Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Nic taniego nie pasuje, business is business; tak w zawiązku z nowelizacją ustawy o nawozach i nawożeniu...
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Tak całkiem to go chyba nie zablokują, pozwalają na jakaś jego odmianę od 2 połowy 2021 roku. :)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

garom pisze:Dzięki bardzo za wyjaśnienie, tez chyba tak muszę u siebie zrobić, ale najpierw muszę nabyć mocznik. :)
Proszę bardzo. U mnie po oprysku, chyba godzinę, dwie po, spadł deszcz. Chyba muszę powtórzyć zabieg.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Nieco historii dzisiaj.
Dziedzictwo Ziemi Brzeskiej pozostaje nierozerwalnie związane z choćby czeską tradycją uprawy winorośli (nie morawską). Dlatego zawsze odwołuję się do braci Czechów, ale i naszych sąsiadów z Saksonii i Brandenburgii. W woj. lubuskim działa Stowarzyszenie "Santockie Winnice", gdzie Koledzy, których miałem przyjemność poznać, czynią wielką pracę odtwarzania tradycji winiarskich dawnej Nowej Marchii. Kiedy nasza Ziemia Brzeska (Lewin Brzeski i Brzeg i okoliczne wsie) wrócą do swoich tradycji winiarskich obecnych tu przez 600 lat? Kiedy odrodzi się dawny, żywy jeszcze w początkach XIX w. IV. brzeski okręg winiarski na Śląsku (powiaty Brzeg, Oława, Niemodlin i Opole, gdzie I. okręg stanowił rejon zielonogórski)? Obecnie na samej Ziemi Brzeskiej, czyli w rejonie gminy Brzeg, Lewin Brzeski, Olszanka, Skarbimierz i Lubsza jest jedna duża i stale powiększana winnica "Jania" w Krzyżowicach, gdzie Kolega ma i Rieslinga i Johannitera, winnica w Łosiowie Pawła Kukiza oraz dwie mniejsze uprawy, w tym moja.
Praskie winnice to temat rzeka. Zostały odbudowane jakiś czas temu. Wyszehradzkie winnice z krzewami Pinot Noir i Riesling prowadzone są wg starych form (gobelet) i tradycyjnych nasadzeń "w tłumie". Na rycinach w filmie widać, że w wiekach wcześniejszych winorośl w Pradze prowadzono w formach łukowych (ganzbogen, archette), co jest również charakterystyczne dla śląskich winnic zielonogórskich i nowomarchijskich (Gorzów Wlkp.) od XV w. do XVII w. utrwalonych na rycinach, ale i co odnajdujemy we wrocławskich rycinach z XVI w. Wspomniany w programie Karol Luksemburski związany jest ze Śląskiem nie tylko przez hołd oddany mu przez naszych książąt w 1342 r. (m.in. Bolesław Rozrzutny, ks. brzeski), ale poprzez swojego ojca, Jana Luksemburskiego, łączy się z tradycjami winiarskimi Śląska. Właśnie w pierwszych latach XIV w. pojawiają się kronikarskie wzmianki o uprawie winnej latorośli na Ziemi Brzeskiej. W tym czasie, bo przy pierwszym hołdzie złożonym Janowi Luksemburskiemu przez Bolesława Rozrzutnego w 1329 r. we Wrocławiu, król czeski nadał mojemu Brzegowi prawo wyszynku wina już ok. 1329-1330 r. Praskie winnice przechodziły koleje losu identyczne, jak nasze nadodrzańskie, gdzie też wojna trzydziestoletnia odbiła swoje piętno na winiarstwie. Tak to wino, winorośl i historia łączą się ze sobą, a opowieść można snuć, najlepiej przy lampce wina.
Teraz można z internetu, ale od dziecka, w latach 80., mogliśmy oglądać CT1 i CT2 z anteny zbiorczej. :)
https://www.ceskatelevize.cz/.../219562260800009.../.. .
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Przygotowuję w grudniu miejsce pod nowe nasadzenia w uprawie historycznej. Wiosną zagoszczą w niej, na glinie, krzewy odmian Pinot Noir i Saint Laurent. Forma to oczywiście gobelet, jak na zdjęciach poniżej. Mam nadzieję, że uda się pozyskać odpowiednią ilość własnych sadzonek z posiadanych już krzewów z lat 2011-2017. Rząd Pinot Noir i Saint Laurent.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W połowie sierpnia wysiałem facelię na piachu obok Chasselas. Skosiłem przed kwitnieniem w połowie listopada. Wczoraj przyszedł czas, by przerobić ziemię glebogryzarką zgodnie z fazą Księżyca jak nakazuje biodynamika. W kwietniu w tym miejscu rosnąć już będzie 100 szt. Pinot Blanc, klony N81 i 90 Gm na podkładkach 5 BB. Forma gobelet oczywiście.
ObrazekObrazek
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zupełnie bardzo elegancko, zapowiada się spora i ciekawa winnica.
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję. Mam nadzieję, że kiedyś będę mógł zagospodarować pod uprawę resztę nieużytku łąki. Największy plan, do którego przystępuję powoli to przygotowanie nasadzeń pod 200-400 Rieslingów , które zacznę sadzić w 2022 r.
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dobry plan to podstawa :D . Przy okazji, ze zdjęć wnioskuje że pole jest generalnie płaskie no i te drzewa tak blisko, nie ma problemy z zastoiskiem mrozowym i nadmiernie długo utrzymującą się wilgotnością roślin, nie ma to wpływu na zdrowotność. Cgoć z drugiej strony Twoja lokalizacja sugeruje cieplejszy klimat niz u mnie.

