Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

To nie przelanie, a szkodniki - stawiam na wciornastki. Zrób oprysk Mospilanem, powtórz po tygodniu. Zmiany nie znikną, ale nie powinny się pojawiać na nowych liściach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pc_71
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lut 2022, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki wielkie za odpowiedź.
Co prawda z lupą się przyglądałem tym miejscom i nic tam nie widzę ale nie zaszkodzi spróbować. Czy jest zasadna w takiej sytuacji wymiana gleby?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie ma potrzeby, jeśli z korzeniami jest wszystko ok. Chyba, że była dawno przesadzana (raz na 2 lata powinno się wymienić standardowo podłoże).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pc_71
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lut 2022, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Zapomniałem dodać że gdy z dołu puszcza nowe pędy, to od razu robią sie czarne. Nie mam juz pojęcia co się z nią dzieje. Przesadzałem ją rok temu
Magmag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lut 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzisiaj w Lidlu Adansonii.. i zwątpiłam w czasie zakupów. Co to jest, jakaś choroba? Klika znich tak właśnie wyglądało.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Może być to zarówno wirus mozaiki albo niedobory. Najlepiej jednak roślin z takimi liśćmi nie kupować.


Pc_71, takie czernienie pędów może być od działalności szkodników, które uszkadzając tkankę otwierają drogę różnym patogenom, w tym infekcji grzybowej albo bakteryjnej. Może być efektem przelania, chociaż mniej prawdopodobne jeśli uwzględnić jak podlewasz. Chyba, że rośnie w mało przepuszczalnym podłożu, powinien być xxx czyli mieszanka ziemi, podłoża do storczyków i perlitu.
Dlatego wyjmij z doniczki i sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krasny
500p
500p
Posty: 555
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Moja monstera adansosa prawie cały czas płacze. Do tego stopnia, że nowe liście sklejają się i nie mogą się rozwijać. Nie jest przelana. Podlewam ją kiedy ziemia w doniczce praktycznie całkowicie przeschnie. Około raz na tydzień. Po zakupie, jakieś dwa miesiące temu, przesadziłem do ziemi uniwersalnej. Wilgotność powietrza to 50-60 procent. Do tej pory podlałem ją dwa razy nawozem do roślin zielonych, bo po przyniesieniu z biedry miała wyraźne niedobory. Teraz już ich nie widać. Jaka może być przyczyna takiego ciągłego płaczu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Monsterę do ziemi uniwersalnej :?: :shock: :shock:

To nie są rośliny ogrodowe, tylko epifity, sadzimy do bardzo przepuszczalnego podłoża, typu xxx - czyli do mieszanki ziemi, podłoża do storczyków, perlitu w równych proporcjach, czyli ziemi masz najwyżej około 1/3. Oczywiście doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce, nie wkładaj przypadkiem do osłonki. Czyli bezwzględnie do przesadzenia. Po przesadzeniu żadnego nawozu przez miesiąc.

Ponadto podlewasz wtedy kiedy przeschnie porządnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stanowisko blisko okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fellowens
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 11 wrz 2017, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

;:303 Witam. Około pół roku temu zakupiłem w jednym z marketów Monsterę. Była ona przelana jak to rośliny z takich sklepów. Zmieniłem jej podłoże i tak sobie rośnie podlewana co jakieś półtorej tygodnia. Ostatnio zauważyłem że jej liście zaczęły się zginąć w połowie długości. Czy ktoś z was miał do czynienia z taką sytuacją?

Obrazek Obrazek
Obrazek

Wstawiasz za wielkie zdjęcia(regulamin), zmniejszyłam. Iwona
"Pamięć to podstawa naszego istnienia" - Autor nieznany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

A co za dziwna doniczka? Z wkładem? Nie jestem zwolennikiem takich doniczek. Lepsze są standardowe z odpływem i podstawką.
Opcje takiego zachowania liści są trzy, doszło do uszkodzenia korzeni, podlewasz zbyt małą ilością wody albo od grzejnika.
Wyciągnij z doniczki i sprawdź stan korzeni. Przesadź do normalnej doniczki, wielkość dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej.
Monstery sadzimy najlepiej do mieszanki, podstawowy skład to mieszanka ziemi, podłoża do storczyków oraz perlitu/żwirku w równych proporcjach.
W takim podłożu możesz bezpiecznie podlewać większą ilością wody bez większego ryzyka że przelejesz.


Skąd wymyśliłeś tę nazwę dla różnych przecież mieszanek ziemi dla różnych roślin,
a więc o różnym składzie i nazywając je zawsze podłoże?
To śmieszne. Mamy narodową potrawę o tej nazwie - podłoże staropolski . I pozostańmy przy tym.
Nie idźmy tą drogą. Proszę ./Karo
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fellowens
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 11 wrz 2017, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

To jest tylko ozdobna osłona na doniczkę właściwą. Roślina właśnie siedzi w mieszance. Grzejnik przy którym stoi jest stale wyłączony. Jeśli chodzi o podlewanie to około 300 ml mniej więcej raz na tydzień. W domu około 23-26° jeśli was to interesuje.
"Pamięć to podstawa naszego istnienia" - Autor nieznany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Szklanka wody na tak dużą doniczkę? :shock: :shock: :shock:
Jak tyle wody ma nawodnić tak dużą roślinę? Przy xxx możesz podlać nawet taką ilością wody, żeby woda wypłynęła od spodu, zwłaszcza przy takiej temperaturze. W każdym razie musisz zwiększyć ilość wody. Oczywiście jej ilość zwiększaj stopniowo, żeby roślina nie doznała szoku, teraz np. podlej z pół litra.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lock
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 16 mar 2018, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam serdecznie,
próbowałem przejrzeć oba wątki w poszukiwaniu rozwiązania mojego problemu ale za bardzo nie potrafię znaleźć odpowiedzi.

Zauważyłem, że niektóre liście na mojej monsterze wyglądają jakby zostały pokryte dużą warstwą kurzu:
Obrazek
Po przetarciu tych liści szmatka robi się zupełnie żółta.
Dodatkowo zauważyłem, że po tych liściach chodzą jakieś micro czarne robaczki.
Cóż to może się dziać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”