Świerk pospolity 'Barryi '(Picea abies 'Barryi')

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
xp_w-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 132
Od: 10 maja 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk pospolity 'Barryi '(Picea abies 'Barryi')

Post »

Witam.W internecie znalazłem w kilku miejscach, że świerka pospolitego karłowatego można rozmnażać przez sadzonki.
ja mam świerka pospolitego barryi i się zastanawiam czy można go zaliczyć do świerka pospolitego karłowatego?? ktoś może wie??
Jeśli można zaliczyć tzn. że mogę spróbować go rozmnożyć przez sadzonkę

Obrazek

http://www.ogrody.orzysz.org.pl/ogrody/r_polzdrew.htm
np. tutaj o tym piszą
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Pozwolę sobie wstawić fragment z Wikipedii:

"Zmienność

Na południowych krańcach zasięgu świerk pospolity intensywnie krzyżuje się ze świerkiem syberyjskim (Picea obovata) dając Picea × fennica. Mieszańce wykazują różną gradację cech pośrednich, co utrudnia jednoznaczne ustalenie granic występowania obydwu gatunków. W niektórych pracach świerk syberyjski jest uznawany za podgatunek świerka pospolitego. Jednak w typowych formach drzewa te znacznie się różnią, świerk syberyjski ma krótsze szyszki, długości 5?10 cm, z zaokrąglonymi łuskami.

Populacje świerka pospolitego w południowo-wschodniej Europie mają z reguły dłuższe szyszki z bardziej zaostrzonymi łuskami. Czasem wyodrębniane są jako Picea abies var. acuminata, jednak w znaczącej większości cechy pokrywają się z resztą zasięgu.
P. abies 'Cupressina'

Wyhodowano szereg odmian ogrodowych, różniących się m.in. pokrojem i barwą igieł, w tym:

P. abies 'Barryi'
P. abies 'Birdnest'
P. abies 'Cupressina'
P. abies 'Inversa' ? pokrój płaczący, z pędami bocznymi przylegającymi do pnia, młode szyszki karminowe.
P. abies 'Nidiformis' "

A tak poza tym jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Jakby się przypadkiem udało to napisz na forum jak można tego dokonać, bo może komuś to pomoże...
xp_w-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 132
Od: 10 maja 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie świerka pospolitego barryi

Post »

Jasne- Po niedzieli będę sadził sadzonki....
Sam osobiście nie bardzo wierze że tego świerka mozna rozmnożyć przez sadzonki , ale nic mnie to nie kosztuje, więc z 5 sadzonek zrobie ;:172

oraz spróbuję przez odkłady , bo akurat kilka pędów rośnie bardzo blisko ziemi...

i Jeśli już coś się uda to wg. mnie raczej przez odkłady...

będę też próbował to samo zrobić ze świerkiem białym conica- bo z tego co wyczytałem to właśnie rozmnaża go się przez sadzonki
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

świerk pospolity barryi (picea abies barryi)

Post »

Rośnie to u mnie raczej marnie już kilka lat w bardzo słabej piaszczystej ziemi i w tym roku ucierpiał od suszy.Tam gdzie rośnie nie dość,że gleba fatalna to mi bardzo nie pasuje i mam zamiar przesadzić w miejsce gdzie będzie miał dużo lepszą glebę.
Moje pytanie - jakie to może osiągnąć rozmiary w dobrych warunkach. Niewiele jest informacji o tej odmianie i podają bardzo różnie 2- 5m na wysokość i 1,5- 3m na szerokość.
Ma około 0,5m wysokości i 0.7 wysokości i czy mogę go teraz przesadzić czy może lepiej poczekać do jesieni ?
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Świerk pospolity 'Barryi '(Picea abies 'Barryi')

Post »

Ja bym czekał do jesieni.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7328
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Świerk pospolity 'Barryi '(Picea abies 'Barryi')

Post »

Najlepsza pora na przesadzanie to właśnie teraz, tylko trzeba poczekać na jakieś deszcze.

Druga taka pora dobra to kwiecień - maj.

Jeśli mieszkasz na jakimś biegunie zimna, to teraz czym prędzej tym lepiej.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”