Cześć wam .
Wiem że miałem wczoraj napisać o mojej recepcie na kwiaty ale zabrakło mi czasu więc robię to dzisiaj.Zacznę więc od przygotowania kaktusów do spoczynku zimowego.Na początku pazdziernika zaprzestaję całkowicie podlewać kaktusy po to by w jeszcze ciepłe dni wyschła ziemia w doniczkach.Listopad jest miesiącem w którym ze względu na to ,że nie mam ocieplanej szklarni jak również piwnicy wynoszę kaktusy w plastikowych przewiewnych skrzynkach na nieogrzewany strych.Jeżeli chodzi o światło to jest znikome jednak wbrew wiedzy książkowej kaktusom to nie przeszkadza pod warunkiem oczywiście całkowitej suszy jak również niskiej temperatury, która u mnie wynosi w przedziale 1 - 15 st. C. Dbam oczywiście o to by nie spadła poniżej zera jak również powyżej 15 .Na koniec lutego zaczynam śledzić prognozę pogody pod kątem temperatury w nocy.czekam aż ustabilizuje się w granicach 5 st. C.Wtedy to w pochmurne dni ze względu na to , że odzwyczaiłem rośliny od światła wnoszę kaktusy do szklarni.Nadal jednak trzymam je w skrzynkach ze względu na osłonięcie ich przed bezpośrednimi promieniami dość silnego słońca.Gdy wiem że przez kilka dni będzie ładna pogoda to troszkę je podlewam.Najlepsze w tym okresie jest to iż różnica temperatur jest duża bo w nocy około 5 a e dzień w zamkniętej szklarni około 30 st. To powoduje bardzo szybkie budzenie się do życia.Po dwóch lub trzech tygodniach wyjmuję kaktusy na półki i w ciepłe dni dość obficie podlewam .w kwietniu moje kaktusy są pokryte pąkami a w maju mam wielki wysyp kwiatów.Szkoda tylko że nie wszystkie ze względu na pracę mogę zobaczyć.Metodę marcową stosuję od kilku lat i uważam ją za lepszą od majowej.
Mam jeszcze jedną uwagę nie trzymajcie w ciemni zbyt długo kaktusów kolumnowych bo chorują lub padają.
Myślę że pojawi się teraz wiele opini za i przeciw i nie każdy musi się ze mną zgadzać. Oczywiście mam kilka kaktusów wobec których postępuje troszeczkę inaczej np frithia pulchra czy inne litopsy.
Cudne roślinki i piękne fotki
Byłabym wdzięczna o podanie rodzajów i gatunków roślinek z wcześniejszej partii zdjęć 8)
Czy ten kaktus kwitnący pięknymi czerwonymi kwiatami to Chamaecereus silvestri ???
Zainteresowały mnie też te dwa kwiatami w nasyconym żółtym kolorze
cześć wam dzięki za sprostowania oraz nazwy kaktusów.Od około trzech lat staram się nie kupować kaktusów w marketach bo są problemy z ich nazwami. Wolę na wystawach kaktusów z nazwą. chociaż ta lobivia była z wystawy a jednak błędnie podpisana.
a co do Twojego dorotko pytania to tak to jest chamaecereus silvestri . Mam jeszcze kwitnącego na różowo i na pomarańczowo lecz nie mam ładnych zdjęć bo jak wracam z pracy to są już pozamykane albo przekwitnięte.
I jeszcze na pytanko odnośnietych żółtych
9 to rebutia senilis v kesilgeriana
7 rebutia marsonerii
chyba że miałaś na myśli inne
Cześć Michał Jak masz ochotę do mnie wpaść po jakieś odrosty to zapraszam tylko żę w marcu bo teraz to są w skrzynkach uśpione ale nie widzę problemu myślę że coś znajdziesz dla siebie jak się namyślisz to dasz mi znać i się umówimy
Dzięki za podanie nazw
Dokładnie chodziło mi o te rebutie :P Coraz bardziej podobają mi się kaktusy tego rodzaju mają ciekawą kolorystykę i dużo kwiatów ;)
A chamaecereus cudnie kwitnie Pytanie to skierowałam do Ciebie, bo zastanawiałam się nad zakupem takowego :P ... i końcem końców zakupiłam słyszałam , że dość szybko się rozrasta, czy to prawda