Krwawnica pospolita - wysoka bylina rosnąca w naturze na podmokłych łąkach, niemniej dobrze radzi sobie także na suchych glebach. Kwitnie w lipcu.




Bodziszek łąkowy - małe wymagania, rośnie na suchej glebie, kwitnie w czerwcu/lipcu, przycięty powtarza kwitnienie.

Firletka poszarpana - roślina wilgotnych łąk, ładnie wygląda rosnąc w dużym skupisku oraz w towarzystwie wysokich traw.


Jasieniec piaskowy - rośnie na suchych, piaszczystych terenach, okazale prezentuje się także jesienią po przekwitnięciu fioletowych kwiatostanów.


Ostrożeń - wysoka bylina rosnąca na łąkach i pod lasami. Na drugiej fotce razem z dziką marchwią.


Przetacznik - niska bylina kwitnąca w maju, szybko rozrasta się przez podziemne kłącza, u mnie posadzona na obrzeżach rabat wiosennych zamiast niezapominajki.


Świerzbnica - roślina ruderalna, spotykana na łąkach i nieużytkach, wysokie kwiatostany zakwitają w lipcu, ścięte ponawiają kwitnienie. Do kompozycji z wysokimi bylinami i trawami.


Zawciąg - rośnie nawet na suchych i ubogich glebach, ciekawie wyglądają suche kwiatostany rośliny oraz przebarwiające się na czerwono łodygi.


Wrotycz pospolity - mało wybredna roślina ruderalna, tworzy wysokie, okazałe kwiatostany, długo kwitnie, ładnie wygląda w kompozycji z niebieskimi i fioletowymi kwiatami barbuli, perovskii, werbeny patagońskiej oraz niebieskimi trawami.

Tojeść - wysoka bylina spotykana na łąkach i obrzeżach lasów.


Wierzbówka kiprzyca - okazała bylina o wysokości do 1,5 m, lubi wilgotne gleby, dobrze rośnie w półcieniu, ale radzi sobie też w słońcu, toleruje gleby gliniaste i piaszczyste. Ładnie wygląda na tle białych pni brzozy oraz w kompozycjach z wysokimi trawami i bylinami. Nasiona roznoszone przez wiatr dają duży samosiew.

