Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy cz. 1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
puma1632
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 sie 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Tak, też zrobię. Jeszcze raz, bardzo dziękuję za pomoc:)
MEGAmati777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Areca - jak o nią mam dbać?

Post »

Witam serdecznie,
Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem palmy o nazwie Areca. Zgodnie z tym co przeczytałem w internecie, zaraz po przywiezieniu jej do domu przesadziłem ją do większej doniczki w ziemię do palm. Wyspałem keramzyt na podstawkę i do doniczki. Wiem że jest to wymagająca roślina. Musiałem jednak wyjechać na pięć dni z domu i nie mogłem się nią zajmować. Po tym czasie stało się z nią coś co mam nadzieję da się naprawić.

https://imageshack.com/i/pmLH3143j
https://imageshack.com/i/pnuGXpo6j
https://imageshack.com/i/plg17MvFj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wszystkie informacje znajdziesz w tym wątku - zapraszam do lektury, a na przyszłość proszę korzystać z wyszukiwarki.

Natomiast nie do końca rozumiem, w czym leży problem z Twoją palmą?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MEGAmati777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przepraszam. Jestem nowy na forum i nie mogąc znaleźć postu napisałem jeszcze raz.

Z palmą jest to co widać na obrazkach. Liście się zwijają i dostają dziwny kolor na końcówkach. Ponadto niektóre są bardzo suche ale chyba nie zwiędły skoro mają kolor ( ciemniejszy zielony od tych nieuschniętych ale jednak kolor jest)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wygląda na przelanie. Jak często podlewasz?
Do ziemi dodałeś jakiegoś rozluźniacza, agroperlitu, żwirku? Jakie ma stanowisko?
Nie ma szkodników?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MEGAmati777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Podlewam żeby woda stała cały czas w podstawce. Tak przeczytałem gdzieś w internecie. Staram się utrzymywać keramzyt w wodzie. Trudno chyba o przelanie skoro nikt jej przez pięć dni nie podlewał
Stanowisko :
https://imageshack.com/i/pl6WmuGvj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Bzdura, to wielki błąd. Podlewasz tak, żeby podłoże było cały czas umiarkowanie wilgotne, ale nie zalane.
Czyli raz na tydzień, półtora w zależności od pory roku i użytej mieszanki. Ale nigdy woda nie powinna stać na podstawce - to nie jest roślina bagienna.
Czyli po prostu najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia korzeni. Musisz wyciągnąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Zostawić do przeschnięcia z dzień, dwa i przygotować nową mieszankę ziemi do palm, próchnicznej (tortowej) oraz żwirku kwarcowego albo agroperlitu.

No i za ciemne stanowisko. Ona wymaga lekko słonecznego stanowiska - czyli tylko parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MEGAmati777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Właśnie dlatego przydałby się osobny wątek na forum z radami jak dbać o tą palmę
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przecież to jest właśnie wątek poświęcony tej palmie i jej pielęgnacji, tytuł wątku jest bardzo czytelny - wystarczy tylko go przeczytać od początku - na 25 stronach znajdziesz wszystkie podstawowe informacje... :idea: A wcześniej skorzystać z wyszukiwarki....
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina1994
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2016, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Hej,jestem posiadaczką od pół roku dwóch palm areka.Jedna stała w połcieniu a druga w nasłonecznionym miejscu, ta pierwsza rośnie powoli,ale za to ładnie,druga na początku rosła szybciej,jest większa od tej pierwszej,ale niestety od miesiąca coś się z nią dzieje, palma żółknie,i jest tak jakby bez życia,liście jakby klapły, obie palmy są podlewane równocześnie, dwa razy w tygodniu,zraszane również są,choć rzadko,zraszam zawsze wieczorem. Postawiłam również drugą palmę jakieś dwa tygodnie temu w półcień,mimo to zauważyłam że młode liście,również są o wiele jaśniejsze,żółto-zielone.Dzisiaj zmieniłam palmie ziemie,wiem że takie rzeczy robi się na wiosnę,ale pomyślałam że może problem tkwi w korzeniach lub ziemi,nic nie znalazłam prócz tego że korzenie są marne, jest ich mało i są nitkowate,takie cienkie nitki,ale może to jest normalne? i te palmy po prostu tak mają?Dołączam zdjęcia,choć słabej jakości, najwięcej widać na żywo:(


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Krótko, są przelane. Doniczka jest z odpływem, czy bez? Jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina1994
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2016, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Doniczka jest z odpływem, podlewam,dwa razy w tygodniu, czasem częściej jak zobaczę że ma sucho.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Czyli ewidentnie przelane - stąd zgnite korzenie. Te palmy wystarczy podlewać raz konkretnie na tydzień. W jakiej rosną ziemi?
Możesz próbować ratować, wyciągając z ziemi, odcinając uszkodzone korzenie, podsypując sproszkowanym węglem albo cynamonem i sadząc do nowego substratu , czyli mieszanki ziemi do palm, ziemi próchnicznej i agroperlitu albo żwirku.
Aha i stanowisko wyłącznie jasne z lekkim dostępem do słońca. - wtedy są większe szanse na regenerację.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”