I jeszcze jedno, nie będziesz miał nadwyżki sztobrów po cieciu?
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Piotrze, teren mam płaski, z niewielkim nachyleniem w uprawie na pisaku. Część historyczna na glinie jest w miejscu latem od godz. 16 już zacienionym niestety i mniej przewiewnym i tu jest presja patogenów. Na szczęście, nawet w tym niezwykle mokrym sezonie nie było tragedii z chorobami, choć uprawa jest ekologiczna. Część przerobowa na piasku jest już w miejscu bardzo przewiewnym, nasłonecznionym, a linia drzew nad potokiem nie czyni tu szkody. Nie mam zastoiska mrozowego, a jedynym zagrożeniem są wspomniane patogeny oraz szkodniki, a także wczesny start wegetacji i narażenie w kwietniu (do -3 st.C) rozwijających się pąków, a w maju (do -1 st.C) latorośli na uszkodzenia przymrozkami. Co do klimatu, to jestem w samym środku tzw. opolsko-wrocławskiego obszaru ciepła, a klimat Niziny Śląskiej, o wczesnej wiośnie, długim lecie, ciepłej jesieni oraz krótkiej, łagodnej zimie i najdłuższym sezonie wegetacyjnym w kraju jest niezwykle sprzyjający uprawie winorośli i ogólnie rolnictwu oraz sadownictwu. Do dzisiaj nie zostały pobite rekordy zimna dla Wrocławia (-30 st.C) z 1985 r. oraz dla Opola (28 st.C) z 1987 r., a ostatnie mrozy w okolicach -20 st. mieliśmy w styczniu lub w lutym 2012 r. Odra i Sudety oraz wpływy atlantyckie mają tu swoje zasługi. O historii uprawy winnej latorośli w moim Brzegu i na mojej Ziemi Brzeskiej pisałem już nie raz, zatem nie będę Cię zanudzać.
W kwestii sztobrów, napisz proszę , jakimi odmianami jesteś zainteresowany. Postaram się przygotować coś dla Ciebie w miarę możliwości.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Od wczoraj napadało śniegu (temperatura między 0 a +1 st. C). Zapowiadają u mnie ca. -15 st. C w niedzielę i poniedziałek.

Obrazek
ObrazekObrazek

A tak ima wygląda w Szampanii czy w Burgundii:
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Za tydzień w sobotę zaczynamy cięcie winorośli. Zgodnie z fazami Księżyca mamy czas do 9 lutego. Pinot Blanc uformowany na pień czeka już cięcia w formę gobelet. Podobnie król Mitteleuropa, czyli sztandarowa odmiana nadodrzańska- Riesling.

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzisiaj w nocy było koło -12 st. C, zatem żaden strach dla winorośli. Sprawdzałem przed chwilą stan pąków dwóch odmian- Chasselas i Pinot Meunier. Pąki zielone, czyli zdrowe i temperatura minimalna, -16 st. C, jaka wystąpiła jednej nocy w połowie stycznia nie wyrządziła im szkód. Od jutra zaczynamy cięcie winorośli. W środę i czwartek ma być ponad +10 st. C.

ObrazekObrazekObrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”