Kłopoty z trawnikiem

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Trawnik w złej kondycji

Post »

Obrazek

Wertykulacja i aeracja zrobiona. Już dwa koszenia były. Trawa tylko z daleka wygląda na zieloną. Ziemie miałem słabej jakości, widać tam gdzie nie ma trawy to była zbita glina i mimo dosiewania trawa nie chce rosnąć. Jak naprawić taki trawnik?
Gdzieś czytałem o wysypaniu żółtym piaskiem ale nie wiem czy w połączeniu z gliną nie zrobi się gorzej.
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
arecki1338
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 cze 2008, o 19:09

lezacy trawnik

Post »

Witam. Mam problem z trawnikiem. Po skoszeniu lub przegrabieniu trawnik się kładzie, wygląda to okropnie. Nieważne czy jest krótko ścięty czy trochę dłuższy, zawsze ten sam efekt. Czym to może być spowodowane?

Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Jaki stosujesz nawóz bo moim zdaniem tak zachowuje się trawa która ma za dużo azotu. Rośnie szybko ale jest wiotka i ma tendencje się pokładać nawet przy średniej wysokości.
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Sprawdź nóż kosiarki, pewnie wymaga naostrzenia. Warto spróbować skosić trawę na wysokość 6-7 cm, nie powinna się pokładać. Kiedy pogoda lub czas nie pozwalają mi na koszenie i trawa nadmiernie podrośnie koszę ją na 10 cm i następnego dnia lub za dwa dni na 6 cm. Działa to bez zarzutu.
paulina1992
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lip 2016, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problematyczny trawnik

Post »

Witam, mam nie lada problem z trawnikiem. Liczę że może ktoś z forumowiczów w jakiś sposób pomoże.
A więc, trawnik ma równy rok. Kiedyś rosły tu drzewa owocowe i orzech, wszystko zostało wykarczowane łącznie z korzeniami. Stary teren został wyrównany,i nawiezione ok 7 -8 cm ziemi Ogrodowej. Miała być przesiana i pH ok 5,5. Aczkolwiek było mnóstwo małych kamieni które pozbierał tej wiosny wertykulator.
Problem polega na tym że trawa rośnie nie równo, albo wcale nie rośnie. Przed zasianiem posypalem saletra kilka dni wcześniej. I trawnik założony zgodnie z większością poradników. Początkowo zraszany, a później jak trawa była większa systematycznie nawadniany. Na jesieni posialem florovit jesienny. W tym roku zacząłem od wertykulacja i nawóz flotovit mistrzowski trawnik. I sialem na razie 2 razy. Trawnik jak i nawozy siane siewnikiem Gardena z zakresem regulacji. Polecam go systematycznie i to co mamm jest straszne, w jednym miejscu urośnie 3 cm a w innym może z 1cm. Trawnik kosze co piątek. Po skoszeniu może i jakoś wygląda. Zamieszczam zdjęcia jak to wygląda. Trawa to kanlas golf

Obrazek

Obrazek

Obrazek




A tak wygląda po skoszeniu

Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Oglądając trawnik oraz deklarowany skład mieszanki ( aż 50% kostrzewy czerwonej ) twierdzę że kupiłeś nie mieszankę ale totalny mix czyli zmiotki magazynowe.
Mieszanki tak mają że 95% to najtańsze nasiona import Rumunia ewentualnie Chiny a 5% trawy Holandia. Te szlachetne odmiany często nawet nie kiełkują.
Nawet mieszanka Słowacka nie zrobiła furory na Euro2016 (zmieniano natychmiast murawę bo po meczu wyglądała tragicznie) pewnie firma też kupiła nasiona od nie uczciwych producentów.
Najlepszym rozwiązaniem jest kupno mieszanki firmy BARENBRUG np ELITE EXCLUSOR - efekt super

Niestety ja też "oszczędziłem" i musiałem przerabiać trawnik na taki który widziałem oczami wyobraźni.
Pierwszą czynność którą zrobiłem to dosianie kostrzewy czerwonej - następnie zmieniłem nawozy i w tej chwili podlewam trawnik łącznie z nawozem (nawożenie płynne).
Skład nawozu uniwersalny czyli azotu 18-18-18+ do tego zawsze trochę siarczanu żelaza.
Podlewanie codziennie w nocy.
Tobie radzę podobnie bo tylko wsianie odpowiedniego gatunku trawy który mógł po prostu w Twojej mieszance nie wykiełkować pozwoli uzyskać efekt zielonego dywanu.

