Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

U mnie ze Spójni śremski a tak oprócz niego to anulka. Szukam konserwowych ale piszecie, że konserwowe to są te same co reszta ale nalezy je wcześniej zbierać. Prawda to? Raptem ze 2-3 osoby na forum o tym pisało. Korniszonów swojej roboty lata już nie jadłam.
Pozdrawiam Jola
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11334
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Korniszon ? niewielki ogórek gruntowy poddany marynowaniu w zalewie octowej, po uprzednim kiszeniu. Korniszon jest podawany jako dodatek, zakąska do potraw, przeważnie mięsnych
Tyle Wikipedia.
Jak się kto uprze ,to i z patisonów zrobi korniszony :wink: .Ważny jest sposób przygotowania potrawy a nie wielkość,kolor czy odmiana ogórka.
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

kaLO- jesteś w błędzie, nie każdy ogórek nadaję się do kwaszenia czy konserwowania, np. drobnobrodawkowe miękną, sałatkowe też średnio nadają się do kwaszenia, tak więc jest zależność.


Mała ściąga z ogórków:

ODMIANY KORNISZONOWE

Mikor. Odmiana bardzo wczesna i plenna. Owoce krótkie, cylindryczne, zielone z nielicznymi brodawkami, z ciemnymi kolcami, mają skłonność do żółknięcia. Ro-śliny dość silnie rosnące. Odmiana tolerancyjna na mączniaka prawdziwego i kanciastą plamistość.
Rufus F1. Odmiana wczesna, bardzo plenna. Owoce krótkie w fazie dojrzałości użytkowej, o powierzchni słabo bruzdowanej z dużymi brodawkami i licznymi białymi kolcami. Skórka barwy ciemnozielonej pokryta popielatym nalotem. Odmiana odporna na parcha dyniowatych oraz tolerancyjna wobec mączniaka rzekomego i wirusa mozaiki zwykłej ogórka (CMV).
Tytus F1. Odmiana wczesna, plenna. Tworzy owoce krótkie, cylindryczne z dużymi średnio licznymi brodawkami. Skórka zielona ze słabo zaznaczonymi, cienki-mi smugami. Rośliny dość silnie rosnące, prawie żeńskie. Odmiana całkowicie odporna na parcha dyniowatych i wysoce tolerancyjna wobec mączniaka rzekomego i wirusa mozaiki zwykłej ogórka (CMV).
Anulka F1. Odmiana wczesna, plenna. Tworzy krótkie, cylindryczne owoce. Od-miana odporna na parcha dyniowatych i wysoce tolerancyjna na mączniaka rzeko-mego i wirusa mozaiki zwykłej ogórka (CMV).


