Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 977
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Poradźcie kiedy i jak prawidłowo posiać pasternak?
Raz w życiu ładnie mi powschodził i miałam ładny plon.
Od tego czasu klapa. Może go skiełkować, czy schłodzić?
Lubię pasternak, bo to taka okazała roślina. ;:oj
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9036
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Raz w życie siałam pasternak póżniej sam się wysiewał , z tego wynika że stratyfikacja mu służy .
Do uprawy zniechęciłam się po poparzeniu jego liśćmi .
Teresa , posiej teraz chociaż kilka nasion , resztę możesz wysiać po podkiełkowaniu albo bez , byle wilgoć była
w glebie .
Kapustę na najwcześniejsze zbiory pora już wysiewać ?
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2202
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Z przeznaczeniem do gruntu wysieję 2.02, gdybym wysadzał pod folię, pewnie już bym siał.
Pozdrawiam, Jacek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6054
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Ja już sezon z sadzonkami rozpoczęłam
Przepikowalam sałatę dębowy dubaczek
, szkoda mi było wyrzucić siewki, nasiona siałam na próbę , swoje , czy wykiełkują.
Przepikowalam tez z donic z kwiatami dwie siewki papryki i jednego pomidora

Obrazek

Obrazek
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

U mnie sezon zaczął się od siewu pomidora do donic, za tydzień ostra papryka i por wysiany będzie, może i Maca też.
W tym roku tylko kilka gatunków warzyw będzie, chyba 6 dokładnie.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9036
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Dzięki , kilka sztuk dosłownie kapusty wysieję .
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Ja od 13 stycznia kiełkuję w dilerkach bakłażany i papryki ostre. Na razie nic :( Załamka :cry:
Rzymska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 gru 2022, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

A u mnie właśnie wysiałam z 30 odmian ostrych i 30 słodkich tydzień temu i połowa już wzeszła :idea: Pokrzyżowało to moje plany, bo wysadzam w tym samym terminie od lat, w tych samych warunkach a tutaj muszę nagle ratować przed wyciąganiem i robić dodatkowe miejsce, bo przecież normalnie po 3 tygodniach wychodziły. :/
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

W kwestii podkiełkowania w zamkniętych szczelnie torebkach foliowych na wacikach..
Otóż kilkanaście dni temu wrzuciłem kilka rodzajów nasion pomidorków okiennych do podkiełkowania na kawałku mokrego ręcznika papierowego i kiełkowanie było dobre, natomiast coś poszło nie tak ze wschodami.. Dodam, ze torebki leżały w temperaturze pokojowej ok 20 st.

Musiałem więc powtórzyć operację. Tym razem użyłem zamiast papieru wacików kosmetycznych ( mocno zmoczyłem..) i położyłem torebki na tekturce a później całość na dekoderze. No i zaczęły się problemy, ponieważ za diabła nasiona nie chciały kiełkować. Nic, z 5 torebek po 3 nasiona skiełkowało tylko 2 sztuki, które wypuściły kiełek i się zatrzymały, a były to dokładnie te same nasiona co poprzednio.. :roll:

Nasuwają się pytania:

1. Czy dość wysoka temperatura na dekoderze mogła wpłynąć na jakieś przegrzanie nasion czy coś w tym rodzaju ?
2. Czy mocno zmoczone waciki, które zatrzymały dużo wody mogły spowodować jakieś nagnicie czy inny negatywny proces w nasionach ?
3. Czy w takim razie ręcznik papierowy jest ok a waciki się nie nadają do podkiełkowania?

Czy spotkaliście się z tego typu sytuacją ? Dziwne ale się zdarzyło i zasiało trochę wątpliwości co do tego jakiego materiału używać do tego celu..
Pozdrawiam, Jacek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6754
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Na część pytań musisz sobie sam odpowiedzieć. Optymalna temperatura kiełkowania nasion pomidora wynosi 22-27*C. W niższych kiełkowanie może się wydłużyć. Najlepiej połóż termometr na dekoderze i sprawdź. Jeżeli przekracza 28*C to faktycznie zarodek może ulec uszkodzeniu.
Nie wiem skąd pomysł na szczelne torebki. Nasiona do kiełkowania poza wodą potrzebują tlenu. Możesz położyć wacik lub ręcznik papierowy na dnie niskiego słoika np. po chrzanie. Ja mam pudełeczka na kremy a najlepiej sprawdzają się szalki Petriego.
Co lepsze wacik czy ręcznik papierowy? Ja wolę waciki kosmetyczne ale jeżeli przegapię moment kiełkowania to przy przenoszeniu nasionka do ziemi/podłoża łatwiej uszkodzić korzonki. Jeżeli na okrywie nasiennej znajdują się zarodniki grzybów to faktycznie może dojść do uszkodzenia zarodka podczas kiełkowania.
Kiełkujące nasiona kapusty Constable F1 po 24 godzinach od wyłożenia na wacik. Temperatura pokojowa, słoiczek zakręcony.
Obrazek
Kiełkujące nasiona pomidora Vilma.

Obrazek
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 371
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Wacik czy ręcznik papierowy? U mnie najlepiej od kilku lat ,do kiełkowania sprawdza się idealnie lignina.A to z powodu,jak napisał Przemek przegapienia kiełka,który wrasta w podłoże .Lignina ma to do siebie,
że namoczona daje się łatwo rozerwać dwoma wykałaczkami i nie dochodzi do uszkodzeń kiełków.
Tak czy owak ,każdy z nas, musi sobie wypracować najlepszy sposób kiełkowania. ;:31
pozdrawiam
Alicja
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

przemek1136
Dzięki za cenne rady, na pewno wezmę to pod uwagę. Może zakupię te szalki Petriego bo wydają się być dobrym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o temat szczelnych torebek, to oczywiście gdzieś, nie pamiętam tego niestety gdzie przeczytałem o tym i tam była również informacja, żeby nie obawiać się zamkniętych torebek bo i tak jest tam wystarczająco powietrza dla nasion. Była tam również ciekawa uwaga, żeby wacik z nasionami kłaść nasionami do dołu i to w dużej mierze zapobiega wrastaniu kiełków w wacik - natura tak stworzyła nasiona, że korzonki chcą do dołu. To sprawdziłem podczas kiełkowania i raczej się zgadza.. Żaden z wykształconych kiełków nie był wrośnięty w wacik a też przegapiłem moment kiełkowania i kiełki były już duże, dochodziły do 0,5cm :D
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Alicja

Lignina też ok, ale akurat mam łatwiejszy dostęp do wacików i papieru. :lol: Odnośnie wrastających kiełków - przeczytaj mój poprzedni post i może wypróbuj metodę "do góry nogami" :D
Pozdrawiam, Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”