Ochojnik sosnowo -modrzewiowy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4243
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ochojnik świerkowo-modrzewiowy - zwalczanie

Post »

Albo ProAgro 125sl w połowę mniejszym stężeniu. Czy cokolwiek innego z substancją czynną imidachlopryd. Nie ważne.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Mozarella
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 lip 2012, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Modrzew krejci - choroba, zdjęcie

Post »

Dzień dobry
Mam kilkuletni okaz modrzewia krejci, z którego jestem dumna. Jednak co roku drzewko choruje - żółkną igły już w wakacje.
W tym roku w maju zauważyłam, że na igłach są białe kuleczki jak na zdjęciu poniżej. Wtedy były jeszcze zielone, teraz już żółkną. Czy to ochojnik czy opadzina igieł? Proszę o podpowiedź czym spryskać. Nie miałam czasu wcześniej ale teraz już zajmę się szybko moim ulubieńcem.

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Modrzew krejci - choroba, zdjęcie

Post »

To ochojnik, ale prawdę mówiąc nie wiem jakie są następstwa żerowania tego szkodnika.Kiedyś miałam wielki, pojawiały się kłaczki, ale oprysk był niemożliwy, więc nic nie robiłam.Te odmianowe karłowe modrzewie mogą być jednak bardziej wrażliwe, poczytaj kiedy i czym robić oprysk.Myślę, że teraz możesz jeszcze to zrobić, przynajmniej szkodnik nie osłabi zbytnio drzewka.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4243
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Modrzew krejci - choroba, zdjęcie

Post »

Całkiem spore są uszkodzenia estetyczne- oprócz klaczków igly się krzywią i roślina słabnie. Oprysk, a jak mały podlać też Kohinor itp z imidachlopryd'em.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21821
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Modrzew krejci - choroba, zdjęcie

Post »

O zwalczaniu ochojnika świerkowo-modrzewiowego można dowiedziec się tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=33307
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Mozarella
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 lip 2012, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Modrzew krejci - choroba, zdjęcie

Post »

Dziękuję za porady, zadziałałam. Roślina spryskana. napiszę za jakiś czas o efektach.
Daga74
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 kwie 2018, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba/szkodnik iglaka - proszę o pomoc w identyfikacji

Post »

Dzień Dobry!
Od ubiegłego roku stałam się właścicielką przydomowego ogródka. Jestem kompletną nowicjuszką w tym temacie, stąd moje przerażenie, gdy spostrzegłam, że jeden z wyrośniętych iglaków jest w fatalnym stanie. Może i zaczęło się coś z nim dziać w zeszłym roku, ale pochłonięta remontem domu i przeprowadzką nic nie zauważyłam. Na pewno na wiosnę, gdy przejmowałam dom i ogródek wyglądał jeszcze dobrze. Drzewko całkowicie zrzuciło igły w zacienionym miejscu, zostało ich jeszcze trochę od strony słonecznej. Niestety nie wiem jaki to gatunek, na pewno żywicujący, na igłach ma białe kropeczki żywicy. Dawna właścicielka twierdzi, że to normalne. Wygląda tak jakby proces opadania igieł miał miejsce jesienią i zimą. Dodatkowo na igłach zauważyłam czarne biedronki. Bardzo proszę o radę - da się je uratować? Czym spryskać/nawieźć?
Zdjęcia:

Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/5a5bbb39700a02bb

https://www.fotosik.pl/zdjecie/71575019522f9f18
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Choroba/szkodnik iglaka - proszę o pomoc w identyfikacji

Post »

To jodła kalifornijska zaatakowana ochojnikiem jodłowym

https://www.wymarzonyogrod.pl/pielegnac ... 4_685.html
Daga74
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 kwie 2018, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba/szkodnik iglaka - proszę o pomoc w identyfikacji

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czy na oprysk Promanalem nie jest za późno? Jak zabezpieczyć górne partie drzewa gdzie oprysk nie dotrze? Pozdrawiam!
Daga74
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 kwie 2018, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochojnik sosnowo -modrzewiowy

Post »

Bardzo proszę o pomoc ponownie.
Jeszcze w kwietniu wspomnianą wcześniej jodłę kalifornijską zaatakowaną ochojnikiem jodłowym spryskałam Promanalem. Niestety nie pomogło. Puszcza nowe pędy i na nich są liczne czarne kropeczki a w środku młodych pędów żerują żyjące larwy. Czy na pewno jest to ochojnik? Proszę o polecenie dostępnego na rynku środka do podlania drzewa (niestety wiele z polecanych na forum już zostało wycofanych ze względu na szkodliwość dla pszczół np. confidor). Proszę też o podanie stężenia i ilości jaką powinnam podlać drzewo. Dziękuję!
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Identyfikacja choroby/szkodnika (iglaki)

Post »

Citrom :wit
Twoje iglaki zaatakowała mszyca - ochojnik
Ewa
dzafer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lip 2021, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochojnik sosnowo -modrzewiowy

Post »

Witam serdecznie,

Od jakiegoś czasu na mojej choince pojawił się dziwny puch. Znajduję się tylko na czubku i wygląda że jest tylko na młodych pędach. Czy to jest Ochojnik?


Obrazek




Większe foto tutaj --> https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/00875dda6f1508a9
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”