Pytanie o szczepienie czereśni

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pytanie o szczepienie czereśni

Post »

@Niki33

Od 1995 roku możliwe jest szczepienie czereśni na śliwie. umożliwia to Adara - pierwsza znana odmiana śliwy kompatybilna z czereśnią - nie wszystkie odmiany są z nią zgodne. Została wyhodowana przez stację doświadczalną Aula Dei w Zaragoza w Hiszpanii. Adara umożliwia szczepienie czereśni na brzoskwiniach, migdałach i innych śliwach, gdzie stosowana jest jako wstawka. Ją, samą wykorzystuje się na glebach ciężkich, rozmnażana jest przez odrosty - wegetatywnie.

Tu, jeden z artykułów o jej wykorzystaniu: http://oye-closed.chil.me/post/portainj ... a-l-190748


Pozdrawiam klakier.    
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2884
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pytanie o szczepienie czereśni

Post »

klakier7 zaskoczyłeś mnie tą wiadomością :shock: Wygląda że ta Adara to jest ałycza.
Edit: Francuzi szczepią na wiśni groniastej https://www.bordeaux.inra.fr/cherry/doc ... an2015.pdf
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Pytanie o szczepienie czereśni

Post »

Klakier7, a mógłbyś podrzucić info, które odmiany czereśni są niekompatybilne z jej podkładkami (pamiętam Twoje dane o zapylaniu, były konkretne i kompletne a to rzadkość w innych postach). Bo z dyskusji już wiemy,że np. Burlat wypada w zestawie z Coltem, a co z innymi odmianami i zestawami odmian i podkładek (może masz w swoim archiwum równie precyzyjne dane jak przy zapylaczach? :)
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pytanie o szczepienie czereśni

Post »

Jeśli chodzi o podkładkę Adara, to znalazłem taki dokument:

https://journals.ashs.org/hortsci/view/ ... -p1316.pdf

Co się zaś tyczy materiałów o podkładkach i ich zgodności z poszczególnymi odmianami, to takich nie archiwizowałem. Teraz tego żałuję, bo nawet ze szczątkowych informacji można by stworzyć coś mądrego. Zwróć uwagę że, dane pochodzą z 1995 roku, w tych latach dzielenie się wiedzą było czymś naturalnym. Następnie przyszedł XXI - wiek i za takie informacje trzeba instytutom badawczym płacić. Jeśli ktoś ze szkółkarzy, sadowników posiądzie taką wiedzę, to niechętnie się nią dzieli, lub nie dzieli się nią wcale. W środowisku tym, od paru lat zaczął się wyścig szczurów, co zauważalne jest na ich specjalistycznych forach - nikt nie kwapi się do dzielenia wiedzą jak miało to miejsce jeszcze parę lat temu. Czy, mnie to dziwi? Nie, bo to ich być albo nie być na rynku, na którym występuje nadprodukcja owoców. Jest to jedna z przyczyn, że nam amatorom - hobbystom coraz trudniej dotrzeć do takich materiałów, a istnieją jeszcze prawa autorskie.

Przy okazji; posiadasz wspaniałą kolekcję.

Pozdrawiam klakier.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Pytanie o szczepienie czereśni

Post »

Dziękuję bardzo klakier7 za wyjaśnienie problemu, jak Ty nie masz tych danych to mało prawdopodobne by ktoś jeszcze miał ( no ale może jednak ktoś się jeszcze u nas znajdzie, kto wie coś więcej na ten temat). :) dziękuję także za uznanie w sprawie mojej kolekcji , tak jakoś staram się w ramach hobby zbierać stare i nie tylko stare odmiany drzew owocowych. :wink: Znaczna ich cześć to zasługa koleżanek i kolegów z forum (wymiana zrazów) oraz zasługa internetu gdzie znalazłem szkółki sprzedające nietypowe odmiany (tzw.odmiany amatorskie - nie do nasadzeń hurtowych). :)
bendkos
200p
200p
Posty: 330
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Pytanie o szczepienie czereśni

Post »

Pytanko do speców jutro ma już być bez przymrozków biorę się za sczepienie czereśni, wiem ze super późno i paki nabrzmiałe może być bez sukcesów ale mimo to spróbuję najwyżej nałożę torebkę na szczep. Właściwe pytanie mam podkładki wsadzone zeszłoroczne ptasie oraz tegoroczne Colt kilka sztuk, na Colcie chce zaszczepić Karesowa lepiej spróbować nisko czy na szczycie podkładki ok 1,2m?
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Pytanie o szczepienie czereśni

Post »

Poszperałem trochę w necie na temat niezgodności fizjologicznej podkladek i czereśni i udało mi się znaleźć,że:
-podkładka Colt jest niezgodna z odmianami: Sam, Van, Hedelfińska, Burlat, Summit, Kordia, a nawet z Regina i Rivan;
-podkładka Gisela 5 jest niezgodna z odmiana: Heidegger;
-podkładka PHL A jest niezgodna z odmianami: Hedelfińska, Heidegger, Techlovan;
-podkładka PHL C jest niezgodna z odmianami: Hedelfińska, Karesova, Kordia, Napoleon.
Niestety nic nie piszą, póki co, o najnowszych odmianach, tak więc bezpiecznie chyba będzie je szczepić na Ptasiej bo ona jest najbardziej kompatybilna z odmianami czereśni przy szczepieniu. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”