ODMIANY KONSERWOWE, GRUBOBRODAWKOWE
Aladyn F1. Odmiana średnio wczesna, bardzo plenna, tworzy kształtne, krótkie owoce pokryte zieloną skórką, z nielicznymi, małymi brodawkami. Odmiana odporna na parcha dyniowatych i wysoce tolerancyjna wobec mączniaka rzekomego.
Atlas F1. Odmiana średnio późna, bardzo plenna. Owoce krótkie, cylindryczne z brodawkami średniej wielkości. Skórka owocu zielona, z jasnym wierzchołkiem. Odmiana odporna na wirusa CMV, antraknozę, wysoce tolerancyjna wobec mączniaka rzekomego i kanciastej plamistości.
Bolko F1. Odmiana wczesna, średnio plenna. Rośliny o silnym wzroście. Owoce cylindryczne bez tendencji przerastania na długość i grubość. Odmiana o średnim poziomie tolerancji wobec mączniaka rzekomego.
Cezar F1. Odmiana średnio wczesna, o silnym wigorze. Owoce bardzo kształtne, wyrównane z licznymi brodawkami o skórce zielonej z jasnym marmurkiem i smugami, przydatne również do kwaszenia. Odmiana odporna na mączniaka prawdziwego, parcha dyniowatych, wirusa CMV, z dużą tolerancją wobec mączniaka rzekomego i kanciastej plamistości.
Cyryl F1. Odmiana średnio późna, bardzo plenna. Rośliny o silnym wzroście. Owoc krótki, cylindryczny o skórce zielonej z białymi smugami, bez tendencji do przerastania. Odmiana wykazuje duży poziom tolerancji wobec mączniaka rzeko-mego.
Frykas F1. Odmiana średnio wczesna, przydatna również do kwaszenia. Tworzy owoce z brodawkami średniej wielkości. Odmiana posiada odporność na parcha dyniowatych oraz wysoki poziom tolerancji wobec mączniaka rzekomego i kanciastej plamistości liści.
Krak F1. Odmiana średnio wczesna, bardzo plenna, przydatna również do kwaszenia. Rośliny silnie rosnące. Owoce cylindryczne, o średnio licznych brodawkach, skórce ciemnozielonej z jaśniejszymi smugami, bardzo dobre jakościowo. Odmiana odporna na parcha dyniowatych, tolerancyjna wobec mączniaka rzekome-go i CMV.
Sander F1. Odmiana średnio wczesna, bardzo plenna. Rośliny o silnym wzroście. Owoce z niewielką tendencją do przerastania. Odmiana odporna na parcha dyniowatych i tolerancyjna wobec wirusa CMV i mączniaka rzekomego.
Semko F1. Odmiana średnio wczesna, bardzo plenna. Rośliny o średniej sile wzrostu. Owoce cylindryczne, z niezbyt dużymi brodawkami. Odmiana odporna na parcha dyniowatych i tolerancyjna wobec wirusa CMV i mączniaka rzekomego.
Śremski F1. Odmiana wczesna, bardzo plenna. Rośliny silnie rosnące tworzą długie pędy boczne. Owoce cylindryczne z dość dużymi brodawkami pokryte zieloną skórką ze smugami. Odmiana polecana do uprawy na zbiór wczesny pod folią i włókniną.
WładkoF1. Odmiana średnio wczesna, bardzo plenna. Rośliny silnie rosnące. Owoce z brodawkami średniej wielkości, ciemnozielone z szerokimi rozmytymi smugami, przydatne również do kwaszenia i bezpośredniego spożycia. Odmiana odporna na parcha dyniowatych i tolerancyjna wobec mączniaka rzekomego.
Wojan F1. Odmiana średnio wczesna, bardzo plenna. Owoce o małych, niezbyt licznych brodawkach, Przydatna również do kwaszenia. Odmiana odporna na par-cha dyniowatych i tolerancyjna wobec wirusa CMV.
Obok opisanych odmian ogórka w tej grupie znajdują się również inne polskie odmiany: Hela F1, Kmicic F1, Mieszko F1, Parys F1, Prymus F 1 oraz holenderskie: Marinda F1, Alert F1, Nastasja F1, Octopus F1, Parker F1, Atlantis F1,

ODMIANY KONSERWOWE, DROBNOBRODAWKOWE
Major F1. Odmiana wczesna, plenna. Owoce pokryte zieloną skórką z białymi smugami, nadają się również na korniszony. Odmiana odporna na parcha dyniowatych.
Moro F1. Odmiana wczesna, bardzo plenna, przydatna również w uprawie na korniszony. Rośliny silnie rosnące. Owoce kształtne, pokryte ciemnozieloną skórką z białymi smugami. Odmiana odporna na parcha dyniowatych.
Polonez F1. Odmiana partenokarpiczna; średnio wczesna, średnio plenna o do-minujących kwiatach żeńskich. Tworzy owoce bez tendencji do zniekształceń, z niewielką skłonnością do przerastania na długość i grubość.
Evita F1. Odmiana średnio wczesna, tolerancyjna wobec mączniaka rzekomego, bardzo plenna. Tworzy owoce o ciemnozielonej skórce, prawie pozbawione broda-wek, z lekko zaznaczonymi bruzdami, o przekroju poprzecznym trójkątnym.
W tej grupie odmian na Liście Rejestru Odmian z 1999 roku znajdują się również odmiany holenderskie Othello F1, Accordie F1, Stimore F1, Pele F1, Osinus F1 i Concerto F1.

