Surfinia - wiadomości podstawowe

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

A jak często podlewasz je Pawle? Bo ja muszę codziennie...
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
Magda30
500p
500p
Posty: 537
Od: 10 sie 2013, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie plockie

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Moje surfinie dopiero rosną :wit
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Droga Mondfo ja tak samo codziennie im stają się większe tym zapotrzebowanie na wodę wzrasta to raz.
A dwa że przy obecnych dość tropikalnych temperaturach odparowywanie ze skrzynek też jest szybsze.
Wprawdzie zbieram deszczówkę tylko dla nich bo mam możliwość i jak szalony ciągam to wiadro na balkon na drugim piętrze. ;:306
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

No tak :) u mnie deszczu parę kropel, nie bardzo jest co zbierać...
Pisałeś, że nawozisz z każdym podlewaniem, czyli codziennie?
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Wiesz,napiszę Ci tak.
Ze swej natury a raczej szybkiego wzrostu i obfitego kwitnienia surfinie i petunie są żarłoczne to raz.
Dwa że wszystko zależy od pogody i szybkości odparowywania wody.
Ostatnie dwa,trzy dni pogoda jest taka że słońca nie wiele,parno,duża wilgotność więc albo podlewam co drugi dzień albo też fizycznie dotykam palcem gleby przedzierając się przez gąszcz liści i wówczas podejmuję decyzję czy podlewać.
Dla surfinii zawsze mam rozrobiony nawóz oddzielny więc podlewam je zawsze (za każdym razem) wodą z nawozem.
Jeszcze nigdy ich nie przenawoziłem. ;:333
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Kiedy należy się spodziewać że surfinia się "przewiesi"? Siałam w marcu nasiona, pikowałam do wielopalet a w maju do skrzynek i idą w górę zasłaniając dalej posadzone pelargonie ;/ Zła jestem niesłychanie bo w tamtym roku miałam ten sam problem:( Niby krzaki wyrosły przepiękne ale w górę nie w dół;/ boje sie że w tym roku ( z innych nasion) będę miała ten sam problem i zamiast ślicznych skrzynek na parapetach będę miała zasłonięte okna i brak innych kwiatów w skrzynkach. A może je trzeba jakoś odpowiednio nagiąć do dołu???
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Nie naginamy Nanavel to kwestia opcji albo masz przewieszające się czyli kaskadowe albo te o pokroju wzniesionym.
Ja mam większość kaskadowych,jedną tylko o pokroju wzniesionym za to kwiaty ma ogromne.
Dlatego najlepiej kupować ze sprawdzonego źródła,ja osobiście kupuję w sieci zawsze u tego samego ogrodnika,choć co roku ma inne fajne odmiany.
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

No tak tylko ja nie kupowałam sadzonek a nasiona wysiewałam sama, dlatego się zaczęłam zastanawiać jak w ciągu 2 lat nie miałam żadnej kaskadowej chociaż nasiona takich kupowałam;/ z 2 różnych firm;/ Wolałam spytać czy czasem ja czegoś źle nie robię:( Ale nie... czyli 2 razy z rzędu rok po roku miałam pecha trafić lipne nasiona.... nie ma jak uczciwość firm nasiennych:(
mattkapolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2016, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Witam Was. Pod koniec marca udałam się do sklepu igrodniczego i kupiłam ziarna surfinii. Zasialam je sobie i wyszło mi coś takiego :

Obrazek

Zostawiłam sobie 20 sadzonek. Resztę rozdalam. Z jednego opakowania urosło mi ok 60 :p
SA piękne i w ogóle tylko mam jeden problem - nie zwisaja i w ogóle są potwornie sztywne ! Nawet zlamac je trudno. Kwitnąc na potęgę zaczną chyba dopiero zaraz gdyż wcześniej miały mało pakow a teraz od cholewy i ciut ciut! :p
Pikowalam je dwa razy ale nic nie podcinalam a gdzieś już długo po fakcie znalazlam że się je podcina. W ogóle ciężko znaleźć informacje o sadzeniu i hodowli surfinii takie od ziarenek aż po piękne bujne kwiaty.
Zaznaczam że to są tylko dwie sadzonki ...



Obrazek


Problem jak u koleżanki tyle że u mnie połowa się polozyla. Znaczy od drugiej strony balkonu czego na zdjęciu nie widać a druga połowa sztywna :p
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Nie będą raczej zwisały, bo myślę, że w sklepach za parę złotych są nasiona podstawowego gatunku wyjściowego petunii (P.axiliaris), która ma pokrój wyprostowany i sama się rozsiewa w ogrodzie.Odmiany zwisające to kultywary wyhodowane i nie rozmnaża się ich z nasion.Są i takie z nasion, ale wtedy sporo droższe i niedostępne w przeciętnym ogrodniczym, tylko w specjalistycznych firmach nasiennych w większych opakowaniach dla producentów i tu nie może być mowy o 'niespodziankach' w torebeczkach opatrzone często tylko ładnym i zachęcającym do zakupu zdjęciem na opakowaniu.
mattkapolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2016, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

No ale tak jak mówię. Z drugiej strony balkonu się już położyły te moje surfinie :) nie są za gęste przypadkiem ?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Położenie się łodyg, gdy już urosną do pewnej długości to jednak nie to samo co odmiany zwisające od początku, które rosną płożąco i inaczej układają kwiaty. Nie wiem ile sadzonek było sadzone w skrzynce.Gęste sadzenie utrudnia rozkrzewianie, w efekcie czego jest mało pędów bocznych z reguły mniej twardych i bardziej podatnych na wyginanie i zwisanie.
Jednak chyba nie o to chodzi, bo ja np. posadziłam płożące surfinie 3 szt. do większej donicy, przenikają się i zwisają od początku, a inną białą z fioletowymi paskami o bardziej sztywnych pędach (zależało mi na niej bo ma pachnące kwiaty) do wiszącej doniczki 1 szt. i do tej pory nie wisi, tylko sterczy pod kątem 45 stopni.Nawet ją lekko naginam, ale na razie się nie poddaje.
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 300
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Witam, proszę o radę w jaki sposób można zreanimować ledwo żywą surfinię?

Uratowałam takie biedactwo:

Obrazek

pousuwałam przekwitłe pąki i trochę podcięłam, wsadziłam na noc do wiadra z wodą i wygląda już trochę lepiej. Czy macie jeszcze jakieś sposoby na ratunek dla takich zdechlaczków? Jakiś naturalny nawóz? Chcę kupić nawóz do surfinii, ale może są jeszcze jakieś naturalne, "domowe" sposoby na odżywienie biedulki?
Milena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”