Lilak (bez) dyskusje ogólne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
MaciejP
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 wrz 2016, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

I wszystko skoczyło się chyba dobrze :) mimo wszystko, i przepraszam za te kilka postów pod rząd.
wieczorem wstawiłem bez do jego dołka i bardzo mocno podlałem (bo bryła wyglądała na suchą, nie przelaną). I bez odżył trochę dosłownie godzinę później.
Dzisiaj rano wyglądał już jak na załączonych zdjęciach. Troszkę nie rozumiem jak to się stało - skoro ściółka i ziemia zaraz pod nią była bardzo mokra, a bryła korzeniowa samego bzu ciut niżej była sucha, ale teraz nie będę wrzucał na niego ściółki, spróbuję go regularnie podlewać (ale żeby nie zrobić tam bajora) i dać mu się ukorzenić.
Nie wiem czy mają Państwo jeszcze jakieś randy jak mu pomóc w taki sytuacji, ale wygląda na to, że będzie mógł dalej pięknie rosnąć.

Bardzo dziękuję i pozdrawiam!
Obrazek

Obrazek
bendkos
200p
200p
Posty: 333
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

Substrat w którym jest lilak to prawdopodobnie Torf. Torf gdy raz przeschnie to nie chce wchłaniać wody trzeba go mocno podlać a najlepiej namoczyć w jakimś naczyniu. Wygląda też że roślina się nie przekorzeniła. Pewnie gdy nadejdą upały sytuacja może się powtórzyć.
Możliwe też że korzenie są skręcone i okręcają się wokół siebie zamiast zagłębić się w ziemi. Ja przy sadzeniu rozrywam i rozkładam promieniście korzenie parę kieruje też w doł a te które są zbyt skręcone przycinam albo wycinam. Ale robię to na własną odpowiedzialność bo.można zabić roslinę i raczej wiosną albo jesienią. Torfu też sporo wytrzepuję i zostawiam niezbędne minimum resztę co wytrzepałem mieszam z ziemią rodzimą i dopiero w nią sadzę roślinę.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
MaciejP
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 wrz 2016, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

Dziękuję bardzo za wskazówki, będę pilnował wilgotności. Dłubać przy korzeniach się trochę cykam, natomiast rozumiem że trzeba czekać i mocniej pilnować rośliny aż korzenie się w końcu rozejdą chociaż trochę z tego torfu dookoła.
Dawid82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 23 lis 2023, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

Pomoc na teraz: uciąć kwiatostany, tak by energia nie szła w budowę nasion. Uciąć "na już"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”