ODMIANY DO KWASZENIA Andrus F1. Odmiana średnio wczesna, bardzo plenna, tworzy owoce bez tendencji do przerastania i zniekształceń, o okrągłym przekroju poprzecznym.
Basia F1. Odmiana średnio wczesna, bardzo plenna, odznacza się tolerancją wobec mączniaka rzekomego. Rośliny o silnym wzroście, o prawie wyłącznie kwiatach żeńskich. Owoc średnio długi, cylindryczny z niewielkimi bruzdami, bez tendencji do przerastania i zniekształceń.
Borus F1. Odmiana wczesna, bardzo plenna. Owoce o nasadzie słabo cygarowatej i powierzchni lekko bruzdowanej, ciemnozielone z szerokimi, rozmytymi smugami. Odmiana odporna na parcha dyniowatych i wysoce tolerancyjna wobec mączniaka rzekomego.
Julian F1. Odmiana wczesna, bardzo plenna, przydatna również do konserwowania. Rośliny silnie rosnące. Owoce żebrowane, walcowate, o ciemnej skórce i dużych brodawkach z czarnymi kolcami. Odmiana odporna na parcha dyniowatych i wysoce tolerancyjna na mączniaka rzekomego.
Hubal F1. Odmiana wczesna, plenna o jednakowej liczbie kwiatów żeńskich i męskich. Owoc cylindryczny z tendencją do formowania szyjki. Odmiana wykazuje wysoką tolerancję wobec mączniaka rzekomego.
Wisconsin SMR 18. Odmiana ustalona, średnio wczesna, plenna, nadająca się również się do konserwowania, na sałatki i mrożonki.


ODMIANY SAŁATKOWE
Dar. Odmiana o krzaczastym typie wzrostu. Rośliny tworzą liczne pędy boczne długości do 50 cm. Owoce słabo bruzdowane, o ciemnozielonej skórce z białymi kolcami, ze średniej wielkości brodawkami. Polecane do uprawy amatorskiej. Owo-ce przydatne również do konserwowania i kwaszenia.
Gracius F1. Odmiana partenokarpiczna, wczesna, przydatna do uprawy w polu i w tunelach foliowych. Owoce długości 18-20 cm, ciemnozielone, błyszczące o bardzo delikatnej skórce i małej komorze nasiennej. Odmiana odporna na parcha dyniowatych i tolerancyjna wobec mączniaka rzekomego.
Kometa F1. Odmiana wczesna, silnie rosnąca. Owoce długości 14-16 cm. o małej komorze nasiennej i okrągłym przekroju. Odmiana przydatna do uprawy w tunelach foliowych.
Kuba F1. Odmiana średnio wczesna, plenna. Owoce lekko żebrowane, o długości 16-18 cm, o gładkiej ciemnozielonej skórce z jasnymi smugami. Odmiana przydatna do uprawy w tunelach foliowych.
Olimp F1.
Odmiana wczesna, bardzo plenna. Owoce cylindryczne, długości 13-17 cm, z nielicznymi brodawkami. Odmiana wrażliwa na kanciastą plamistość i mączniaka rzekomego.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2989
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

MORANGO pisze:...
ODMIANY DO KWASZENIA
...
Julian F1. Odmiana wczesna, bardzo plenna, przydatna również do konserwowania. Rośliny silnie rosnące. Owoce żebrowane, walcowate, o ciemnej skórce i dużych brodawkach z czarnymi kolcami. Odmiana odporna na parcha dyniowatych i wysoce tolerancyjna na mączniaka rzekomego.

Dowiedziałam się, że mój ulubiony Julian jest kwaszeniakiem. Ja zrywam owoce małe zarówno do kiszenia bez pasteryzacji jak i na słodko-kwaśno z poasteryzacją (maksymalnie daję octu 10% do wody w stosunku 1:6). Jest rewelacyjny, chrupki. Wiele ogórków już uprawiałam: Oktopusy, Śremskie, Śremiany, Cezary, Polany, Alhambra ...
I Julian mi najbardziej przypasował. Ładnie rośnie na sznurkach jak i na płask.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11334
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Juliana uprawiam od lat i chyba tylko on daje radę niezależnie od przebiegu pogody.

MORANGO Już tak mam,że czasem lubię wetknąć kijek w mrowisko :wink: .Może wg.Ciebie nie mam racji,ale przyznasz,że ludzie kiszą dosłownie wszystko:pomidory,jabłka, śliwki, fasolkę szparagową,kalafiory,orzechy,cytryny,liście winogron,grzyby,pędy sałaty,ryby (śledzie,Szwecja),krewetki ,ostrygi (azjatyckie sosy) , i co tam jeszcze daje natura pod konkretną szerokością geograficzną.
Można kisić i ogorki sałatkowe.Nie przechowują się ,ale na małosolne od biedy mogą być.:wit
PS.
Super wykaz odmian ;:215
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

