Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wilec trójbarwny na balkonie

Post »

Wydaje mi się, że wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) i powój trójbarwny (Convolvulus tricolor) to dwie różne rośliny, i że w tym wątku mowa jest o wilcu purpurowym.

Ja również hodowałam wilec purpurowy na balkonie (Heavenly Blue). Mam bardzo nasłoneczniony balkon (południowo-zachodnia strona), na dodatek wietrzny, i niestety wilec długo się na nim nie utrzymał. Nie mam automatycznego nawadniania i musiałam biegać do niego z konewką czasami dwa razy dziennie... Miał jednak okres, kiedy był naprawdę bujny i piękny, a kwiaty były zachwycające - wielkie, błękitne, delikatne, pojawiające się w ogromnych ilościach. Szkoda, że w takiej formie wytrzymał tylko około miesiąca, a potem zaczął żółknąć i schnąć.

Siałam go w domu (olbrzymie skrzynki trzymałam na parapecie:), kiełkował bez problemu. Jak go wyniosłam na balkon był już duży i zakwitł w czerwcu. Było z tym wszystkim sporo pracy.
Pozdrawiam
Agneska
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Post »

Mój Wilec wdrapał się z ogrodzenia na Brzozę i prawie całą ją owinął swoimi pędami. Wszedł nawet na furtkę i tym sposobem nawet furtka zakwitła :D

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Post »

Aga jestem ciekawa czy będziesz zadowolona z pierzastego? U mnie bardzo słabo kwitł choć stanowisko miał idealne :(
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Post »

Anka, pierwszy raz będę go siać. Nawet nigdy nie widziałam go w 'naturze', tylko na zdjęciach.
Chcę go wysiać na tym samym stanowisku gdzie w zeszłym roku dobrze radziły sobie wilce purpurowe (to półcieniste stanowisko). Zobaczymy... Zaraportuję na ten temat latem.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Post »

Musisz go dość gęsto posiać, bo on jest bardzo delikatny i kwiatuszki ma małe.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Post »

Kiedy siejecie wilce? W ubiegłym roku siałam do gruntu w maju i nie zdążył zakwitnąć. Myślałam by tym razem posiać do doniczek a później z całą bryłką wysadzić w maju do gruntu. Czy ktoś tak robił i się wilec przyjął bez problemu?
Awatar użytkownika
iscar
100p
100p
Posty: 103
Od: 18 lis 2008, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry górnośląskie strefa B6

Re: Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Post »

Wilce bardzo czułe są na przesadzanie , robiłem tak w poprzednim roku z mizernym efektem . Najlepiej rosną u mnie te , które wykiełkują z nasion zimujących w gruncie .
Pozdrawiam!!! Grzegorz
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Post »

iscar a zauważyłeś kiedy one zaczynają Ci kiełkować w tym gruncie, bo być może "Zośka" im nie taka groźna i bym mogła wysiać go do gruntu już w połowie kwietnia?
Awatar użytkownika
iscar
100p
100p
Posty: 103
Od: 18 lis 2008, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry górnośląskie strefa B6

Re: Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Post »

Niestety nie znam dokładnej daty zależy to też ad aury jaka panuje w danym roku . Nasiona są cały czas na dworze w gruncie i kiełkują kiedy zechcą intensywny wzrost mają jak już kwitną róże , wtedy je zauważam, bo muszę je wyplątać i poprowadzić na płot , na którym kwitną. :)

Wilce jak zauważyłem mają bardzo rozległe korzenie sięgające u mnie nawet ponad metr. Siane w domu w doniczkach nie mają możliwości rozprostować korzeni, rosną szybko korzonki im się zawijają robi się kłębowisko i ciężko im już się z tego wyplątać takie mam wrażenie. Przeganiają je potem szybko te od razu posiane na miejsce stałe, szkoda miejsca na parapecie, ale mnie też zawsze kusi. :)
Pozdrawiam!!! Grzegorz
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Post »

No to chyba zaryzykuję i część posieję do wysokich kubków plastikowych-skoro mają długie korzenie a część do gruntu w kwietniu, może nie zmarzną (w maju nie sieję, bo w zeszłym roku urosły same liście).
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Post »

Ninia, ja siałam do doniczek torfowych (Heavenly Blue). Wilce rosły w nich bardzo dobrze, dałam im patyczki aby mogły się wspinać. Do donic na balkon przesadziłam razem z torfowymi doniczkami i bardzo ładnie się przyjęły (moje zdjęcia na poprzedniej stronie). Zakwitły już w czerwcu. Zdjęcia na poprzedniej stronie (wilec w pełni kwitnienia) były robione na początku lipca, przed chwilą to sprawdziłam.
Pozdrawiam
Agneska
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Post »

Rzeczywiście, śliczne te wilce miałaś Agneska-kiedy je siałaś?, zastanawiałam się właśnie nad torfowymi doniczkami, bo zostały mi z ubiegłego roku, ale sama nie wiem-czy nie będzie mi się rozwijała na nich pleśń (w ubiegłym roku coś w podobie mi się na nich wykluło i musiałam przesadzić do plastikowych)-doniczki "Kowalczyk" miałam, może Ty miałaś innej firmy.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Post »

Moje wysiałam dosyć wcześnie (chyba w marcu) najpierw do doniczek torfowych. Potem przesadziłam do dużych donic, które przez jakiś czas były jednak na parapetach w mieszkaniu (było to dosyć uciążliwe). Po zimnych ogrodnikach wyniosłam donice na balkon. Pewnie dlatego miałam tak wczesne kwitnienie.
Pozdrawiam
Agneska
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”