Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ale ma być pasek LED, a nie świetlówka. Ze świetlówką zabawy z podłączeniem itp.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18782
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Albo ma być to doświetlanie albo oświetlanie. W tym drugim przypadku oczywiście szkoda energii elektrycznej.
Prawda jest taka, że w przypadku doświetlania trzeba dać trochę więcej kasy. Jak kupisz tanią chińszczyznę to efektywność będzie znikoma.
Osobiście co prawda używam m.in. lamp po kilkanaście pln, ale raz to są lampy, a nie taśmy, a dwa widzę ograniczenia. Następnym razem kiedy będę zakładać doświetlanie na pewno użyję lepszych lamp.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Nie chcę taniej chińszczyzny pierwszej lepszej dlatego tutaj pytam o te paski led. Te Samsunga co kupiłęm i zamontowałem dają radę na prawdę ale są drogie i pytam czy są jakieś kompromisy...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18782
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Chyba nie rozumiesz co napisałem, chociaż przedstawiłem to dość jasno. Chcesz mieć efekty nie da się iść na kompromis. Światło jest najważniejszym czynnikiem uprawy, więc musi dawać odpowiednie spektrum, a za takie coś trzeba zapłacić. Dasz mniej, to rośliny będą wegetować powiedzmy jedynie na zasadzie przetrwania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

A jak kiedyś nie było LEDów i takiego oświetlenia to jak rosły ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18782
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Jak nie było LEDów, to w uprawie i to oczywiście głównie produkcyjnej używano lamp HPS. W warunkach domowych, coniektórzy też takich używali, obok nich lamp T8. Tylko tamte lampy były mocno prądożerne, a te drugie nie były tak efektywne, jak te pierwsze.
Inna sprawa, że uprawa roślin tropikalnych nie była tak popularna jak obecnie.

Tak naprawdę przełom przyszedł wraz z LED-ami, które wraz z kolejnymi generacjami są coraz bardziej efektywne dla rozwoju roślin, a jednocześnie pobierają mało energii elektrycznej. Tylko wracam do jakości, tanie LEDy niewiele dają, są awaryjne, więc szkoda kasy zarówno na ich zakup, jak i na pobieraną energię elektryczną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Czyli jedyne rozwiązanie to te drogie co mam ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18782
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Chyba wcześniej wyraziłem się dość jasno.
Dlatego nie używam taśm, bo wolę kupić tańszą żarówkę/świetlówkę liniową i tutaj pójście na kompromis daje jakieś rezultaty.
W przypadku taśm albo masz tanią chińszczyznę, albo coś lepszego na poziomie Samsunga.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Danutka55
1000p
1000p
Posty: 1035
Od: 5 lut 2009, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lezajsk

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Norbercie na 28 str.tego wątku wymieniłeś belkę Samsung LED 40W 4000K 120cm 4800lm.
I tu mam pytanie czy ona sprawdzi się w uprawie Adenium Obesum :?:
Przeglądam oferty na allegro i na shopee i mam mętlik w głowie.Jestem nawet gotowa zrezygnować
z doświetlania moich roślin,bo boję się im zaszkodzić.
Pozdrawiam serdecznie.Danuta.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18782
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Adenium w zasadzie nie ma potrzeby doświetlać, teoretycznie powinno przejść okres spoczynku. Chociaż pewnie są hodowcy, którzy uprawiają te rośliny i je doświetlają w okresie jesienno-zimowym żeby rośliny rosły przez cały rok. Inna sprawa czy taka lampa, o której pisałem coś pomoże? Adenium to nie rośliny tropikalne z lasów deszczowych, w naturze mają bardzo silne bezpośrednie słońce. Taka lampa typu Samsung po prostu może być za słaba. Musiałabyś poszukać silniejszych lamp, np. żarówek LED Verticana.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Czy to się nada (allegro numer aukcji 11465799123 albo 10099648284) ? nic z tego co tu znalazłem, nie znajduje mi allegro
Jeśli nie to co (ale nie świetlówka, tylko żarówka i nie "białe" światło, bo przebywam w pokoju gdzie będzie świeciło)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18782
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Nie. Za słaba i nieprawidłowe widmo z przewagą barwy czerwonej.

Szukaj takiej, która pobiera faktycznie od kilkunastu W wzwyż, temperaturę barwową między około 4000K - 6500K oraz natężenie grubo powyżej 1000lm. Jedna taka żarówka starczy na jakieś dwie, trzy mniejsze rośliny postawione w grupie.

Np. taka, nr aukcji: 12787289007, jak coś lepszego to np. taka: 12275890278.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Nie wiem, który z filtrów pasuje by wpisać np 6500 (o ile jest taki filtr), a gdy wpisuję dodatkowo 6500 w wyszukiwarce to mam wysyp normalnych żarówek o świetle białym, zimnym. Po wybraniu 1000 lm, są tylko zimne dwie, których nikt tam nigdy nie kupił (mimo, że w filtrze zaznaczyłem ciepłe).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”