Keramzyt w doniczce (warstwa tzw. drenażowa - 1-2cm na dnie) powoduje, że na dnie doniczki nie zalega woda, lepiej się ona odsącza z podłoża i zabezpiecza to korzenie przed zagniwaniem. Każda doniczka, w której rośnie roślina musi mieć otwory w dnie, pomimo tego, że jest tam drenaż. Sam drenaż może być zrobiony nie tylko z keramzytu, ale np. z drobnych kamyków, też będzie nieźle działał.MEGAmati777 pisze:Jeśli będę miał keramzyt w doniczce i na podstawce to nic sie nie stanie z rośliną w związku z tą ciągle stojąca wodą?
Taką doniczkę można dodatkowo włożyć do osłonki, a w osłonce już otworki nie są potrzebne, bo nadmiar wody po podlaniu można w razie czego wylać. Trzeba zwrócić uwagę na to, żeby w osłonce nie zalegała woda, jeżeli doniczka miałaby bezpośrednio w tej wodzie stać.
Keramzyt, który wysypuje się na podstawkę/tackę i na tym ustawia się doniczkę powoduje wzrost wilgotności powietrza wokół rośliny, co jest szczególnie korzystne przy suchym powietrzu i dla roślin lubiących taką wilgoć. Tu z kolei woda powinna być stale, ale doniczka (nie osłonka) powinna być ustawiona tak, żeby stała na tym wilgotnym keramzycie, a nie bezpośrednio w wodzie (żeby tej wody nie wchłaniać bez opamiętania).
Do sporządzania substratu dla niektórych roślin użyłam drobnego keramzytu, przeznaczonego do hydroponiki. Stosunkowo nie jest go dużo i został użyty równocześnie z agroperlitem. Rośliny rosną dobrze (niektóre od wiosny 2015, część od tego roku), aczkolwiek podłoże przesycha trochę inaczej, niż z samym agroperlitem.