Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Jeśli chodzi o wysoką temp. i pąki kwiatowe - ja kilka cebul z widocznymi pąkami kąpałam w temp. bliskiej 50 stopni (aby wybić roztocza) i nic im się nie stało. Kwitną... Tak więc nie sądzę aby wysoka temp. od kaloryfera im zaszkodziła. Ale oczywiście lepiej uważać.
Pozdrawiam
Agneska
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

andpia pisze:Bi 58 Nowy 400 EC -Chemia do zwalczania ssąco-gryzących m/innymi roztocz narcyzowy
A na pobzygę też będzie skuteczny? Muszę się zastanowić jaką chemię zastosować, by ochronić wystawione do ogrodu zwartnice. I przy okazji pozbyć się na zawsze roztocza.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Teoretycznie to środek systemiczny. Stosuję go do kaktusów profilaktycznie na początku sezonu - rzeczywiście, co je ugryzie, to pada. W tamtym roku podlałam hippeastra, stojące na balkonie - nie zaszkodziło im (cebulom, znaczy). Tylko się zastanawiałam, czy i jak często powtarzać zabieg w przypadku prewencji.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18782
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Trzymam hippeastrum od jakiegoś czasu na zewnątrz i nigdy nie miałem żadnych szkodników. Czy faktycznie trzymając te rośliny na zewnątrz zwiększa się ryzyko załapania niechcianych lokatorów? Czy wpływ ma może wysokość stanowiska, ew tereny miejskie/wiejskie? Oczywiście pomijam fakt kupienia już ze szkodnikami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Jeśli chodzi o roztocza to ja sobie go przyniosłem do domu z nowo zakupionymi roślinami. Zaraziły się nim pozostałe domowe (późno został wykryty).

A pobzyga u mnie w zeszłym roku zrobił bardzo duże spustoszenia (śnieżyce, narcyzy i sprekelie posadzone w gruncie zostały pożarte) uszkodzone cebule momentalnie zaatakowała też udnica cebulówka (ona atakuje tylko uszkodzone cebule np. przez pobzygę).
Mimo to ocalała krynia posadzona w donicy i wystawiona na zewnątrz. Zwartnic w zeszłym roku nie wystawiałem do ogrodu, ale w bieżącym już muszę, zatem trzeba zastosować jakąś profilaktykę.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Na pobzygę w poprzednim sezonie stosowałam Decis ( co 2 tygodnie, na podstawkę, do końca lipca).
Jednej cebuli nie udało mi się uchronić- podejrzewam, że dostała za mało chemii- to był wyjątkowo duży okaz. Na szczęście reanimacja się udała- są przybyszówki :)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16364
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

A pobzyga, jako owad dorosły, jest latający czy pełzający? Wiem, trochę dziwne pytanie. Nie znam tego owada. Może Ktoś Podpowie.

Też wywożę co roku do ogrodu, zwartnice, na lato. Trzymane na świeżym powietrzu - miały 1 raz pobzygę.
Teraz, od 3 sezonów - lato spędzają w tunelu foliowym (specjalny regał dla nich ustawiam i dla innych roślin, które tam stoją). Drzwi od tunelu przez większość czasu są zamknięte (tylko na upalne noce są otwarte).
Warto stosować chemię na pobzygę?

Nie miałam w cebulach w roku 2017 i 2016 - tego owada.

Onectica
, Możesz podać nazwy odmian chętnych do tworzenia przybyszówek? Też miałam sporo odmian (teraz skupiam się tylko na bardzo starych "babcinych" hippeastrach). Jestem ciekawa, czy miałam je. Bo u mnie w ogóle mało przybyszówek rośnie.
Jedynie moje siewki hippeastrowe puszczają boczne cebulki w większej liczbie i te starsze odmiany, też są w nie "płodne".
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
rosliny
200p
200p
Posty: 287
Od: 11 sty 2015, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Zakupiłam cebulę na allllegro, przyszła mi taka:
Obrazek
Chodzi mi konkretnie o ten przyrost z boku cebuli, co mam z nim zrobić?
Pozdrawiam Danuśka
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1402
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

:wit
Zostawić, chyba że nie zależy Ci na nowym egzemplarzu.
Ewa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18782
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

A ja bym usunął, w przyszłości cebula mateczna może (zwykle tak się dzieje) nie zakwitnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1402
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Nie zauważyłam wpływu obecności cebul przybyszowych na kwitnienie. Moje kwitną co roku, a tylko jedna do tej pory nie zechciała się rozmnożyć.
Ewa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18782
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

A ja u siebie zauważyłem, że od kiedy cebula zaczęła tworzyć cebulki przybyszowe przestała kwitnąć. Najprawdopodobniej może to wynikać z tego, że energia na wypuszczenie pędu kwiatowego idzie na rozwój cebulek przybyszowych. Może też się dziać też z tego powodu, że celem wypuszczenia kwiatów jest rozmnożenie się, ale hippeastrum może też rozmnażać się z cebulek przybyszowych. Jeśli wypuszcza cebulki, wtedy roślina być może uznaje że kwiaty nie są jej potrzebne. W części przypadków jednak zdarza się tak jak u Ciebie, że jednocześnie wypuszcza cebulki przybyszowe i jednocześnie kwitnie. Wszystko zależy w końcu od danego egzemplarza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Moja Nymph, którą pokazałam w wątku z kwitnieniami wypuściła 3 przybyszowe i kwitnie. Ambiance - 3 przybyszowe i nie ma pędu. Są jeszcze cebule z jedną przybyszówką, ale za wcześnie, żeby powiedzieć, że na pewno nie będzie kwiatów.

Justus - do tych, co wyżej dochodzi z jedną młodą Susan, czerwona, nienazwana, która kwitła latem, jakaś siewka sprzed paru lat, która mi jeszcze nie kwitła, więc nie wiem, co to jest i dwie albo trzy cebule, które przyfilowałam przy przesadzaniu, ale jeszcze się nie przebiły, a nie zaznaczyłam. Sama jestem zdziwiona taka ilością.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”