kaLO- masz rację, że kisić można wszystko, no prawie wszystko, na małosolniaki to szczerze mówiąc ja ładuje do słoika wszystko co mam, i sałatkowe i kiszeniaki i konserwowe, ale na przechowywania już ma to znaczenie. Kiedyś kisiłam drobnobrodawczaki, hahah i wyszła mazia, konserwowe są dobre do kiszenia, i wymiennie kiszeniaki do konserwowania :) Mam nadzieję, że lista odmian się przyda, i ułatwi wybór odpowiedniej odmiany, bo każdy ma zapewne inne ogórkowe preferencje ;:108 Ja od siebie co mogę powiedzieć, od lat uprawiam odm, Alladyn F1, Śremski F1, Krak F1, W tym roku będzie Śremski F1, i udało mi się zakupić odmianę ustaloną Winsconsin jedna z najstarszych odmian, pamiętam jak jeszcze mój dziadek uprawiał tą odmianę, zawsze co roku zbierał swoje nasiona o ogóreczki jak malowane. Ja również zamierzam zebrać swoje nasiona. A nad Julianem muszę pomyśleć, może jeszcze się skuszę jak są takie dobre opinie na temat Pana ogórka Juliana :) :;230
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Ja w tym roku będę miała Pana Juliana F1 po raz pierwszy, posadzę z Krakiem F1, u mnie już sprawdzonym.
Miałam chrapkę na Bara, ale nie trafiłam na nasiona.
Czy ktoś sadził odmianę Tessa F1 w tunelu, miałam ja w ubiegłym roku w gruncie i tam się sprawdził, po raz pierwszy chcę posadzić kilka sadzonek sałatkowych w tunelu, ale nie wiem, czy Tessa da radę.

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Zeszłam wszystkie okoliczne sklepy i też ogórka Bara nigdzie nie dorwałam ;:185. Kupiłam dziś Polana F1, Anulkę F1, a z AWN mam Japanese Suyo Long. Może za tym Julianem się jeszcze rozejrzę, skoro ma takie powodzenie. :wink:
Dzięki MORANGO za listę. ;:180 Na pewno przyda się na przyszłość. ;:108
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8131
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Masz na myśli Dara? Jeśli tak to nie żałuj, mialam go w Polsce, kompletny niewypał. Pierwszy padł na mączniaka, nawet jednego owocu nie zerwałam.
Pozdrawiam! Gienia.
Opryskiwacze na lata - producent MAROLEX Sp.z o.o.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Gieniu chodzi o Bara F1
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11334
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

MORANGO Najstarsza odmiana to chyba Monastyrski,takie żółtawe beczułki wypełnione galaretką z nasionami :) . Skończył się z chwilą dotarcia do Polski kanciastej plamistości.Wisconsin SMR18 to Amerykanin odporny na parcha i mozaikę ,szczególnie polecany do kwaszenia.Pędy 1,5 m,silnie rozrośnięte.Tyle literatura z '91 w telegraficznym skrócie.Wypróbowałem chyba większość odmian jakie były do roku '95,potem było kilka nowych co rok.Juliana F1 mam ponad 10 lat (złoty medal na Polagra w 2003 r) i oprócz niego kilka innych odmian kontrolnie po 2-3 krzaczki.Jak dotąd wygrywa niezmiennie.Krak F1 jest odmianą nagrodzoną 5 lat wcześniej.Być może są jakieś lepsze odmiany niż Julian ,ale u mnie jest bezkonkurencyjny.Prawie równie dobry jest Octopus,ale gdy rosną obok siebie,to jednak widać różnicę na korzyść pana J.
Bara F1 miałem 2 lata temu.Rósł w równoległym rządku oddalonym o 40 cm od Juliana.Od połowy sezonu co kilka dni wywalałem jeden lub 2 krzaczki z powodu więdnięcia i zasychania całych roślin.Gdyby nie ta przypadłość to byłby całkiem fajny ogórasek.Mam jeszcze trochę nasion,to pewnie znów ponowię próbę.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11139
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

A ja na ten sezon dokupiłam nasiona Atomica i Berty ,chyba oba żadnych medali nie dostały . ;:145
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 659
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

U mnie w tym roku ogórek Basza F1 - pierwszy raz go będę wysiewała.
I zeszłoroczna powtórka, ogórek Anulka F1.
Pozdrawiam Kaśka
Awatar użytkownika
chmielu11
200p
200p
Posty: 231
Od: 21 lip 2013, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie,okolice Bielska-Białej

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

U mnie w tym roku Hermes Skierniewicki i Octopus,w tamtym roku miałem Kraka bardzo dobry do kiszenia i plenny.
Pozdrawiam Krzysiek
Ewao4
500p
500p
Posty: 848
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórki gruntowe-cz.3 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Czy ogórek Avatar jest dobry??Czy ktoś go uprawiał??
Pozdrawiam Ewa
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”