Jakie krzewy przy żywopłocie?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
TomaszZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Jakie krzewy przy żywopłocie?

Post »

Z racji że moje doświadczenie ogrodnicze jest prawie równe zeru :roll: chciałbym podpytać o krzewy.
Kilka dni temu posadziłem pod płotem tuje szmaragdowe, aby oddzielić się w przyszłości od przechodniów. Zaś przed tujami chciałbym posadzić krzewy o różnokolorowej barwie a zarazem stworzyć tzw. pierwszy, drugi i trzeci plan - czyli roślinność np. III plan to tuje (najwyższe - ok. 2m.), II plan ok metra wysokości i I plan - roślinność płożąca. Czy moglibyście poradzić coś w tym temacie? pH gleby ok. 6,5. Miejsce słoneczne. Po doborze roślinności obłożę agrowłókniną i wyścielę korą sosnową. Przeglądam forum i oczy mi wychodzą jak czytam te wszystkie nazwy które nic mi nie mówią ;:14 .. ciężko mi się odnaleźć w tym nazewnictwie. Może podzielcie się wiedzą jak Wy obsadziliście obszary przy żywopłotach? Będę miał odnośnie i coś zgapię od Was :)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jakie krzewy przy żywopłocie?

Post »

Fotki bo bez nich nic się nie wymyśli
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jakie krzewy przy żywopłocie?

Post »

Musisz liczyć się z tym, że cokolwiek posadzisz przed tujami średniej wielkości będzie z czasem powodowało łysienie tuj z przodu, bo będzie zacieniać, chyba, ze zrobisz spory odstęp, a to wymaga sporo miejsca, raczej rozwiązanie do dużych założeń ogrodowych.
TomaszZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jakie krzewy przy żywopłocie?

Post »

Oj to będzie kiepsko... działeczka jest mała.. płotek o szerokości 10 metrów przedzielony w połowie ścieżką. Dziś wstawię fotki jak to wygląda.
Taki jest plan:
Obrazek

A tak wyglądała działka po kupnie...
Lewa strona od ścieżki: (drzewo to stara grusza.. zniknie po owocowaniu, w miejsce ogóreczków zawita trawa)
Obrazek

Prawa strona od ścieżki:
Obrazek

W tej chwili pod płotem rosną już tuje szmaragdowe. Wyplewione 1m od płotu.
Czekam na kostkę granitową, którą oddzielę trawę od kory wg załączonego planu. (plan rysowany na szybko "na oko")
Odległości boczne opisałem jako "do.." ponieważ nie są jeszcze dokładnie ustalone.
Działka ma długość 20m.
Co sądzicie o tym?
... coś czuje że nie poszaleje 8-)
TomaszZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jakie krzewy przy żywopłocie?

Post »

Byłem na działeczce i porobiłem fotki... aktualnie wygląda to tak:
po stronie prawej od ścieżki:
Obrazek

po stronie lewej od ścieżki (fotka pod słońce - troszkę nie wyszła):
Obrazek

wzdłuż ścieżki tuja danica:
Obrazek

A tak chciałbym zrobić ... nawet te same kamienie na oddzieleniu trawy od kory :) (fotka znaleziona w necie):
Obrazek

Jak myślicie, uda się coś stworzyć?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jakie krzewy przy żywopłocie?

Post »

Sorki że dopiero teraz ale wcześniej nie zauważyłem Twojego wątku. Jest tyle roboty z roślinami !( Samopodlewanie obrywa ręce!)
Pierwsze co mi przychodzi na myśl to tawułki.Są niskie i w różnych kolorach i poza tym mało kłopotliwe - wystarczy przyciąć wiosną. Moze inni podrzuc jakieś pomysły. Poza tm cała gama żurawek (choć to byliny a nie krzewy). Można bawić się kolorami do woli
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jakie krzewy przy żywopłocie?

Post »

Możesz też posadzić jakieś karłowate bardzo wolno rosnące iglaki jak np jałowiec łuskowaty blue star
albo jodła balsamiczna nana i bardzo ładny płożący - jałowiec rozesłany nana (z czasem bardzo ekspansywny ) .Jest też wiele odmian karłowatych bukszpanów ale to poza kulistym - suffruticosa ciężko kupić w sklepie stacjonarnym.Po za tym również jest sporo karłowatych berberysów jak np bagatelle,kobold i wiele innych.
TomaszZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jakie krzewy przy żywopłocie?

Post »

Ooo... coś się ruszyło. Już byłem zły na forum 8-) o takie podpowiedzi mi chodziło. Muszę zaktualizować wiadomości. Zrobię foteczki i wstawię niedługo. Ostatnio troszkę się opuściłem z pracami (choroba). Teraz kładę kostkę oddzielającą trawę od tuji. Jeszcze coś ciekawego możecie polecić? Dzięki za dotychczasowe podpowiedzi.
TomaszZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lip 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jakie krzewy przy żywopłocie?

Post »

ok, oto najświeższe fotki... sorki.. jedno się rozmazało... ;:218
W okręgach będzie kora, na zewnątrz kamyki.

Obrazek

Muszę troszkę podrównać ten niby okrąg :)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”