Papryka do gruntu. Część 8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Ja paprykę zawsze wysiewam około 21 stycznia ale w tym roku wysieję 28 bo to w/g kalendarza biodynamicznego ,jest dzień na sianie owocowych roslin no i dobre dni do siania
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16062
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Ja też się przymierzyłam z papryką na 28 stycznia. Nigdy nie zwracałam uwagi na kalendarz biodynamiczny, ale w tym roku stwierdziłam, że jednak warto się przekonać, czy dzięki temu zbiory będą obfite.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Ja posieję gdzieś na początku marca dopiero. Ewentualnie pod koniec lutego. Nie mam gdzie trzymać później mocno wyrośniętych rozsad :wink:
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1954
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

;:oj Wanda7, od kiedy to stałaś się warzywna? Pamiętam jak wywiało Cię z mojego wątku, gdy prawiłam o pomidorach :;230 Ja też wysieję paprykę w tym terminie, ale tylko dwa nasionka najwcześniejszej. Trzy odmiany wysieję około połowy lutego.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16062
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

badzia, kupiliśmy nową działkę i dlatego zaczęłam na starość tak szaleć z warzywami, bo w ogródku przydomowym miałam dotychczas tylko namiastkę szczypiorku. :wink:
A sianie tegoroczne mam zamiar zacząć właśnie od papryki i to ze świeżych nasion pobranych ze strąka kupionego w sklepie. Oglądałam filmik na youtube i tam dziewczyna posiała takie nasiona do doniczek już wczoraj. Ale ona jest z Wielkopolski, u mnie będzie trochę zimniej, więc do gruntu wysadzę sadzonki później.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Tereso aż tak to nie żeby zagryzać i przepijać kawą. ;:224 ;:306 To tylko skala porównawcza wielkości owocu.

Paprykę z przeznaczeniem do gruntu zawsze siałem do tej pory w ostatnich dniach lutego i z ze zdążeniem żeby dojrzała w odpowiednim jeszcze dla niej czasie nie było problemu.Przeszkodą przy takim terminie siewu nasion jak dla mojego rejonu była ta że jak przychodziła pora wysadzania do gruntu zwykle bywało zimno i albo rośliny to odchorowały albo inną opcją było przetrzymanie rozsady,ale wtedy z kolei korzenie zaczynały wykazywać objawy starości(przetrzymania w nieodpowiednich warunkach) i też były kłopoty ze startem roślin po wysadzeniu.W 2020 roku postanowiłem poczekać i nasiona siałem 17 marca.Fakt jak sadziłem do gruntu było ciepło i krzaczki szybko się zaaklimatyzowały,ale pora dojrzewania się przesunęła a ostatnie owoce(nawet zielone w pełni) a było ich na roślinach jeszcze sporo zrywałem przed przymrozkami a pierwszy był dnia następnego po zbiorze.
Także i tak źle i tak niedobrze z trafienie z optymalnym terminem wysiewu nasion. ;:224
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
arek90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 kwie 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Faworyt, a jeżeli chodzi o odmiany papryki do gruntu to jakie polecasz?
Myślałem o Aristotle, jednak nie spotkałem się z możliwością kupna ilości mniejszej niż hurtowa.
Zależałoby mi również na odmianie, z której nasiona z zebranych owoców, byłbym w stanie wykorzystać w kolejnych latach.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

arek90
To zależy czy Twoja uprawa ma być amatorska na małą skalę czy potrzebujesz odmian profesjonalnych i chcesz wsadzić trochę więcej jednak nie ilości hurtowe.Jak to mi powiesz to porozmawiamy o odmianach.A co do Aristotle to jak patrzę po sklepach w internecie jest pakowane po 1000 nasion.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6754
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Nie należy papryki wysiewać zbyt wcześnie. Okres produkcji rozsady, przy zachowaniu zalecanej temperatury, wynosi mniej więcej 8 tygodni (w niektórych latach przy wysokiej temperaturze i bardzo dobrym nasłonecznieniu może on być o tydzień krótszy). I tego warto się trzymać. Najlepiej wysiać nasiona do uprawy tunelowej od końca lutego do pierwszej dekady marca ? okres sadzenia rozsady do tunelu trwa wówczas od końca kwietnia do połowy maja. Dla uprawy gruntowej nasiona lepiej wysiać w terminie od 1 marca do końca tego miesiąca. Jeżeli ktoś uważa, że jego papryka nie zdąży zaowocować to warto pokusić się o wysianie jakiejś wczesnej odmiany. Wczesne odmiany w warunkach naszego kraju potrzebują licząc od wysadzenia rozsady do zbioru ok. 65-70(75 dni). Jeżeli ktoś zaczyna dopiero swoją zabawę z papryką to warto na początek wypróbować bardzo wczesną polską odmianę Roberta F1 (nie mylić z Robertiną). Odmiana bardzo wczesna, niska (45-50 cm wysokości), o dość dużych owocach (110-130g) i ściance grubości 6-8 mm. Przy zbyt wczesnych wysiewach okres produkcji rozsady znacznie się wydłuża i tak jak podkreślał Faworyt posadzona zbyt stara rozsada nie da nam przyzwoitych plonów.
Niestety Roberta F1 jest odmianą heterozyjną więc nie spełnia kryteriów dla arek90. ;:136
.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Dokładnie to ująłeś Przemek ;:304 - jakie odmiany i kiedy wysiewać.Też miałem Arkowi polecić Robertę bo ją uprawiałem,ale jak się odezwie to myślę że się określi dokładnie czego oczekuje.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
predii
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 cze 2014, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Bardzo dobra papryka Paradise F1 dostepne opakowania 0.5g w Leroy....
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6754
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Z tego co się orientuję to Paradise F1 jest raczej odmianą szklarniową (tunelową). No ale skoro polecasz ją do gruntu to widocznie i w gruncie sobie poradzi.
arek90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 kwie 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Faworyt dziękuję za odzew :)
W tym roku planuję uprawę amatorską, tak by zebrać trochę doświadczenia i troszeczkę poeksperymentować, a ewentualnie w kolejnych latach uprawę na większą skalę i w tym celu chciałbym wykorzystać zebrane nasiona z tego roku.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”