Zioła na działce cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Jadłam wężowy, ten cieniutki.

Obrazek

Ale np na moich ulubionych azerbejdżańskich filmikach teraz zrywają taki szerokolistny w górach, który przypomina nasz czosnkowy szczypiorek. Robią z tym fajną potrawę, tzw kotab, widziałam wczoraj filmy na kanale Sweet Village i Relaxing life.

O, tu go widać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Ten przypomina nasz szcypior bardziej ale pachnie czosnkiem. O ile to on.
Koloman
200p
200p
Posty: 444
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Foxowa napisała:
Kawę też można samemu zrobić ;)
Np z żołędzi.
No wiesz co!!!!!!!, kawę, z żołędzi!?!?!?!?!?!
Przypomina mi to końcówkę lat 50-tych jak to towarzysz Gomułka stwierdził, że są pyszne krajowe kawy marki
"Turek" lub "Dobrzynka" i ekstrawagancją jest wydawać dewizy (których zawsze brakowało) na zakup kawy w Brazylii.
Zrozpaczeni własciciele kawiarni zwrócili się z prośbą do znanego sybaryty, premiera Cyrankiewicza z prośbą
o interwencję a on wyasygnował odpowiednie środki na import PRAWDZIWEJ kawy z Brazylii.
Wracając do tematu: dwa miesiące temu posadziliśmy w donicy małą kępkę rozmarynu.
W zimne dni i noce stała w mieszkaniu.
Teraz już jest taka:

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2176
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

U mnie już rozmaryn i mięta w donicy. Z "ziółek" rośnie sobie tymianek i oregano, oczywiście lubczyk i szałwia lekarska. Czosnków i szczypiorków nie liczę, bo to bardziej "warzywo". Wysiałam już też kolendrę. U mnie rośnie ona to tu to tam. Jak nie zdążę zebrać zielonej to zakwita i wysiewa się sama.
Prawdziwy prym wiodą jednak mięty. Kilka lat temu kupiłam miętę limonkową i imbirową. No i mam teraz łan o powierzchni kilku metrów kwadratowych :;230
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

U mnie już ładnie zielnik się zagęszcza- oregano, estragon, melisa, tymianek, szałwia, kozłek i lubczyk rosną. Cząber mąż ściął prawie do zera, mam nadzieję, że odbije.
Zerwałam wczoraj bukiecik młodziutkiego lubczyku do suszenia.
Obrazek

A tu drugi bukiecik- dzikie zioła jadalne. Czosnaczek pospolity, młode pędy chmielu, bluszczyk kurdybanek, pokrzywa. Część już zjadła wczoraj w jajecznicy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2176
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Ja z "dzikusów" robię zawsze sałatkę "wiosenną". Po zjedzeniu, wiem, że wiosna przyszła na dobre :wink:
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

U mnie też chwasty idą na okrągło.
Jeśli chodzi o młody chmiel to stałam się jego wielką fanką. Naprawdę jest przepyszny.

Ogólnie smakuje mi cała zielenina i lubię to w ziołach że można z nich coś stworzyć nowego,innego. Wiem że to dalekie od szlachetnych oryginałów ale to fajne takie swoje a i doświadczenia smakowe bywają ciekawe.

Oregano mam dużo za dużo. Mam to złociste i zwykłe. Już go nawet nie zbieram bo mam taki zapas.
Za to mi wypadł lubczyk całkiem.
Na działce miejskiej mi też coś zjadło kocankę i rabarbar, a w ich miejsce się wzbogaciłam o chrzan. Mimo wszystko uzupełnię ten brak bo mam je na drugiej działce na wsi.
Na wsi mam też piękny rozmaryn który mam od kilku lat w gruncie. Niestety zmarniała mi szałwia i hyzop. Mięta kolejny rok słabo.
Melisa szaleje.

Taka nierównowaga - na jednej działce rośnie jak chwast a na drugiej ginie. Dlatego ciągle robię sadzonki i z nimi krążę między działkami. Chciałabym kiedyś mieć taką skrzynkę obfitości gdzie wszystko by rosło gęsto. Niestety się nie zawsze da bo tu coś wypadnie, tu nie przetrwa zimy. Nie mówiąc o ślimakach które żreją na potęgę.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2176
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Chrzan jest chyba największym "pancernikiem" wśród wyżej wymienionych. Jak raz się pojawi, nie zniknie już nigdy :D
Moje dziecko, które jest "zjadaczem" wszelkich "listków" ostatnio przeżywa hit. Mięta z rozmarynem :wink:
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 661
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

foxowa masz chmiel jak on działa na organizm ,długo rośnie chciałbym go uprawiać.
Pozdrawiam Robert :-)
Koloman
200p
200p
Posty: 444
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Rozmaryn mamy w donicy j.w. ale z gruntu wychodzi już mięta wonna ananasowa i mięta zwykła.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Robertkicia25 + pisze: 2 maja 2023, o 23:01 foxowa masz chmiel jak on działa na organizm ,długo rośnie chciałbym go uprawiać.
Ja jem pędy te młode jak są jeszcze zielone. Głównie dlatego że lubię. Smakują trochę jak szparagi. Przy tej okazji mają właściwości zdrowotne m.in uspokajace. Na włosy też dobrze działa. Na skórę też. No i oczywiście jak większość ziół ma całą gamę witamin i innych cudowności ,działanie uodparniające itd. jak większosć ziół.

Chmiel rośnie szybko. Ja mam akurat ten dziki i on jest ekspansywny. Do niedawna go usuwałam a teraz wykorzystuję.

Podobnie z pokrzywami. Jak mi gdzieś zachwaszczają to je przenoszę w zakątek do tego wyznaczony i wykorzystuję.
A korzystam często więc zawsze mi brakuje.


W efekcie się pozbyłam większosci roślin i ziół które były do tej pory chwastami. Np przez zbieranie Mniszków mój trawnik w porównaniu z terenami obok jest mało żółty bo się nie rozsiewają. Dlatego od jakiegoś czasu zaczęłam zwracać uwagę żeby zostawić do kwitnienia jakieś rośliny i nie zrywam wszystkiego .

Obrazek

Co do chrzanu mam nadzieję że mi się rozrośnie. Swój chrzan jest nieporównywalny do kupnych.
Parę dobrych lat temu miałam chrzan ale rósł pod chodnikiem i został usunięty przy poprawie płyt i nie odrośł.
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 661
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

foxowa dzięki za szczegółowy opis.Mniszka u mnie coraz mniej a swój chrzan podzieliłam na mniejsze części coś rośnie najbardziej potrzebuje do ogórków kiszony ,a chmiel spróbuje sobie zamówić tylko muszę przygotować pod niego miejsce .pokrzywe też mam ,ale jeszcze mała chcę ją wykorzystać do herbaty.
Pozdrawiam Robert :-)
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Zioła sfotografowane na majówce (czosnek niedźwiedzi pokazywałam w wątku czosnkowym).

pierwiosnek lekarski
Obrazek

zbieraczka w akcji
Obrazek

rzeżucha łąkowa, nigdy nie widziałam takich łanów
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

miodunka pstra
Obrazek

szczawik zajęczy
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

śledziennica

Obrazek

mniszki
Obrazek

stokrotki
Obrazek

dąbrówka omszona
Obrazek

Obrazek

krwiściąg
Obrazek

kwiaty klonu
Obrazek

Obrazek

jasnota żółta
Obrazek

poziomki
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”