IDENTYFIKACJA :Jaka to odmiana jabłka?Identyfikacja wg. owoców

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

Czy ktoś jest mi w stanie coś doradzić?
ARGUS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 17 wrz 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

Z wyglądu i pory dojrzewania numer dwa to Książę Albrecht Pruski, wspaniała odmiana - dawniej bardzo popularna, była opisywana już na forum. Mam kilka drzewek tej odmiany. W tym okresie ma kruchy miąższ.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

A mnie podpowiecie co to może być?
Obrazek

Takie cuda mi wpadają od sąsiadki i robią hreję na trawniku. Z przymusu więc je zbieram i rozdaję i jak się okazało znalazło się mnóstwo smakoszy jabłek tego typu. Pytają mnie o gatunek a ja pojęcia nie mam. Podpowiecie coś?
Są bardzo twarde i soczyste. Dla mnie takie 'jabcokowate', myślę że wino by z nich było idealne,bo mają taki winny posmak. Sk?rka jest mocna,bardzo ciemna,aż pod kolor bordo. Jak dojrzeją to są słodkie. P?źne raczej,takie zimowe.
jagusia111

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

Wygląda jak cortland.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

Nie umiem tego ocenić,ale kortlandy na placu wyglądają nieco inaczej. Moje zdjęcie jest słabe, postaram się o lepsze,ale zastanawiam się czy to nie może być jakiś spartan,bo ta sk?rka jak jest dojrzała to zachodzi w taki fiolet.
jagusia111

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

Też może być. Rozpoznawanie odmiany z obrazka to trochę takie wróżenie z fusów :) . Wybarwienie może się różnić w zależności od podkładki, stanowiska, a nawet warunków pogodowych.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

Zrobię lepsze fotki :)
pełne wybarwienie to są te najciemniejsze.
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

ARGUS To faktycznie ta odmiana, serdecznie dziękuję to dla mnie bardzo cenna informacja. Dodam jutro jeszcze jedno zdjęcie.
Jabłonie są w sadzie na południu kraju, te ostatnie twarde juz sa do jedzenia jednak sa dosc nietypowe, skórką dość twarda smak specyficzny słodki. Może ktoś zna te odmiany?
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

Można je obecnie jeść, są twarde, szczególnie wcześniej były twarde, smak mają taki inny słodki, kruchy, raczej starsze odmiany uprawiane na południu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przypominają papierówki, jednak są twardsze, można obecnie je jeść jedna nie mają teraz zbytnio smaku, obierając szybko zmienia kolor na pomarańczowy (taki jak jabłka, ale zazwyczaj po dłuższym czasie). Podobno można je przechowywać, a lepsze w smaku są później. Mają dość intensywny zapach, przyjemny. Drzewo ma min. 30 lat i rośnie w środkowej Polsce.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
maxx
100p
100p
Posty: 124
Od: 14 kwie 2011, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne Mazowsze

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

To i ja zapytam o moje jabłuszka.
Myślę że jabłonie mają 60-70 lat. Drzewa są bardzo duże, mają tendencję do przemiennego owocowania. Mówimy na nie reneta - tak mamy z przekazu ale wątpię żeby to była reneta.
Jabłko jest bardzo słodkie (coś między rubinem a celestą) i ma świetny smak. Można się w nim doszukać smaku i aromatu pieczonego jabłka, karmelu może nawet lekko cytrusa. Miąższ jest miękki, raczej suchy, nie zwarty. W późniejszym okresie robi się bardzo żółty, miękki jak masło.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jabłka są średnie i małe ale to może ze względu na wiek drzewa. Bardzo opadają. Są jesienne i nie da się ich długo przetrzymać bo robią się brzydkie - pomarszczone.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2938
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

Ma może ktoś pomysł, co to może być za odmiana? 2 lata wstecz pokazywałem bardzo mocno zdrobniałe jej owoce i opisywałem je tutaj to te pierwsze tutaj bardzo dojrzałe w marcu 2017. W tym roku wyhodowałem jabłuszka takie. Cały czas to jest ta sama odmiana, tyle tylko że jabłka wyrośnięte, owoce są kulisto spłaszczone, albo stożkowate, rumieniec ładny prążkowany pokrywa często cały owoc zlewając się jedną całość. Kielich zamknięty, albo pół otwarty, zagłębienie kielichowe dość specyficzne, bo płytkie. Skórka w tej chwili zaczyna robić się tłustawa w dotyku, ale nie tak jak Jonathan, który też ładnie obrodził :) Dodam, że drzewo dość łatwo się zagęszcza, a krótkopędy nie są za bardzo żywotne, gdyż 5 lat i zamierają, niestety negatywna dla mnie cecha, to to, że jabłoń wiąże też pąki kwiatowe na szczycie jednorocznych długopędów, przez co zacienie gałązki poniżej. Mam wrażenie, że to jakiś starszej generacji wynalazek czysto towarowy, zresztą rośnie zdrowo, parcha raczej nie łapie, od mączniaka też wolna. Na początku myślałem, że to mogło leżeć nie opodal Aachener Hausapfel, ale skąd wziął by się u mnie taki zabytek :roll:
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
koniczyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 31 maja 2017, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

Mam jabłoń, posadzoną ok. 5 lat temu, nawet trudno powiedzieć o niej - jabłoń, bo to tylko cienki patyk i ze dwie zwieszające się gałęzie. W tym roku pierwszy raz owocuje, ma 8 jabłek, na tyle cieżkich, że jedna z głązek, mimo że była podparta, złamała się na wietrze.
Jabłka są średniej wielkości, okrągłe, ciut spłaszczone, twarde jak kamień, wyraźnie słodkie, soczyste, z gruszkowym posmakiem. Miąższ jest zielonkawo-żółty.
Czy to Szampion? A może jakaś np. Jaderniczka Morawska, albo co ;:oj
(mam listę odmian (stare odmiany), które kupowałam, więc wiem, czym to nie może być :D )

Obrazek

Obrazek

Obrazek
maxx
100p
100p
Posty: 124
Od: 14 kwie 2011, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne Mazowsze

Re: Jakie to jabłko ?

Post »

Rubina masz na tej liście?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”