Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
Beefanta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 26 lis 2013, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Mam malinę Polkę trzy lata. Mam pytanie, jak ją prowadzić?
Po bokach wbiłam 2 paliki i wokół nich owijam taką linkę ogrodniczą, tak co jakieś 20 cm w górę.
Chcę prowadzić maliny między linkami, tylko nie wiem, czy one mają tam rosnąć luzem, czy trzeba je jakoś do nich podwiązywać? Obrazek
Czy to w ogóle jest dobry sposób prowadzenia?
Beefanta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 26 lis 2013, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

A jak sobie radzicie ze ślimakami przy malinach? ;:202
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7605
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Malin jesiennych nigdy nie przywiązuję, nie są aż tak wysokie.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3788
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

U mnie Pokusa i Polka wyrasta na 2m wys i pędy podwiązuję. Tylko Polana i Poranna Rosa sama stoi, trzyma pion.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Beefanta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 26 lis 2013, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Pion, to ona raczej będzie utrzymywać między tym linkami, chodzi mi bardziej o to, żeby tę pędy rozłożyć, żeby dobrze rosły, żeby im nie było za ciasno...
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Beefanta ja będę tak prowadzić i mój teść tak robi, ale.. moim zdaniem za mała jest odległość między linkami. Już teraz powinien być przewiew między pędami. Dlaczego tak wcześnie je ogradzasz? Ja wbiję słupki i pociągnę linki jak już będę widzieć co potrzeba. Nie przewiduję więcej niż dwa poziomy linek. Według mnie nie bardzo da się prowadzić maliny rozciągając na boki. Chcesz pędy jeszcze podwiązywać?
TYC8338391
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 26 kwie 2015, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Witam

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czy ktoś mógłby mi doradzić co gryzie mnie i moją malinę?
Pierwsze 3 zdjęcia malina letnia niestety nie wiem jaki to gatunek, liście małe, jasne często z czerwonymi grzbietami.
Dwa kolejne to malina jesienna, też nie pamiętam jaki to gatunek - nie ja sadziłem, usychająca czerwona blaszka liścia.

Pozdrawiam
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

TYC8338391 głodne, chyba wszystkiego brakuje po trochu, widać to zwłaszcza po czerwieniejących się młodych liściach. Może kup Fructus uniwersalny w płynie i zastosuj dolistnie i doglebowo.
Beefanta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 26 lis 2013, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Pelikano, malina na razie jest bardzo gęsta, zostawiłam 7 najmocniejszych pędów i chciałam je prowadzić w formie wachlarzowej. Stąd moje pytanie o przypinanie pędów do linek, aby lekko rozchodziły się na boki i nie rosły zbyt gęsto.

Gdybym je zostawiła tak jak są, aby same sobie rosły, to byłoby lepiej?
Zdun Darek B
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 maja 2015, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żabia Wola k. Warszawy
Kontakt:

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Wbrew pozorom maliny nie lubią rosnąc zbyt gęsto, nieprzerzedzane zaczynają chorować i marnieć , u nas rosną maliny powtarzające owocowanie o nieustalonej odmianie ale owocują rewelacyjnie do samych mrozów .
Tak po prostu lubię to co robię , wielu docenia to co już zrobiłem , tym bardziej mam motywację do następnych działań.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Beefanta pisze:Pelikano, malina na razie jest bardzo gęsta, zostawiłam 7 najmocniejszych pędów i chciałam je prowadzić w formie wachlarzowej. Stąd moje pytanie o przypinanie pędów do linek, aby lekko rozchodziły się na boki i nie rosły zbyt gęsto.

Gdybym je zostawiła tak jak są, aby same sobie rosły, to byłoby lepiej?
Ja tą formę wachlarzową odradzam, z praktycznych powodów też. Pędy sobie poradzą jak rozszerzysz linki. Powinien być tam przewiew, nawet jak pedami wiatr będzie ruszał, to jest lepsze rozwiązanie niż przymocowanie na stałe do linek.
TYC8338391
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 26 kwie 2015, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

pelikano11 pisze:TYC8338391 głodne, chyba wszystkiego brakuje po trochu, widać to zwłaszcza po czerwieniejących się młodych liściach. Może kup Fructus uniwersalny w płynie i zastosuj dolistnie i doglebowo.

Dzięki, poczekam jeszcze kilka dni na nieco większa temperaturę, w większej rośliny lepiej przyswajają mikro i makro elementy, szczególnie dolistnie i zaczynam nawożenie. Mam jeszcze kilka pytań o dalsze prowadzenie tych malin. W tamtym roku przeżyły straszny najazd chwastów, szczególnie pokrzyw były bardzo zaniedbane, w tym roku jak na razie udało się chwasty powstrzymać ale czy warto teraz aby wzruszyć ziemię i dopuścić trochę tlenu do korzeni przejechać glebogryzarką między rządkami. Przy okazji pozbywając się reszty chwastów - nawet jeśli taki zabieg trzeba będzie później powtórzyć. Czy może używać tylko gracki, łopaty. Zdaję sobie sprawę że mechanicznie uszkodzę korzenie a to stara malina więc rozrosły się już niemiłosiernie ( nowe pędy wyrastają dalej niż metr od głównego korzenia ) Więc pytanie czy to jest dobra pora na takie zabiegi czy może lepsza będzie jesień ( już po owocowaniu ) a może wczesna wiosna? Co jeśli pójść po najmniejszej linii oporu i pojechać wszystko Bastą z ręcznego opryskiwacza?

Pozdrawiam
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

TYC8338391 z jesiennej zebrałbym owoce, wygolił i zrobił porządek. Co zrobić z letnią - nie wiem
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”