Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

Śliczne odmiany datur masz Iwonko.
LadyK gratuluję kwiatka .
Ale chyba czas będzie chować nasze datury,dziś rano właśnie teraz jest biało za oknem u mnie na Warmi i Mazurach.
Fotka z okna pierwszego piętra.
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

Dziś moją daturę chwycił lekko przymrozek,postanowiłem więc je schować ,wykopałem z gruntu i wsadziłem do donic .
Tą wyższą ściął mróz ,postanowiłem jej poobcinać wyższe pędy,niedawno zaczeła kwitnąć szkoda.
Obrazek
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

Moje jeszcze wszystkie w gruncie, kwitną całkiem ładnie, a theas liebling ma tyle pąków, że aż żal chować do domu ale niedługo trzeba będzie niestety.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

Witam! :wit chciałbym spytać dłużej uprawiających datury ,czy można kępę datury która ma kilka odrostów od korzeni.
Jak widać na moim wyżej zdjęciu wychodzi 6 badyli(łodyg) chciałbym podzielić na 3 szt ,po prostu rozciąć kępę,i każda będzie miała korzenie,proszę o poradę.
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

To nie mam co za ich uprawę się zabierać , mam mało miejsca w domu ....
Bożena
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

limonkaa - nie rezygnuj tak łatwo :wink:
Spójrz na moją brugmansję:
Obrazek

Ona zimą miała może maksymalnie 30cm, była małą sadzonką. Ja w tej chwili też nie mam gdzie trzymać dużego okazu przez zimę dlatego ja robię sadzonki, zimą mało podlewam - choć młode sadzonki zachowują z reguły liście i rosną, wiosną podlewam już znacznie więcej i nawożę. Okaz ze zdjęcia miał może 50cm jak go wysadziłem na ogród, kwitnie już od dłuższego czasu. Więc żeby mieć duży okaz wystarczy sadzonka i dobra opieka :wink:
Awatar użytkownika
JustyNA 11
50p
50p
Posty: 71
Od: 22 mar 2010, o 00:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

Piękna. limonkaa ja miejsca w ogóle nie mam, ale swoją gdzieś wcisnę. Duże okazy różnych kwiatów pozostaje mi podziwiać u innych. Daturze opierałam się przez lata ale jak w ubiegłym roku dostałam badylka i przezimował a w tym roku pięknie przyrastała to nawet się mi spodobała. I te emocje w oczekiwaniu na pierwszy kwiatek :) Trochę późno doczytałam, że bardzo lubi nawożenie więc dopiero teraz na dobre będzie kwitnąć. W przyszłym roku postaram się naprawić błędy w pielęgnacji.
Awatar użytkownika
franus
50p
50p
Posty: 99
Od: 16 wrz 2011, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

Witam, Janku nie rozdzielaj datury lepiej odetnij te końcówki z liściem i włóż do wody, pędy mają być zielone. Ja zawsze tak robię i mam co roku młode datury do rozdania wśród rodziny , przechowuję w chłodnym miejscu (u mnie kotłownia) do wiosny puszczą korzenie i wsadzamy do ziemi już luty-marzec. Do wody daję kawałki węgla drzewnego.
Pozdrawiam Longina.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

O, dzięki za "przepis" na młode, też spróbuję. Mam w tym roku piękną blado-różową, pachnącą. Miała tylko kilka kwiatów w dwóch rzutach ( za mało nawoziłam, jakoś bałam się chyba zasolenia). Wkopałam ją też do gruntu bez donicy, żeby miała wolność i to chyba był błąd, bo wykopując mieczyki, ok. Metr od datury natrafiłam na jej korzenie, czy ich przycięcie jej nie zaszkodzi? Niemożliwe będzie wykopanie jej z całą bryłą korzeniową.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
franus
50p
50p
Posty: 99
Od: 16 wrz 2011, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

Witaj, przycięcie jej nie zaszkodzi posadż ją do donicy niech sobie rośnie a końcówki odetnij i do wody. Na wiosnę masz dodatkowe sadzonki.
Pozdrawiam Longina.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

Bez obaw, ja zawsze jak chowam datury na zimę odcinam nadmiar korzeni, nieraz bryła korzeniowa jest tak wielka, że nie dałoby rady wsadzić jej do pojemnika. A rozmnażanie datur to tam mniej więcej jak franus napisała, istotne jest aby patyki w wodzie były w przezroczystym pojemniku.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

Dzięki, rady zawsze szybkie i pomocne. Jestem zachwycona forum.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 4 cz. sezon 2015/2016

Post »

Witam serdecznie, wiosną zasiałam daturę i o dziwo jedno nasionko ( z kupnych nasion) wykiełkowało :) Niesamowicie było obserwować jak z ziarenka w jeden sezon wyrasta prawie półtora metrowe "drzewko" :)) Niestety nie doczekałam się kwitnienia (ale i się nie spodziewałam że od razu zakwitnie) Dzisiaj przyszło ochłodzenie i zeszkliło listki wniosłam więc roślinę do domu, przycięłam wszystkie wątłe odgałęzienia i skróciłam całą roślinę o jakieś 80cm czyli do miejsca gdzie zielony pęd przechodził, wydaje mi się, w bardziej zdrewniały. Nie wiem czy dobrze zrobiłam że pozbawiłam rośliny wszystkich zielonych liści i badyli zostawiając tylko pęd główny i 3 silne i zdrewniałe odnogi? Przez cały sezon roślina rosła w 10L "białym koszu" mogę ją w tak małym pojemniku zimować i dopiero na wiosnę przesadzić? czy od razu się za to zabrać? Zimować będę w garażu gdzie jest bardzo mało światła i dość chłodno ( okrywać roślinę jakoś dodatkowo?)
Szkoda że nie wiem właściwie jaki kolor kwiatów będzie miał mój egzemplarz a marzy mi się biały.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”