Piwnica naziemna ,ziemianka - warunki,budowa,zezwolenia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Piwniczka

Post »

Jeśli wszystko jest zrobione dobrze to musi być szczelne. Gdyby tak nie było to w okolicy szamba byłaby zanieczyszczona woda a sąsiadom by się to nie spodobało :wink:

Jeśli chodzi o praktykę to u moich rodziców w gospodarstwie rolnym odkąd jest zrobiony duży podziemny zbiornik na gnojówkę to skończyły się problemy ze śmierdząca wodą w studni.

Wracając do średniowiecza i blachy ołowianej to wiemy jaką szkodliwość miała na na układ nerwowy i schorzenia psychiczne zwłaszcza wśród szlachty. Niejedna cywilizacja upadła pośrednio przez ołów.
Pozdrawiam Paweł
labeo
100p
100p
Posty: 132
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwniczka

Post »

Są gotowe piwniczki, ze schodami i zaokrąglonym stropem, komplet kosztuje ok 5 tys. zł (z reguły producenci ci sami co produkują szamba bo to ta sama technologia). Czytałem jednak, że lepsze są piwniczki które nie mają "podłogi" tzn. jest klepisko - lepsze utrzymanie temperatury, mniejsze parowanie itp. (oczywiście tam gdzie nie ma wód gruntowych) dlatego mam dylemat. A czy ktoś wie jakie są potrzebne pozwolenia?
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Piwniczka

Post »

W moim wątku z Jagieliny opisałam budowę takiej piwniczki, proszę zerknąć, może się komuś przyda.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Piwniczka

Post »

Piwniczkę zrobisz na zgłoszenie o ile się nie mylę. Gadałem z architektem jak projektował mi dobudówkę. Ale suma sumarum możesz to zrobić nawet bez zgłoszenia ponieważ ma mniej niż 35m2.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Piwniczka

Post »

brodus pisze:Jeśli wszystko jest zrobione dobrze to musi być szczelne. Gdyby tak nie było to w okolicy szamba byłaby zanieczyszczona woda a sąsiadom by się to nie spodobało :wink:

No nie wiem. Betonowe szamba podobno są szczelne do czasu. Potem jednak pojawiają się pęknięcia i szambo zaczyna przesączać.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Piwniczka

Post »

Szkoda że nie wiesz że za nieszczelne szambo grozi z paragrafu 5000 PLN grzywny, oczywiście nie dla Ciebie bo masz gwarancję na szambo ale dla firmy instalującej i będącej gwarantem. Czy uważasz że firma narażała by się na takie opłaty kiedy ich szambo z transportem kosztowało niespełna 3000 PLN?
A zapewniam Cię że ta sama instytucja sprawdziła by każde szambo które firma instalowała aby wlepić kolejne mandaty po 5k PLN - a jakoś nie słychać aby takie rzeczy się działy
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Piwniczka

Post »

Szkoda, że na szambo jest 5-6 lat gwarancji. No tyle faktycznie wytrzymuje. A potem co? Wymieniasz?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Piwniczka

Post »

Później jeśli Twoje szambo nie będzie szczelne to Ty becelujesz grzywnę ponieważ dopuściłaś do sytuacji w której różna jest ilość zużytej wody od ilości wody w szambie.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Piwniczka

Post »

O ile akurat w Twojej gminie sprawdzają. Co nie zmienia faktu, że betonowe szamba nie są szczelne na zawsze. To beton, a beton ulega erozji. Szybciej lub wolniej, ale tak się zdarza.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Piwniczka

Post »

Dziwne moje stare szambo (teraz mam kanalizę) od jakiś 7 lat stoi puste i nic do niego nie wcieka a było używane jakieś 15 lat. Fundament mojej chałupy z 1952r też jakoś erozji się opiera przez 70 lat i jak był tak nadal jest fundamentem więc jeśli 70 lat wytrzymało to znaczy że i mnie przeżyje. A te kamienice poniemieckie jak one jeszcze stoją przecież beton ulega erozji? Burzyli i stawiali nowe?

Oczywiście mój dom stawiał jeszcze mój dziadek a jakość materiałów w latach 50-tych raczej nie dorównywała dzisiejszym standardom.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”