Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dziękuję Galaxy za wiadomość. Dziś nie udało mi się skoczyć do ogrodniczego. Spróbuję przesadzić go w tym tygodniu. Mam nadzieję, że nie będzie za późno. Zastanawiam się tylko czy muszę obciąć wszystkie żółte liście, także te ze smugami żółtymi? A czy polecacie jakiś konkretny środek grzybobójczy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Wytnij te najbardziej zarażone. Poszukaj Topsinu, ale najprawdopodobniej dostaniesz go prędzej przez internet, produkt jest niestety wycofany z produkcji i można go dostać tylko z zapasów. Ale jest to jeden z najlepszych preparatów przeciwgrzybicznych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dziękuję bardzo Norbercie.

--- 1 mar 2021, o 18:54 ---

Witam serdecznie, czy możecie jeszcze mi doradzić w sprawie doniczek? Czy kupić plastikowe, czy lepiej zainwestować i kupić ceramiczne oczywiście z otworem. Tylko nie wiem ile jest tych otworów, czy jeden czy dwa lub trzy. Bo tego już nie podał sprzedawca. Chcę zrobić większe zakupy w jednym z marketów ogrodniczych i chce zamówić on-line i odebrać potem zamówienie. Chcę wszystkie rośliny przesadzić.
Pozdrawiam Alicja
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

W zasadzie nie ma to większego znaczenia. Jednak doniczki plastikowe "nie oddychają", więc podłoże może wolniej przesychać niż w przypadku doniczki ceramicznej. Ponadto te drugie są bardziej stabilne, zwłaszcza jeśli chodzi o duże rośliny. Pomijam już kwestie czysto estetyczne.
Dlatego osobiście preferuję głównie te ostatnie. Wystarczy jeden otwór odpływowy. Ważne jeszcze żeby była warstwa drenażu z keramzytu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Osobiście lubię doniczki plastikowe, bo w glinianych za szybko przesycha podłoże i ich używam tylko do sukulentów. Plastikowe najlepiej lubię przezroczyste bo łatwo kontrolować system korzeniowy. Są to tzw. doniczki do storczyków i są dostępne w różnych rozmiarach. Co mają jeszcze fajnego - dobrze powycinany i łatwo napowietrzający się spód. Do takiej doniczki kupuję osłonkę nieco szerszą, żeby była dobra cyrkulacja powietrza. Wszystkie rośliny które mam w podłożu przesadzam do tych storczykowych, a i tak najwięcej uprawiam w hydroponice.
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie kupię plastikowe. Zawsze myślałam, że gliniane/ceramiczne będą lepsze, pod tym względem, że nie będą gnić rośliny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Doniczki ceramiczne są lepsze. Podłoże szybciej przesycha niż w plastikowych - efekt kilkunastu lat obserwacji.
Powtórzę, plastik nie oddycha, kup ceramiczne będziesz bardziej zadowolona, a na pewno rośliny.

Edit:
Mamy zresztą już wątek poświęcony tym doniczkom, zapraszam do lektury i poznania opinii innych hodowców:

viewtopic.php?f=5&t=11240
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Ceramika szkliwiona raczej też nie oddycha do tego jest zimna. Pokusiłam się o taką i mieszka w niej philodendron Elegans, od 3 lat przyrost ma do bani, a jego dzieci z plastikowych doniczek szaleją. Dobrze, że nie przyszło mi do głowy kupować ich więcej, w tym sezonie Elegans dostanie storczykową a ceramika idzie do ogrodu dla wszystko tolerującej pelaśki. Każdy ma swoje spostrzeżenia - moje co do ceramiki są negatywne. Jedynie ceramika jako osłonka do plastikowej dobrze dziurawej na dno keramzyt lub zakrętki od wody mineralnej czy mleka. Co do wysychania podłoża też wszystko zależy z czego mamy podłoże i jak podlewamy :D A plastik owszem nie oddycha ale spód storczykowej jest mega przewiewny. Nawet otworki są z boku. Oczywiście każdy robi jak chce :D

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Ceramika szkliwiona akurat oddycha, bo w przeciwieństwie do plastiku wewnętrzną strukturę porowatą. W plastikowych doniczkach udało mi się przelać parę roślin, dlatego zdecydowaną większość roślin uprawiam w ceramice od kilkunastu lat. Również wszystkie filodendrony. Oczywiście co kto lubi, ale amatorzy mają tendencję do przelewania, a z przezroczystymi jest tak, że dodatkowo trzeba dokupić osłonkę, co dodatkowo podwyższa koszty.

Ale dobra, w każdym razie odeszliśmy od tematu wątku. :wink:

Wyżej podałem link do wątku ok doniczkach ceramicznych, warto poczytać doświadczenia innych. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dziękuję Norbercie za wiadomość. Chciałam tylko napisać, że najpierw przeczytałam komentarz Galaxy, a później dopiero Twój. Poza tym miałam wczoraj problem z dodaniem postu. Nie mogłam odpisać. Mam nadzieję, że teraz mi się uda. Dziękuję i pozdrawiam.
minivorldvision
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 mar 2021, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Wczoraj otrzymałam filodendrona birkin ze sklepu internetowego, rozmiar bardzo malutki. Przeczytałam dużo informacji przed otrzymaniem rośliny i pierwsze co po otrzymaniu przepatrzyłam roślinę, sprawdziłam korzenie (w dobrym stanie) i przesadziłam do dedykowanego filodendronom podłożona i podlałam. Nie wiem co jej jest, ale myślę, że zmarzła, nie wiem czy da się odratować tę roślinkę. Po przesadzeniu wszystkie liście stały się mniej sztywne, tak jakby lekko zmiękły, a na jednym liściu zaczyna się coś dziać, tzn. w jednym miejscu liść stał się cienki i barwa jaśniejsza.

Obrazek

Obrazek

Bardzo proszę o pomoc :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Myślę, że nie ma co się na razie przejmować na wyrost i obserwować rozwój sytuacji.
Pytanie mam, posadziłaś do przeźroczystej doniczki, a docelowo będzie stać na podstawce czy zamierzasz włożyć w tej sytuacji do większej osłonki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Norbercie, coś mi się pomyliło, chyba fikus z filodendronem, i przesadziłam mojego filodendrona do ziemi dla roślin zielonych i palm, z dodatkiem żwirku i keramzytu na dnie. Zapomniałam o podłożu dla storczyków. Czy powinnam w takim razie niezwłocznie przesadzić go do nowej mieszkanki, tym razem z podłożem do storczyków?

-- 12 mar 2021, o 14:02 --

Czy tej kory na być tak dużo, jak u tego Filodendrona powyżej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”