Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Drzewa owocowe
Zablokowany
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9047
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

:wit Jutro mam mieć przerwę w deszczu , to okazja by zrobić oprysk .
Chcę połączyć VitiSan z Lecitec , ale mam wątpliwość czy tak można ?
noka
200p
200p
Posty: 310
Od: 2 lis 2011, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Moje Nero
Obrazek
Mam ten krzew parę lat ale to grono jest najbardziej dorodne.
pozdrawiam
Kazik
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 252
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Znam te zdjęcia, moje Nero jest podobne do grona p.R.P. Nie są aż tak "kukurydziane" .Jednak te przypominające kolby kukurydzy- owszem są, ale innych odmian.W moim przypadku np.Toldy, P.Gris.
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

W tamtym roku były mniej zbite, w tym po około 200 3-5 gramowych jagód w jednym gronie.

Obrywanie jagód możliwe tylko od strony szypułki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Antos113
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 paź 2020, o 05:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

jurek16a pisze:Od wielu lat mocuję latorośle i łozy za pomocą drutu miedzianego, do rusztowania
Nic mi nie choruje, mimo że niczym nie pryskam, aha prowadzę lużno, nie dopuszczam do zagęszczenia krzewów
Wita serdecznie Pana, Pana imiennik z Koszalina.
Panie Jureczku wyczytałem na jednym z Pana starych wiadomości , że posiada Pan w siebie starego Cytryńca Chińskiego. Moje dwa 12 letnie cytryńce przepięknie zawiązały owocki, pięknie dojrzały , wybarwiły się i....
zaczęły zasychać i gnić. Uratowałem zaledwie ok. 5% ze spodziewanych 1,5 - 2 litrów owocków z których co roku robię przepyszną zdrowotno-wzmacniającą nalewkę na miodzie spadziowym.Po szczegółowych konsultacjach z moimi doradcami jagodowymi doszliśmy do wniosku, że zaatakowała je paskudna muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii . Wcześniej załatwiła mi ( składając jaja do późnych odmian borówek ) część zbioru a teraz jej malutkie białe larwy dosłownie spustoszyły mi już teraz ok. 95% zbieranych dopiero po przymrozkach jagód cytryńca.
Panie Jureczku czy nie ma Pan przypadkiem u siebie chociaż małej ilości świeżych ( nie suszonych ) tegorocznych jagód cytryńca. Jestem zrozpaczony stratą ale i perspektywą , że w tym roku nie będę miał swojej ukochanej nalewki z cytryńca.
Bardzo proszę o życzliwe podejście do mojej prośby, dogadamy się ile i za ile.
.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Kolejny rok z rzędu A ja dalej nie umiem opanować swojego winogrona.

Przeczytałam za to posta z 2018 roku gdzie ktoś pisał o szczepieniu zielonego winogrona na jakieś lichej dzikawej odmianie i mi się zapaliła lampka że ja bym też mogła zrobić.

Jak chodzę z psem to na nieuzytku rośnie takie winogrono. Pachnie obłędnie i pomimo braku opieki od lat ma ogromne kiscie zielonych dużych owoców. Są przepyszne. Nie smakowało mi jeszcze żadne tak jak to. Stwierdziłam że je chce mieć.
Zastanawiam się tylko czy taki laik jak ją da sobie radę ze szczepieniem? Jak piszecie to tak fajnie to prosto brzmi, utnij, wsadź i urośnie ale jak się zacznie....

Możecie mi podpowiedzieć jak się do tego zabrać?
Ściąć stare winogrono na krótko? Pobrać patyki z zielonego teraz ? Kiedy je zaszczepić? Jak to zrobić? Nie wiem czy ja to ogarnę ale proszę instrukcję taka dla durnia.
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Łatwiej ukorzenić że sztobrow niż szczepić.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Teraz masz okazję pobrać sztobry, które wiosną możesz wykorzystać w dowolny sposób. Część możesz ukorzenić, część wykorzystać na oczka i oczkować, a część wykorzystać do szczepienia zdrewniałym w zielone lub zdrewniałym w zdrewniałe.

W maju, kiedy krzew winorośli, którą chcesz mieć u siebie wypuści latorośle, będziesz mogła pobrać do szczepienia na swoim krzewie winorośli. Z krzewu dawcy pobierasz grube, zdrowe zielone pędy i bezpośrednio szczepisz u siebie na zielonych pędach o takiej samej grubości. Jeżeli masz problemy, szczepienie w szparę wydaje się być najłatwiejsze na początek. Najważniejsze jest, by miejsce szczepienia dokładnie docisnąć. Ja po owinięciu taśmą do szczepienia lub folią dodatkowo owijam drutem miedzianym. Na tyle mocno, by zapewnić silne przyleganie w miejscu szczepienia i na tyle z wyczuciem, by nie zmiażdżyć zielonych i kruchych jeszcze o tej porze zielonych pędów.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Najszybciej i najłatwiej można uzyskać sadzonkę przez odkład poziomy.
Łatwe i niepracochłonne jest zakopanie bezpośrednio do gruntu sztobrów pozyskanych z cięcia jesiennego.

Ukorzenianie sztobrów i szczepienie winorośli wymagają więcej zachodu i doświadczenia.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4308
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Foxowa, najlepiej pobierz teraz sadzonki ( sztobry ) z winorośli, którą znalazłaś, najlepiej tegoroczne, grubości ołówka, tylko pamiętaj gdzie góra sadzonki a gdzie dół :wink: , zwiąż w pęczek i zakop poziomo w ziemi, żeby nie wyschły. W marcu możesz wykopać i rozpocząć sadzonkowanie dowolną metodą. Winorośl naprawdę łatwo rozmnożyć, powodzenia ;:333
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Uważam, że jeszcze za wcześnie na pobieranie sztobrów.
Poza tym, uważam, że od odmiany, która "pachnie z daleka" są setki lepszych odmian i trzeba naprawdę nie mieć okazji spróbować winogron dobrej odmiany, by się zachwycić smakiem pachnącej labruski, bo najprawdopodobniej z labruską w stylu Ontario mamy tu do czynienia.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4308
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

A ja uważam, że każdy ma prawo uprawiać takie odmiany jakie mu smakują i jakie chce. Nie wiesz jaka to odmiana, a już pogardliwie komentujesz, przykre to :roll:
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Cóż to za połajanki? Pogardliwie? A może zwyczajnie, z dobrego serca, na bazie wieloletnich doświadczeń w uprawie winorośli. Też zaczynałem od labrusek, też początkowo wydawały mi się smaczne, bo w porównaniu ze sklepowymi winogronami miały jakiś smak. O gustach nie dyskutuję, wyraziłem tylko własną opinię na temat winorośli, która pachnie z daleka.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”