Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Wtrącając się z moim wątkiem ;:172

Niestety większość czarnych listków strąciłam, ale jeden się ostał aby zapozować do zdjęcia. Ogólnie nie zczarniały wszystkie - ale dosyć znaczna ich ilość, a że nigdy dotychczas taka sytuacja nie miała miejsca to dociekam co mu nie pasuje.

Temperatura koło 22 stopni, stoi od razu przy oknie balkonowym - strona wschodnia, zimne podmuchy wykluczone, grzejnik dopiero gdzieś 4 metry dalej.

Tak myślę, czy może być to związane z nawożeniem ? W ciągu ostatniego miesiąca zaczął wypuszczać masę liści, również ze zdrewniałych gałązek. A przez cały grudzień nie dawałam mu nawozu.

Obrazek
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

wojtas91 pisze:Grzejnik wyłączony. Doniczka ma odpływ.
Co do podmuchów zimnego powietrza to otwieram teraz czasem okno żeby przewietrzyć.

No to masz odpowiedź. To są rośliny z klimatu tropikalnego, a nie umiarkowanego. Przemarzł i stąd gubi liście.
Licz się z tym, że tych liści jeszcze zgubi.


Nuami, to nie od nawożenia. Problem leży albo w zbyt suchym powietrzu - grzejnik oddalony 4 metry od rośliny, ok., ale krąży ono po całym pomieszczeniu. Masz wilgotnościomierz? Jak nie masz to kup, a zobaczysz jaką masz wilgotność powietrza. Niżej niż około 50% nie jest tolerowane przez te fikusy.
Żeby podnieść nieco wilgotność powietrza, to najprostszym rozwiązaniem byłoby wieszanie mokrych ręczników na grzejniku. Chyba, że chcesz zainwestować w nawilżacz powietrza.
Spróbuj zrobić oprysk Bioseptem, może to coś pomoże. Nawóz oczywiście swoją drogą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wojtas91
100p
100p
Posty: 117
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

:( :(
Wielkie dzięki norbert76 !
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Powtórzę, to są bardzo chimeryczne rośliny i najwięcej problemów stwarzają w okresie jesienno-zimowym. Miałem, oddałem i jestem zadowolony. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wojtas91
100p
100p
Posty: 117
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Minął tydzień i żadnej poprawy nie widzę - jak zrzucał tak zrzuca.
A już tak pięknie rósł latem :roll: Długo potrwa jeszcze to gubienie liści ?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Tydzień?
Przynajmniej kilka tygodni musisz uwzględnić.
Nie zapominaj, że tej porze roku masz znikomą ilość światła, więc musisz liczyć się z tym że takie rośliny światłolubne jak fikusy Benjamina będą cierpiały i istnieje ryzyko gubienia liści w mniejszej lub większej ilości. Polecam od przyszłego roku zainwestować w doświetlanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wojtas91
100p
100p
Posty: 117
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

norbert76 pisze:więc musisz liczyć się z tym że takie rośliny światłolubne jak fikusy Benjamina będą cierpiały i istnieje ryzyko gubienia liści w mniejszej lub większej ilości.
Ok tylko, że mam już go 8 lat i żadnej zimy nie zrzucał tyle liści :?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Niedobory światła to tylko jeden z czynników zrzucania przez te fikusy liści, ale dość znaczący zwłaszcza dla rośliny tropikalnej. Niedobory światła mogą wpływać na podatność na załapanie różnych chorób. Wszystko jest do czasu zwłaszcza, że w tym pomogłeś, gdzie naraziłeś na niskie temperatury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wojtas91
100p
100p
Posty: 117
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Znowu ja... 3 tygodnie minęły, Fikus jeszcze bardziej łysieje :(
Powiedzcie mi jeszcze czy lepiej będzie dla niego jak zakręcę grzejnik ? Delikatnie ciepły, na full nigdy nie odkręcam.
Może to jakaś choroba mu dolega? Bo od zawsze stoi w tym miejscu, zawsze otwierałem okno zimą i NIGDY nie miałem takiego przypadku.
A może mała doniczka choć nie widać żeby korzenie wychodziły dołem. Przesadzałem do ciut większej 2 lata temu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

To wyciągnij roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wojtas91
100p
100p
Posty: 117
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Wyjąłem z doniczki, niżej zdjęcia.
Rozluźniłem glebę i zrobiłem zdjęcia. Gleba lekko wilgotna, korzenie wg mnie ok, zrobiłem drenaż z keramzytu na dnie doniczki.
Co Wy na to ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek




Zauważyłem jakieś białe kropki pod liścmi co to jest ?
Niektóre łodygi białe ale to chyba sok mleczny z fikusa?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 sty 2021, o 21:17 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Połączono posty, proszę korzystać z opcji edytuj.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Szczerze mówiąc, wszystko wygląda w miarę ok.
Doniczka na pewno z odpływem?
Chociaż bryła korzeniowa nie jest za bardzo rozbudowana, to jednak korzenie wyglądają raczej w porządku patrząc po zdjęciach.

Problem musi w takim razie leżeć w: temperaturze, wilgotności powietrza oraz niedostatku światła.
Przypomnę, to są rośliny tropikalne, nie są przyzwyczajone aż do takich spadków temperatur. Być może wcześniej nie było z tym problemu, ale w tym sezonie zaszkodziło.
Niska temperatura otoczenia oraz mniej światła - fikusy są wrażliwe na krótki dzień, powoduje spowolnienie albo nawet wstrzymanie wzrostu. Dodatkowo może zrzucić liście, co jest rzeczą normalną w przypadku tego gatunku fikusa. Oczywiście różne egzemplarze różnie reagują. Jak pisałem wcześniej, swego czasu miałem Benjamina i co roku w okresie jesienno-zimowym gubił liście. Wtedy jeszcze nie bawiłem się ani w doświetlanie ani nawilżanie powietrza. Koniec końców go oddałem, bo nie chciałem mieć prawie łysego badyla przez parę miesięcy w roku.

Pozostaje sprawdzić zmianę warunków otoczenia. Podwyższyć temperaturę i wilgotność powietrza oraz doświetlać.
No i zrezygnować albo z częstego wietrzenia albo tylko rozszczelniać na dłuższy okres okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wojtas91
100p
100p
Posty: 117
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Tak tak odpływy w doniczce są, a nawet szt 10, wiercone wiertłem 8mm :D :D
Jak szkodników żadnych nie ma, korzenie w porządku to wydaje mi się, że to będzie brak dostatecznego światła bo tej zimy u nas w ogóle słońca nie ma.
Z wietrzenia całkowicie zrezygnowałem, w pokoju mam 20 *C i 30% wilgotności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”