oraz pokrewnych im trichoceresów hybr. i tak naprawdę może 10% wygląda naprawdę dobrze.
Najważniejsza wg. mnie jest zdolność do życia i wydawania pięknych kwiatów a ten jak czytam w tym względzie spisuje się wzorowo. :wink:
(...) czy taki mały osobnik może stać od świtu do nocy w pełnym słońcu, czy jednak powinno się go trochę cieniować?
Czy to jest mały osobnik?? Wg mnie to już dorosła roślina.
Natomiast faktem jest że echinopsisy aż tak mocnego słońca nie lubią, w naturze rosną pod drzewami i między trawami. W pełnym słońcu nawet u nas mogą się przypalić - chociaż w kolekcjach stoją zwykle w pełnym słońcu. Najważniejsze jest aby roślina mogła się zaadoptować do warunków świetlnych tzn. trzeba ją stopniowo przyzwyczajać do słońca, na początku lekko cieniując. Wydaje się że da radę!
Może napiszę tylko że u mnie OCZYWIŚCIE cieniowania żadnego nie ma ale ja mam nie za ciekawą wystawę południowo-zachodnią i słońca tu mimo wszystko zawsze brakuje.
Awatar użytkownika
doras
50p
50p
Posty: 59
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Bardzo dziękuję Henryku za odpowiedź.
Dobrze, że wszystko z nim w porządku, bo naprawdę ciągle się o niego martwiłam. W pewnym momencie nawet zastanawiałam się, czy to nie jest objaw więdnięcia i czy za mało go nie podlewam :)
Ta doniczka stoi na zewnętrznym parapecie wschodniego okna. Słońce ma od świtu tak gdzieś do godziny 13, kiedy już naprawdę mocno przypieka. Zatem zostawiam go na tej miejscówce i czekam na kwiaty :D
Pozdrawiam, Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”