Bardzo często zaglądam do opisów odmian, na bieżąco śledzę wszystkie nowości, bo a nuż opiszecie coś co mam, ale za każdym razem zawodzę się ponieważ mało jest opisów host tych bardziej pospolitych, tych których posiadaczami są osoby które dopiero wpadają w hostomanię Dało by radę coś z tym zrobić? Może da się pokazać szerszej publiczności jaką wspaniałą hostą jest h. babkolistna?
Nie mam jej w swoim zasięgu. Te pospolitsze posadziłem albo przed miejscem pracy, albo w domu rodzinnym u mamy. Poza tym niewiele ich mam, bo zawsze myślę, ach te są tak w zasięgu ręki....
A Francess Willimas zdobyłem dopiero w tym roku- wstyd, dosłownie mi ją wciśnięto
Ale coś się wymyśli.
Na prośbę Andrzeja, odnośnie zamieszania wokół kilku odmian fortunei:
FRANCEE
GREEN GOLD
CAROL
JULIA
FORTUNEI ALBOMARGINATA
FORTUNEI AUREOMARGINATA
CROWNED IMPERIAL
(tyle na razie przyszło mi do głowy)
Różnice na pewno są, a przynajmniej były na początku. Od wielu lat na skutek zwykłych ludzkich błędów, a najczęściej bezimiennej sprzedaży nastąpiło wielkie zamieszanie. Dziś już doprawdy nikt nie jest w stanie tego opanować i zaprowadzić ład. Do wyżej wymienionych odmian wprowadzono dodatkowe zamieszanie w postaci hosty undulaty ALBOMARGINATY, która w młodości niczym się prawie nie różni od innych form fortunei jak Moerheim czy Antioch. Dochodzi tu także Crispula, która zanim osiągnie dojrzałość( a może to trwać do 5 lat) niczym nie różni się od Moerheim i Antioch.
W handlu mamy do czynienia z kupnem sadzonek, tak więc roślin młodych, stąd bardzo łatwo o pomyłki. Nie sądzę, aby nawet najlepszy specjalista był w stanie odróżnić funkie w tej fazie. Dopiero w okresie dorosłym zauważamy, że posiadamy chyba nie to co kupiliśmy( o ile w ogóle kupiliśmy hostę z nazwą )
Green Gold ma żółciutki margines, Francee biały.
Ale znam firmy, które sprzedają od lat Fragrant Bouquet a jest to Fragrant Blue. Lub uparcie jako montana AUREOMARGINATA a jest to ventricosa AUREOMARGINATA. Takie odmiany mylić, nawet w fazie sadzonki to już przesada.
OK!
Ale na czym ma polegać nasza pomoc?
Masz zdjęcia a nie masz opisu?
Masz opis a nie masz zdjęć?
Nie wiesz jak to zrobić?
Czy chcesz, po prostu, aby takie opisy się pojawiły?
PS) Jeśli masz pytania, możesz również napisać na PW.
Właśnie je kupiłam i nie wiem czy sadzić w cieniu czy może być słońce i w jakim rozstawie? dziękuję za tak szybką reakcję i waszą pracę podziwiam wiedzę z którą się z nami dzielicie.
Rozstawa zależy od wielkości sadzonek. Jeśli kupiłaś małe możesz posadzić gęściej. Hosty zanim osiągną pełne rozmiary potrzebują kilku lat. Młode, "rozstrzelone" dalej od siebie nie wyglądają atrakcyjnie.
Słonce? Żadnej hosty nie sadzi się w pełnym słońcu, najkorzystniejsze jest stanowisko o nasłonecznieniu porannym. Hosty wytrzymują światło do południa. Najgorszą wystawą jest zachodnio południowa.
Z tych kilku wybitnie powolna jest Francess Williams i bardzo podatna na przypalanie.
Mamma Mia to ponoć forma Wide Brim, wielu znawców twierdzi, że to te same odmiany.
Wide Brim też łatwo się przypala .
Nie zgodził bym się z wszystkimi wypowiedziami, że hosty nie rosną na zach. stronie
Dostałem hosty od kolegi pachnącą jasny-zieleń, pięknie mi zakwitła i pachniała,
ale nie wiem jak się nazywa. Dam fotki na drugi rok.
Leszku, pewnie to nasza poczciwa plantaginea, zwana hostą japońską lub babkowatą ( zerknij sobie na wszelki wypadek do opisów odmian)
One faktycznie zniosą nieco słońca.
Czy ktoś wie jak wygląda hosta 'Blau Gold' - zaintrygowała mnie , nie znalazłam nigdzie opisu , a widziałam na allegro - to rzeczywista odmiana , czy sztuczka komercyjna ?
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........