Koleżanka miała podobny wygląd swojego trawnika pokusiła się na mieszankę "Łączka Polska" i coś w tej nazwie musi być bo jak zobaczyła efekt to ..... ryczała jak krowa.
paulina1992
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lip 2016, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

No to jedyna myśl zrobię zdjecia i pojadę zareklamowac to dziadostwo. Czlowiek placi ok 160 zl za 10 kg zwyklego gó....
To co mi radzicie z tym zrobic. Bo jedyne na co mam ochote to wypalic jakims srodkiem, glebogryzarka i sianie od nowa :/ wczoraj zastosowalem humus active do trawników. Zobaczymy czy to cos zdziała.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Nie rozdzieraj szat - życie pokaże że nie pierwszy nie ostatni raz wersja demo nie ma nic wspólnego ze sprzedanym produktem. Reklamacja nic nie da bo :
podlewanie było za długo
podlewanie było za krótko
gleba za mało przepuszczalna
gleba za dużo przepuszczalna
itd w myśl hasła że reklamacja butów nie została uznana bo ...... były noszone ;:306
Raczej nie warto wypalać bo z daleka nie jest tak źle ;:138 a większość trawników nie wygląda tak jak na fotkach.
Zaoszczędziłaś na mieszance bo dobra mieszanka kosztuje 2 razy drożej.
Podziwiam ludzi kupujących preparaty humusowe (a co bogatemu nie wolno) wierzący że wyciąg z węgla brunatnego ewentualnie z torfu zmieni nieużytek w ziemię klasy pierwszej.
Już dawno przestałem wierzyć że ziemia ogrodowa sprzedawana w workach jest lepsza niż z dowolnego kartofliska. Masz prawo wierzyć sprzedawcom, poradnikom, reklamom możesz uczyć się na błędach innych zamiast swoich.
Tu fotka zrobiona sprzed minuty trawnika na którym nawet pies swój kocyk rozłoży bez wahania.
Obrazek
paulina1992
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lip 2016, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

No z tym wypaleniem przesada, po skoszeniu trawnik wygląda nawet nawet. Tylko te przebarwienia trochę szpecą. Wiec prosił bym o jakieś konkretne razy co zrobić i co stosować żeby i mój pies mógł " koc rozłożyć " ?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Moja recepta
1) koszenie 2 razy w tygodniu
2) nawożenie raz w tygodniu
3) podlewanie codziennie w nocy min 15 minut
4) na wiosnę regeneracja poprzez aerację i wertykulację
5) po tym zabiegu dosianie trawy - kupuję w ..... w google wpisz "gazon nasiona traw"
6) nawozy w formie płynnej x 1 tydzień

Fajnie i na marginesie trawnik to najbardziej dający w kość kawałek ogrodu - też kiedyś wydawało mi się że jest to element łatwy i piękny. Zmieniłem zdanie i gdzie mogę to go zamieniam na coś innego. Jeżeli jednak chcesz iść drogą przez mękę (a jak mówi moja koleżanka trawnik jest dla pracoholików) to spróbuj podobnie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Nie ma co szat rozdzierać, trawa o tej porze roku z natury swojej słabiej rośnie, u mnie tylko wiosną trawnik w miarę jednolicie wygląda, teraz ma placki jaśniejsze i ciemniejsze, suche, zależy od podłoża, które, szczególnie na większej powierzchnie nie jest jednolite.Popędzanie nawozami i podlewaniem często źle się kończy, chorobami.O tej porze roku dbam tylko o to by zbytnio nie przesechł, godząc się na gorszy jego wygląd.
slawek1979
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 lip 2016, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Witam, czy można pomylić Chwastox z Roundupem ? Można. Nieważne kto, ważne że się stało. Nie mam dostępu na chwilę obecną do zdjęć, jaki był piękny trawnik przed incydentem ;:145 . Pomyłka wykryta po około pięciu godzinach od oprysku. Potem próba ratowania przez obfite zlanie wodą, jako że Roundup nie działa przez korzenie. Być może część została wypalona przez słońce, które ok. 17.00 świeciło dosyć mocno. Macie jakieś pomysły, jak doprowadzić do do stanu poprzedniego, jak najprostszym sposobem? Z góry dziękuję za wszystkie rady.

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Wydaję mi się, że cześci trawnika już nie uratujesz, bo glifosat doszedł już do korzeni, więc pozostało ci albo zakładanie trawnika na nowo lub dosiewka za jakieś 2-3 tygodnie gdy już będzie wiadomo dokładnie gdzie trawa wypadła.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”