Rośliny z Indonezji,Australii,Ameryki Płd. i itp rejonów - uprawiane w Polsce

Rośliny doniczkowe
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Browneopsis ucayalina - identyfikacja choroby

Post »

Zasychanie liści od brzegów, zasychające plamy to najczęściej sprawa zbyt wilgotnego podłoża i zbyt suchego powietrza.Takie ceramiczne doniczki nie są dobre.Przesadź do plastikowej doniczki z dużymi otworami w dnie do lekkiego i przewiewnego podłoża z domieszką piasku, może być takie do wysiewu.Jest lepsza wentylacja korzeni i nie gromadzi się nadmierna wilgoć na samym dnie co jest szkodliwe.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Browneopsis ucayalina - identyfikacja choroby

Post »

Nawóz kupuj z głową, ma mieć gwarantowany skład, wysokie NPK z mikro, nie kupuj czarodziejskich nazw. Przed zakupem polecam lekturę ciekawego wątku viewtopic.php?p=5845386#p5845386
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5102
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Browneopsis ucayalina - identyfikacja choroby

Post »

wapag pisze:... Bezzwłocznie po zakupie otrzymała mieszankę: ziemia uniwersalna:perlit:wermikulit (3:1:1) plus węgiel drzewny, no i te pałeczki.

Jak jeszcze można było jej dogodzić?
Z węglem nie miałem do czynienia, ale być może mógł zaabsorbować i tak małe ilości azotu. Trzeba wykluczyć, czy nie ma szkodników pod spodem liścia, bo roślina ma problemy z pobieraniem składników pokarmowych. Jeśli odżywiać dolistnie, to proponowałbym coś rodzaju jak Astvit.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Browneopsis ucayalina - identyfikacja choroby

Post »

Co do nawozu -sprawdź zakres pH dla którego frakcja schelatowana jest stabilna.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Browneopsis ucayalina - identyfikacja choroby

Post »

Tak z ciekawości - w czym ona dokładnie rośnie, bo chyba widzę jakieś kulki na wierzchu.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Browneopsis ucayalina - identyfikacja choroby

Post »

Compo Sana nie jest na bazie torfu tylko mchu..chyba.. tak doczytałem (w tym jest perlit, kreda pewnie do obniżenia pH, odrobina nawozu startowego - jest tam podana ilość NPK?). Ja bym Cię namówił na dwie rzeczy - zdejmij na chwilę warstwę keramzytu i organoleptycznie że się tak wyrażę, czyli paluchem też, sprawdź w jakim stanie jest podłoże. Piszesz że jest ok, ale ja Ci nie wierzę :lol:
Druga sprawa - nic i nikt Cię nie nauczy tak jak własne doświadczenie. Poważnie piszę. Kup nasiona byle jakiej sałaty i do pojedynczych niskich przezroczystych mikropojemniczków wsyp trochę tego Compo, do drugiego węgiel drzewny, do kolejnego keramzyt - wszystko przedtem nawilżone deszczówką (w każdym razie nie twardą wodą), wysiej po kilka nasion i obserwuj. Na początku możesz przykryć, żeby nasiona natychmiast puściły kiełki

Przyjrzyj się przy okazji pędom Browneopsis, czy przypadkiem się nie marszczą.
Broszury sobie daruj. Kup porządną książkę napisaną ludzkim językiem o fizjologii roślin.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rośliny z Indonezji,Australii,Ameryki Płd. i itp rejonów - uprawiane w Polsce

Post »

Zwracam uwagę, żeby trzymać się tematu wątku, pozostałe sprawy proszę wyjaśniać na PW.

Co do tego co pisze Pelikano, nie można opierać się na jednej książce. Sam jak zaczynałem kilkanaście lat temu uprawę roślin to kupiłem kilka książek poświęconych uprawie, a i tak w każdej znalazłem jakieś błędy. Książki to nie jest żadna wyrocznia, mają dać podstawy uprawy, ale resztę opierasz na własnym doświadczeniu oraz doświadczeniu innych hodowców. Dlatego lepiej skorzystać z kilku źródeł, a nie z jednego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny z Indonezji,Australii,Ameryki Płd. i itp rejonów - uprawiane w Polsce

Post »

wapag pisze:dwustustronicowym poradniku pt. Pielęgnowanie roślin doniczkowych. Choroby i szkodniki.
sory, przeczytałem dwustronicowym ;:14
Nie podważam jakości tego podłoża, pytałem, bo wiem jak zachowuje się wilgotny torf a jak mech.
Czyli jest nadzieja ;:333 Walcz i zdawaj relacje
:wit
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny z Indonezji,Australii,Ameryki Płd. i itp rejonów - uprawiane w Polsce

Post »

Co do roślin z tych rejonów uprawianych u nas -
nieporozumieniem (żeby nie powiedzieć głupotą) jest próba stworzenia w domu identycznych warunków uprawy gatunkom endemicznym, rosnącym w środowisku strefy tropikalnej czy subtropikalnej.

Przykładem może być np Brugmansia versicolor, roślina endemiczna Ekwadoru, bez żadnych problemów uprawiana w naszym klimacie, fakt..zimozielona u nas nie będzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”