CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Wszystko.

Nieprawidłowe podłoże przede wszystkim. Sukulenty, takie jak haworcje w naturze nie rosną w jakiejś ziemi ogrodowej tylko glebach z dużą zawartością grubego żwiru, kamieni z niewielką ilością humusu.
To nie są zwykłe rośliny doniczkowe.
Bezwzględnie do przesadzenia do mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1 :2, na dno doniczki wsyp drenaż z keramzytu. Wcześniej trzeba pozbyć się jak najwięcej starego podłoża.

Dwa, stanowisko - północna wystawa nie nadaje się do uprawy większości sukulentów, one potrzebują słońca - minimum wschodnia wystawa.

Trzy, podlewanie, co to za aptekarska ilość wody? A dlaczego nie 150 czy 190 ml?
Przede wszystkim sukulenty przechodzą okres spoczynku i okres wegetacji. Nie wolno podlewać ich tak samo przez cały rok.
Okres wegetacji - podlewasz większą ilością wody i dopiero wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Okres spoczynku mniejszą ilością wody i rzadziej.

Cztery, okres spoczynku powinien być w niższej temperaturze niż pokojowa.


Tylko tyle i aż tyle żeby roślina zdrowo rosła. Takich informacji dowiedział byś się od razu, jakbyś poczytał jakiś poradnik poświęcony sukulentom.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mistrz_pluga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 mar 2021, o 08:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziękuje za odpowiedź.

-- 20 mar 2021, o 16:33 --

A czy jest szansa że po poprawie warunków te zmiany na liściach cofną się po jakimś czasie (przynajmniej te białe plamy) ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

A niby jakim cudem, skoro tkanka jest w tym miejscu martwa?
Dopóki liście nie obeschną całkowicie nie usuwaj ich.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dawidc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 mar 2021, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry, cześć.

Jakiś czas temu kupiłem opuncję, która zaczęła się rozrastać. Niestety obawiam się, że opuncja ma za mało słońca i dlatego wyciąga się do góry. Aktualnie nie jestem w stanie zapełnić jej więcej promieni słonecznych. Proszę o opinię. Czy tak rzeczywiście jest?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Kupuje się rośliny pod warunki jakie można jej zapewnić.

Opuncja preferuje południowy parapet, a w sezonie powinna stać nawet na zewnątrz.
Zimowanie wyłącznie w niskiej temperaturze.

Ponadto podłoże do wymiany, nie sadzimy roślin a zwłaszcza sukulentów do samej ziemi, a do mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:5.

Po trzecie sukulentów nie podlewamy w okresie jesienno-zimowym.

Po czwarte, doniczka musi mieć odpływ, a na dnie drenaż z keramzytu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 261
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

norbert76 pisze: Po trzecie sukulentów nie podlewamy w okresie jesienno-zimowym.
:roll:
Sukulentów nie podlewamy w okresie jesienno-zimowym? Na prawdę?
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Rozmawiamy o opuncji, czyli o kaktusie (sukulencie), a tych nie podlewamy w okresie jesienno-zimowym, dziwi mnie że się pytasz... :roll: Ale z drugiej strony możesz nie uprawiać kaktusów, więc możesz tego nie wiedzieć.

W każdym razie, doprecyzuję: w okresie jesienno-zimowym nie podlewamy kaktusów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

dawidc zapytałeś o warunki uprawy konkretnej rośliny i Norbert Ci je podał - wskazując jakie błędy widać na zdjęciu i co należałoby zrobić, żeby roślina rosła zdrowo.

Informacja Norberta o niepodlewaniu kaktusów w zimie dotyczy tylko kaktusów, a i od tej reguły są wyjątki.

Co do Twojej wypowiedzi gerranium, że będziesz uprawiał to na co masz ochotę, to nikt nie zabroni Ci kupić dowolnej rośliny i traktować jej jak uznasz za słuszne. Pamiętaj jednak o tym, że każda roślina ma inne preferencje i warunki, w których będzie rosła zdrowo, w innych będzie wegetowała, a w niekorzystnych po prostu padnie. U kaktusów ten proces umierania może trwać bardzo długo i stąd czasami błędne przekonanie, że roślina żyje i sobie radzi podczas, gdy już mamy zwłoki w doniczce.

Podsumowując, zastosuj do swojej rośliny rady Norberta, albo chociaż spróbuj się do nich zbliżyć, a roślina się poprawi.
Pozdrawiam
Sławek
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry,

proszę o pomoc. Moje kaktusy kończą zimowisko i zauważyłem na jednym z nich rdzawy nalot (widoczny na zdjęciach). Na kaktusie znalazłem czerwone kropeczki, które po położeniu na białą kartkę nie ruszają się. Nie jest ich za dużo, kilka na całej roślinie. Oglądałem te czerwone kropeczki pod lupą i wydaje mi się, że to nie są żadne robaczki, bo się nie ruszają. Czy to przędziorki? Dziękuję za pomoc!
Obrazek
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry,

nie wiem jak edytować post to pozwoliłem sobie napisać jeszcze jeden.
Finalnie założyłem, że te szkodniki, które zaatakowały moje kaktusy to przędziorki. W sobotę kupiłem preparat ORTUS 05 SC i spryskałem nim wszystkie rośliny. Kilka dni później czerwone robaczki nadal się pojawiają i nie wiem czy mam kolejny raz robić oprysk czy nie. Póki co usuwam je ręcznie. W instrukcji jest napisane, że tylko można robić jeden oprysk w sezonie wegetacyjnym.
Zauważyłem, że na forum polecane są np Envidor albo Sanium i oprysk dwa razy w przeciągu tygodnia. Może warto zmienić środek na któryś z tych na tym etapie? Proszę o pomoc, bo pierwszy raz się spotkałem z robakami. :/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Tak już bywa z Ortusem, nie zawsze jest skuteczny. Kup Sanium powinien od razu zadziałać - u mnie wystarczył jeden oprysk.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kotuchna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 paź 2020, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Cześć :)
Znajomy ma takiego kaktusa i zastanawiam się czy jego wygląd jest normalny. Podobno jest taki "od zawsze" (około 10lat). Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki :)

Obrazek
enntone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 kwie 2021, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam, posiadam opuncję przez okres dwóch lat, niestety po tej zimie roślinkę zaatakowały białe plamy :( Plamki są dość twarde, trochę jak skorupka jajka. Mam nadzieję, że to tylko etap zdrewnienia, ale prosiłbym o jakąś informacje.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Roślina na dniach zostanie przesadzona do większej donicy, już z odpowiednią mieszanką ziemi i żwirku ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”