Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Ja do tej pory jadłam wyłącznie bakłażany kupowane w sklepie albo zamawiane w restauracji i pamiętam, że pasowały mi zarówno białe mini, jak i te duże :) Może to jednak kwestia odmiany, nie tylko samego wyglądu. Raz się tylko nacięłam, kupując małe, ciemne, w żółtawe paski: były twarde i łykowate, do tego miały w środku puste komory, tak że miąższu było w nich naprawdę niewiele.
Dlatego chciałabym sprawdzić, tak na własne potrzeby, rozmaite odmiany i wytypować te, które będą mi najbardziej odpowiadały, żeby mieć ze trzy pewniaki, które będę sobie siała w następnych latach. Na razie mam cztery pewne odmiany o ustalonych nazwach, wyhodowane z nasion sprzedawanych przez firmy nasiennicze: Kaberi, White Egg, White Egg Mini i Turkish Orange. A jakie będą tak naprawdę - niedługo się okaże, mam nadzieję.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4307
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Jedna odmiana moich chińskich bakłażanów. Generalnie lepiej u mnie rosną w donicach z kompostem. Na działce doskwiera im susza niestety.
Obrazek
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Moje bakłażany średnio po dwa na krzaku, już dojrzałe, czy dwie sztuki to taka średnia, czy mogę liczyć na więcej?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2661
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

:wit

Ja zwykle mam po kilka na krzaku i rosną niemal po kolei, zobacz czy masz jakieś małe zawiązki jeszcze...
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Wczoraj obejrzałem, zawiązki i kwiaty są, czyli jeszcze coś będzie ;:138 w sumie mamy dopiero początek lipca.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Na jednym liściu oberżyny zauważyłem przebarwienia - jaka to przyczyna?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Jeśli to jeden liść i na spodniej stronie nie widać szkodnika/szkodników(ja nie bardzo je tam widzę)to jak dla mnie przy tak sporych rozmiarów już roślinie i jest to jeden z najniżej położonych liści mogą kłaniać się już u Ciebie pierwsze niedobory.Jak z podkarmianiem?
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Podlewam je nawozem do pomidorów i papryki oraz florovit wieloskładnikowy nawóz uniwersalny co 7 - 10 dni.
Nawóz do pomidorów i papryki ma: składniki pokarmowe:
Azot (N) całkowity 12,0% (m/m)
Azot (N) w formie azotanowej (NO3) 3,9% (m/m)
Azot (N) w formie amonowej (NH4) 2,3% (m/m)
Azot (N) w formie amidowej (NH2) 6,3% (m/m)
Pięciotlenek fosforu (P2O5) rozpuszczalny w obojętnym roztworze cytrynianu amonu i wodzie 12,0% (m/m)
Pięciotlenek fosforu (P2O5) rozpuszczalny w wodzie 12,0% (m/m)
Tlenek potasu (K2O) rozpuszczalny w wodzie 25,6% (m/m)
Magnez (MgO) rozpuszczalny w wodzie 4,2% (m/m).
Mikroelementy:
Bor 0,008%, żelazo 0,02% w formie chelatu EDIA, miedź 0,002% w formie chelatu EDIA, mangan 0,009% w formie chelatu EDIA, molibden 0,0009%, cynk 0,002% w formie chelatu EDIA.
Typ nawozu NPK (Mg) 12-12-25 (4).
Florovit wieloskładnikowy nawóz uniwersalny:
3,0% (N) azot całkowity; 0,7% (N) azot azotanowy; 2,3% (N) azot amidowy; 2,0% (K) potas w przeliczeniu na K rozpuszczalny w wodzie; 70mg/l (Cu) miedź całkowita; 400 mg/l (Fe) żelazo całkowite; 170 mg/l (Mn) całkowity; 20 mg/l (Mo) molibden całkowity; 150 mg/l (Zn) cynk całkowity. pH roztworu 3,3-4,3
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Podkarmiasz je co taki sam czas jak ja widzę.Po tym co piszesz głodować prawa nie mają.Jedna jaskółka(liść) wiosny(szkody) nie czyni.Obserwuj przez najbliższy czas czy pojawi się na następnych.Jeśli nie nie przejmowałbym się na zapas.Jeszcze tak na marginesie jedna sprawa,czy ostatnimi czasy nie miały za mokro pod korzeniem?
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Z uwagi na wysokie temperatury (rosną w tunelu) podlewam codziennie od 0,5 do 1 litra wody.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Na jednej oberżynie jak pisałem (post z 08 lipca 2018, 18:42) miałem na liściu przebarwienia (liść ten zerwałem). 8 lipca z tej rośliny zerwałem 2 zwiędnięte częściowo liście. Dziś jeden z liści na tej roślinie wygląda podejrzanie - wczoraj był trochę zwiędnięty. Jak to przyczyna.
To liść:

Obrazek
A to cały krzew:


Obrazek Obrazek
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Mam ten sam problem, wg mnie to jakaś choroba. Występuje na wszystkich moich bakłażanach. Mimo to krzaki obsypane owocami, co kilka dni coś z każdego zbieram. Później zrobię fotkę bo u mnie problem jest bardziej zaawansowany, ale zaczynało się jak u Ciebie.

Wrzucam fotki, wiem że w tej chwili to wygląda inaczej ale zaczęło się dokładnie od pojedynczych więdnących liści na jednej roślinie. Myślałam na początku, że to oparzenia słoneczne czy za mało wody. Od półtora miesiąca mamy upały i kompletną suszę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Iza
Awatar użytkownika
Andrzejsson
100p
100p
Posty: 127
Od: 4 mar 2018, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze karpackie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

U mnie również są takie objawy liście tylko z jednej strony wyglądały podobnie do waszych i teraz uschły i odleciały.
"Artificem commendat opus"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”