Przydomowa hodowla kur cz.1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
witch
1000p
1000p
Posty: 3102
Od: 9 cze 2013, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok.

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Drako pisze:Wpadłem na pomysł obsiania kawałka podwórka zieleniną na nawóz zielony coby z niego kurki mogły skorzystać. Myślę o facelii i czymś motylkowym (łubin słodki?). Plan jest taki, by obsiać i np. zakryć gałęziami coby kochane dranie nie rozgrzebały. Jakie gatunki roślin na nawóz zielonych nadadzą się jeszcze na taki "zielnik"?
Bardzo dobry pomysł ale ja bym nie przykrywała z obawy że nie urośnie, lepiej odgrodzić czymś łatwym do rozmontowania np. siatką (leśna jest tańsza).
Co do wyboru roślin to sprawdzi się każde zboże (w sensie takiej trawki) , może być peluszka.

My zbieramy w lesie pokrzywy, kury rzucają się na nie i mogą zjeść jej bardzo dużo naraz.
boryna
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 cze 2010, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Witam. Mam 6 młodych niosek i chciałabym jeszcze dokupić 2 kury jedwabiste. I tu mam problem, ponieważ nie chcę koguta. Nikt, nie chce sprzedać bez kogutka. Czy ktoś z forumowiczów wie może, czy gdzieś jednak można kupić po prostu same kurki?
Bożena
Awatar użytkownika
witch
1000p
1000p
Posty: 3102
Od: 9 cze 2013, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok.

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Nie wiem ale na koguta mam sposób.
Podtuczyć i na rosół :wink:
boryna
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 cze 2010, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Tak. Tylko, że byłby to dość drogi rosół - tak ok. 30 zł. Poza tym silki maja czarne mięso - nie każdy to "przetrawi". Poza tym - jak zabić taki chodzący "wacik"? :)
Bożena
Awatar użytkownika
witch
1000p
1000p
Posty: 3102
Od: 9 cze 2013, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok.

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Faktycznie, sama bym nie chciała ;:oj
To dziwne że nie można kupić samych kurek.
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

W stadzie gdzie są same kury jedna zaczyna pełnić rolę przywódcy. I ta kura-szef nie znosi jajek. Więc może jednak dać żyć kogucikowi..?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Mam pytanie jaka jest potrzebna minimalna powierzchnia trawnika przypadająca na jedną kurę nioskę, tak aby trawnik nie zamienił się w klepowisko. Planuję zakup 2-3 kur do małego przydomowego ogródka ale nie chciał bym aby zamieniły teren w ubite błoto. Idealnie było by aby pełniły funkcję ekologicznej kosiarki ;:204


Posiada ktoś z forumowiczów takie doświadczenia ?
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
boryna
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 cze 2010, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Koguciki są fajne, ale: po pierwsze moje 6 ew. w przyszłości może 8 kur, na jednego koguta może się okazać trochę za mało i mogą wykazywać "zespół kurzego zmaltretowania" :wink: a chciałabym, żeby były także ozdobą. Po drugie - kurnik mam za ścianą sypialni i nie ma opcji, żeby ktoś mi piał np. o 4.00 rano. Wystarczy mi pies, budzący mnie o 5.45 o do sekundy :D
Bożena
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

No tak, temperament kogut może mieć różny. Mam zamiar spróbować u siebie zrobić "selekcję odwrotną" wśród kogucików (nieseksowane kurczaki). Teoretycznie będzie ich 5-4. Najsilniejszy dominator na rosołek, po ustaleniu kolejnego dominanta znowu rosołek. I mam nadzieje zostawić najspokojniejszego kogutka. Czy się uda- zobaczymy za kilka miesięcy :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Nie chcesz mieć pana podwórka :wink: ?
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Jak uda mu się przeżyć selekcję, będzie Panem Stadka Pięciu Kur ;:169
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Tak sobie czytam i uśmiecham się pod nosem :D
Wśród kurek bez koguta kura,,alfa" najważniejsza w hierarchii przejmuje obowiązki kogutka. Jest zazwyczaj większa, woła do pokarmu i zdarza się , że próbuje kryć.

Młode kogutki mają spory temperament i ,,biorą" z biegu wszystkie jakie im się nawiną kurki. Starsze kogutki bawią się w ,,grę wstępną" - zawołam do ziarenka i da albo nie da :D Ja bym zostawiła tego pierwszego dominującego kogutka ponieważ inne będą musiały co jakiś czas walczyć o hierarchie , czyli to one będą agresywne. Jeśli kogutki od małego razem się wychowują to tylko 2 potrafią się dogadać, inne będą wypłoszkami.

Parę kurek w ogrodzie nie narobi wielu szkód. Warto zainteresować się kurkami ,,łapciatymi". One tak mocno nie rozgrzebują ziemi.
Co do powierzchni m2 na kurkę są różne opinie. Jeśli będą w zamkniętej wolierze to i tak jest nieuniknione , że tam zrobi się pustynia.
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Jolek sądzisz więc, że powinnam z 4-5 kogutków zostawić właśnie dominanta? Obawiam się, że zamęczy mi 5 kur i ostatecznie też pójdzie na rosół. Mam zamówione zielononóżki- koguty tej rasy są pięknie upierzone i bardzo chciałabym mieć taką ozdobę przy domu :D
Kiedyś u babci byl podwórkowy rozbójnk, wielki bialy kogut- nikt nie wszedl za ogrodzenie -atakowal bez uprzedzenia. Trwało to długo, jego agresja wręcz wzrastala. Gdy zaatakowal dziadka- skończyl na pniaku.
Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”