Fasolka szparagowa cz. 2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
peloponez
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 16 mar 2015, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrgos

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Mam takie pytanie - czy ktoś może próbował zbierać fasolkę szparagową UNIDOR na świeży rynek kombajnem?
peloponez
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 16 mar 2015, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrgos

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Albo jakąś inną odmianę żółtej fasolki szparagowej? Mam jeszcze dodatkowe pytanie - czy ktoś z Was uprawia może tyczną odmianę żółtej fasolki szparagowej? Słyszałem, że ponoć dużo łatwiej się zbiera? Przykładowo karłowej dziennie jak się zbierze 100kg to dobrze - 130kg to rekordziści a tycznej??
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

W jaki sposób zbierać i przechowywać nasiona na przyszły wysiew fasoli szparagowej? Oczywiście nie hybryd F1.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Wystarczy zostawić strąki na krzaku aż same porządnie się zasuszą, zebrać suche strąki - albo ściąć całą roślinę, włożyć np. do papierowej torby i trzymać w suchym i chłodnym miejscu. Można nasiona wyłuskać ze strąków, a można też przechowywać całe strąki.

Ja w ub. sezonie pierwszy raz zebrałam nasiona. Trzymam je w chłodnej spiżarni, wyłuskane, w papierowej torbie.
Wyglądają zupełnie jak te sklepowe :)
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Ja zbieram strąki, jak się już dobrze zmarszczą na krzaku, wieszam na strychu w siatkach po cebuli np. i w wolnej chwili, zazwyczaj już w zimie wyłuskuję nasiona, wsypuje do woreczków uszytych ze starych firanek i w piwnicy czekają do wiosny.
Pozdrawiam, Marta.
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Super dziękuję za odpowiedzi. Sory za głupie pytania ale ogród na razie uprawiam wirtualnie.

Czyli z fasolą szparagową postępuje się tak samo jak z zwykłą fasolą na nasiona (fasolą na zupę fasolową)? Czy dobrze rozumiem że fasola szparagowa i fasola na suche nasiona to taka sama fasola tylko że szparagowa (ewentualnie odmiana o lepszym smaku) może być zrywana wcześniej jako zielona jako szparagowa właśnie a sposób suszenia nasion jest ten sam? I z tej i z tej z wysuszonych nasion może potem rosnąć fasola? Jaki może być procent wykiełkowania z takich suszonych nasion? Czy takie nasiona trzeba poddawać jakimś procesom przygotowawczym do siewu np. moczenie?

W jaki sposób dochodzi do zapylenia fasoli, dzięki jakimś owadom czy wiatropylnie? Czy sadząc kilka odmian fasoli mogą powstać potem mieszańce z nasion?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6054
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Fasola szparagowa to nie ta sama odmioana co fasola na suche nasiona. Szparagówka nie ma łyka, jest delikatniejsza,natomiast fasola na suche nasiona nie nadaje się od jedzenia w całości.No chuba ,że zerwiesz ją jako bardzo młodą,ale wg mnie nie jse tak smaczna jak typowa szparagówka.
Fasola ,różne jej odmiany, posiane blisko siebie może się skrzyżować i powstanie krzyżówka
Asia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Nie do końca prawda z zapylaniem.Są dwie odmiany fasoli, zwyczajna i wielokwiatowa.Trzeba wiedzieć,które się sadzi.Było już o tym 15.04.2014 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p4602663
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

litk pisze:Super dziękuję za odpowiedzi. Sory za głupie pytania ale ogród na razie uprawiam wirtualnie.

Czyli z fasolą szparagową postępuje się tak samo jak z zwykłą fasolą na nasiona (fasolą na zupę fasolową)? Czy dobrze rozumiem że fasola szparagowa i fasola na suche nasiona to taka sama fasola tylko że szparagowa (ewentualnie odmiana o lepszym smaku) może być zrywana wcześniej jako zielona jako szparagowa właśnie a sposób suszenia nasion jest ten sam? I z tej i z tej z wysuszonych nasion może potem rosnąć fasola? Jaki może być procent wykiełkowania z takich suszonych nasion? Czy takie nasiona trzeba poddawać jakimś procesom przygotowawczym do siewu np. moczenie?

W jaki sposób dochodzi do zapylenia fasoli, dzięki jakimś owadom czy wiatropylnie? Czy sadząc kilka odmian fasoli mogą powstać potem mieszańce z nasion?
Na temat zapylania się nie wypowiem, bo nie mam o tym pojęcia a co do pozyskiwania i przechowywania nasion, to czy szparagówka czy na suche ziarno np typu Jasiek postępuję tak samo.

Przed wsadzeniem do ziemi, zarówno jedną jak i drugą moczę w wodzie, najlepiej zostawić na noc. Podobnie postępuję z nasionami bobu.
Pozdrawiam, Marta.
klajka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 cze 2013, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 15 km od Rzeszowa

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Jeśli nasiona fasoli (Jaśka i szparagówki karłowej - ta ucierpiała bardziej) zaatakował mi strąkowiec fasolowy (tak myślę, bo nasiona są w takie dziurki) to jest sens wysiewać? Jeśli w ogóle coś wyrośnie to czy ten szkodnik przeniesie mi się na nowe pokolenie i nowe roślinki posiane z nasion sklepowych?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2983
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Włóż nasiona do zamrażarki na kilka dni - utłuczesz "gada".
Dziurki nie przeszkadzają w kiełkowaniu.
Strąkowiec przyleci albo nie przyleci - twoja wymrożona fasola nie będzie źródłem szkodnika.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6054
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Kiedy siejecie fasolke szparagową?
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

W zeszłym roku 1 turę wysiałem 1maja.
Było OK.
W tym roku robię tak samo.
Pozdrawiam Wojtek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”