Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
puertorico123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 sie 2023, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam,
Mam 3 letnią monsterkę, hoduje ją od kilku listków. Była 2 razy przesadzana. Stosuję nawóz do roślin zielonych Biopon i Substral.
Do tej pory rosła jak na drożdżach, wypuszczała piękne duże liście itp. Gdy zaczęła "wypadać" z donicy, kupiłem podpory i przeplotłem liście aby rosły pionowo i na zewnatrz.Rosła w wysokiej temperaturze, stała na stole przy oknie na południe.To było na wiosnę.
Obecnie zmieniłem pomieszczenie na inne- Klimatyzacja,rekuperacja, nie otwierane okna, stała temperatura ok 22*, stała wilgotność i kwiatek przestał pobierać wodę :cry:
Ostatni raz podlałem go pod koniec czerwca w starym pomieszczeniu:!: Ziemia jest wilgotna, kwiat żyje, wypuścił nowy liść ale ogólnie wygląda bardzo słabo w porównaniu do tego co było...
Może coś robię źle? proszę o podpowiedź.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Odpowiedź masz w tym co napisałeś...
Obecnie zmieniłem pomieszczenie na inne- Klimatyzacja,rekuperacja, nie otwierane okna, stała temperatura ok 22*, stała wilgotność i kwiatek przestał pobierać wodę :cry:
To są rośliny tropikalne, więc klimatyzacja im nie służy... 🤦‍♂

Ta roślina jest w słabej kondycji, jest odwodniona. Aż dziwne, że od czerwca podlałeś tylko raz i jeszcze żyje... 🤔 Ciężko w to uwierzyć...

Na pewno doszło do uszkodzenia korzeni i tyle.

W czym rośnie, w samej ziemi uniwersalnej? Doniczka wsadzona do osłonki?

Powinna rosnąć w mniej więcej takiej mieszance ziemi perlitu oraz podłoża do storczyków w mniej więcej równych proporcjach.
Doniczka z odpływem i podstawką.

Do tego palik.

Ale jest opcja, że będzie trzeba ciąć i na nowo ukorzeniać.


Na pewno jednak musisz zrezygnować z klimatyzacji i otwierać okna, inaczej ta roślina będzie dalej chorować, proste...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
puertorico123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 sie 2023, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Ta duza donica to ozdoba i podstawka w jednym, wewnętrzna doniczka ma 3 wypustki z dziurkami.
Rośnie w ziemi do palm/juk/dracen/monster na dole jest keramzyt.
Wkładam cały palec wskazujący do ziemi i jest wilgotna.
Nie mam wpływu na klimatyzację i rekuperację w biurz- zasługa nowego budownictwa.
Dodam jako ciekawostkę, że w pomieszczeniu mleko w karafce ekspresu może stać kilka dni i się nie popsuje, podczas gdy w domu po nocy jest już kwaśne :shock:
Reasumując powinienem ją przesadzić tak jak radzisz i poczekać na efekt w warunkach jakie mam, a gdy to nie przyniesie skutku zacząć od nowa?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Niczego nie zrozumiałeś...

Na co chcesz czekać? 🤦‍♂

Priorytetem w takiej sytuacji jest zawsze sprawdzenie stanu korzeni.
Skoro nie pobierają wody, to są uszkodzone.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, zachowując około 2 cm luzu między doniczką, a korzeniami.

Jaki dokładnie skład tego podłoża?

Ale powtórzę, warunki uprawy masz niesprzyjające i można być pewnym że problem będzie powracać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
puertorico123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 sie 2023, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Rośnie w takiej ziemi:
https://www.biovita.com.pl/pl/23-ziemia ... racen.html
Zdaję sobie sprawę z tych warunków, dlatego napisałem że nie mam na nie wpływu.
Na co chcę czekać? Chodziło mi o to, że przesadzam i czekam na efekt, ewentualną poprawę...
Chcę ją uratować bo się do niej przyzwyczaiłem, ale jeśli to nie pomoże będę gotowy zacząć od początku.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Co mi po zdjęciu opakowania, skoro nie widzę jaki jest dokładny skład. W każdym razie można założyć, że to nie jest podłoże do Monstery.

Posadź do mieszanki ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w równych proporcjach.
Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni. To od nich wszystko zależy, oprócz oczywiście odpowiednich warunków uprawy, a klima nie jest odpowiednia i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
almar812
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 kwie 2023, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam. To jest mój pierwszy post tutaj. Mam problem. Liście mojej monstery wyginają się pod spód. W dotyku zrobiły się takie "papierowe". Kwiat stoi przy oknie. Ewidentnie coś jest nie tak. Nie znam się na kwiatach, jest to prezent i bardzo chciałabym go utrzymać. Co może być nie tak..
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Wywal osłonkę, postaw na podstawce. Przesadź do mieszanki ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w mniej więcej równych proporcjach.
Daj porządny palik w oplocie włókna kokosowego.
Podlewasz obficie wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Roślina musi się zaaklimatyzować do nowych warunków uprawy.
Jaka to wystawa? Mocno słoneczna?

Monstera variegata w okresie jesienno-zimowym będzie wymagać doświetlania.

Ps. Na marginesie uważam, że prezenty roślinne nie są najlepszym rozwiązaniem, bo nie wszystkie są łatwe w uprawie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
almar812
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 kwie 2023, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Strona północno wschodnia, ogólnie mało słońca. Kiedyś mąż widział jak się zachwycałam tym kwiatem ale przez cenę nie kupiłam sama. Teraz już mam i nie chciałabym jej stracić. Ziemia już zakupiona 👍
craew28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 mar 2021, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

craew28 pisze: 2 sie 2023, o 11:32 Dzień dobry,
proszę o pomoc, na liściach mojej monstery pojawiły się takie plamy
Obrazek

Obrazek

oraz takie czarne kropki

Obrazek

co to może być i jak z tym walczyć ?
czy istnieje szansa na uzyskanie pomocy :) ?

craew28 popraw swoją pisownię,patrz regulamin forum/Karo
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 261
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Wciornastki. Zrób oprysk Mospilanem.
Zdjęcie pierwsze wygląda na uszkodzenie mechaniczne.
Pozdrawiam
G.
APHope
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 sie 2023, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, to mój pierwszy post tutaj. Bardzo potrzebuję Waszej pomocy z moją monsterą variegatą. Od jakiegoś czasu zaczęły pojawiać się na białych częściach takie brązowe plamy, które się rozrastają. Dodam że w miejscu tych plam liść jakby traci swoją grubość, jest cieniutki jak kawałek folii. Co to może być?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nieprawidłowe warunki uprawy i pielęgnacji. Białe duże fragmenty, jako części liści nie biorące udziału w procesie fotosyntezy, w takich sytuacjach roślina pierwsze odrzuca.

1. Zbyt mało przepuszczalne podłoże. Powinnaś posadzić do powiedzmy mieszanki ziemi, perlitu, podłoża do storczyków w mniej więcej równych proporcjach.

2. Po co ten keramzyt na podstawce? Nie podniesiesz w żaden sposób wilgotności powietrza, a jedynie może utrudniać dostęp powietrza do korzeni.

3. Za ciemne stanowisko, za daleko za daleko od okna. Variegata potrzebuje bardzo dużo rozproszonego światła, więc stanowisko przy samym oknie, jedynie trzeba uważać ze słońcem.
W okresie jesienno-zimowym bezwzględnie trzeba będzie doświetlać.

4. Podlewasz obficie wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.


Przesadź, sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”