Rośliny pod ochroną a zbieranie nasion

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Rośliny pod ochroną a zbieranie nasion

Post »

kachat Myślę, że to nic nie da, bo nie wszyscy ludzie w dzisiejszych czasach są tacy jak MY ;:108
Kto tam będzie się przejmował jakimś zielskiem, w dodatku, w lesie ?! Nikt nie rozumie tego, że w przyszłości, prawdopodobnie, nie będzie można nawet do tego głupiego (dla nich) lasu pójść. ! Będzie się chciało iść na grzybki, jagody, czy po prostu pooddychać świeżym powietrzem, a tu nie da rady :evil: Można tylko i wyłącznie ubolewać, że nic się nie da zrobić, mimo wszelkich starań.
Myślisz, że jak pisma nie pomogły, które były wysyłane do takich ludzi, którzy powinni się ruszyć i coś zrobić, to taki prosty człowiek czytający gazetę ruszy cztery litery ?! Nic się nie da zrobić, a szkoda.
Gdybym miał zdjęcia to bym wam pokazał, co to za widok. kachat wie o co mi chodzi i dlatego może potwierdzić moje odczucia. Widok niesamowity !
No dobra. na razie :wit
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny pod ochroną a zbieranie nasion

Post »

Obrazek

Jeśli są warunki,to rośliny rosną i nie ma znaczenia,czy zbierzesz sto nasion czy tysiąc.
Jeśli nie ma odpowiednich warunków, to nie urosną. A jeśli to taki biznes,to może ktoś
spróbuje zabrać garść nasion i sprzedać.
Nina2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 16 lis 2013, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny pod ochroną a zbieranie nasion

Post »

Wiem, że są w Polsce ludzie (i mają swoje forum), co hodują nawet krajowe chronione storrczyki w ogródkach i doniczkach. I może dzięki nim jakiś gatunek przetrwa, jak było z tymi jeleniami co się zachowały tylko w parku pałacu cesarskiego w Pekinie. Poza tym zaginęły czy to zjedzone czy to z powodu braku środowiska.
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Rośliny pod ochroną a zbieranie nasion

Post »

Właśnie.! Każdy może przyczynić się, aby dany gatunek przetrwał. Nie ważne, że jest on hodowany w swego rodzaju "niewoli". Czy lepiej pozwolić na to, żeby wytępić wszelkiej maści gatunki nawet tych rosnących na naturalnych siedliskach? No trudno, kiedyś zapomnimy, że niektóre rośliny wgl istniały...
Pozdrawiam :wit
Pozdrawiam Marek
Mój "mały" zakątek... - czyli ogród i pogaduchy
Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. [Mark Twain]
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Rośliny pod ochroną a zbieranie nasion

Post »

A ja bym zbieranie nasion i pobieranie sadzonek dla przetrwania gatunk?w zostawiła jednak ekspertom.
My tu sobie o wspaniałym pobieraniu materiału i przetrwaniu gatunku, a w rzeczywistości jest inaczej. Roślina leśna powinna pozostać w lesie.

Jeśli pobierzemy nasiona z rośliny to owszem, będziemy ją mieć w domu ale nie będzie jej już w naturze. Czasem na 100 nasion kiełkuje jedno i spora część roślin tak ma. Nam wydaje si?, ze skoro nasion od groma to można brać, tym czasem uniemożliwiamy rozpowszechnianie się rośliny.

Taki przykład - nad moją działką była skarpa na kt?rej rosły wrzosy i naparstnice. Jeden podszedł i si? poczęstował, drugi podszedł i wziął.... i nie ma. Nasiona zostały zebrane, sadzonki podeptane ( nadepnięcie ledwo widocznej sieweczki się kończy przeważnie jej śmiercią), co większe wykopane. A na działkach... nie przyjęły się, bo pasował im las. No i mamy przetrwanie gatunku.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Rośliny pod ochroną a zbieranie nasion

Post »

Wedle mego doświadczenia nasiona wzięte z dzikiego nawet jeśli wykiełkują - to szansa zadomowienia się rośliny w naszym ogrodzie
może 10%. Szczególnie dotyczy to roślin leśnych. Jeśli mamy działkę leśną jest łatwiej, ale bynajmniej nie łatwo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”