Wykorzystanie osadów ściekowych

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emalia
200p
200p
Posty: 218
Od: 5 lis 2008, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Wykorzystanie osadów ściekowych

Post »

Spotkaliście się z wykorzystaniem osadów ściekowych z oczyszczalni do nawożenia roślin? Przed chwilą mój sąsiad przywiózł dwie buteli takich osadów do przydomowej oczyszczalni ścieków. Pani, która dawała mu ten osad twierdziła, że rolnicy nawożą tym pola a działkowcy trawniki. Nie wiem, co o tym sądzić :roll: Na stronie naszej oczyszczalni znalazłam informację:

"Przefermentowany osad ściekowy po badaniach zakwalifikowany został do grupy osadów nadających się do zagospodarowania rolniczego. Jest on przekazywany rolnikom, oraz odbiorcom prywatnym bezpłatnie. Rocznie z Oczyszczalni Ścieków wywozi się około 10 000 ton osadu. Przefermentowany osad ściekowy zawiera duże ilości azotu, fosforu, wapnia, magnezu oraz substancji organicznych, dlatego doskonale sprawdza się jako nawóz organiczny, poprawiający strukturę i żyzność słabych, piaszczystych gleb w okolicach Grudziądza."
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Wykorzystanie osadów ściekowych

Post »

Taki osad bardzo dobrze nadaje się pod uprawy wierzby.
Jest bogaty mineralnie, więc nie ma się czemu dziwić, że rolnicy chętnie go odbierają z oczyszczalni. Zmniejszają koszta nawożenia środkami chemicznymi pod uprawy, a tym samym oczyszczalnia pozbywa się odpadów.

Trawnik też na takiej glebie z dodatkiem osadu będzie rósł latami bez zbędnej chemii dostarczanej w nawozach mineralnych.
rezygn0101
---
Posty: 448
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wykorzystanie osadów ściekowych

Post »

Ja też chętnie dodałbym taki nawóz ale tylko pod krzewy i rośliny ozdobne. :D
Awatar użytkownika
Emalia
200p
200p
Posty: 218
Od: 5 lis 2008, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Wykorzystanie osadów ściekowych

Post »

No własnie, bo czytałam o sporej zawartości metali cięzkich w takim osadzie. Zastanawiam się czy podlanie trawnika w sąsiedztwie warzywnika ma sens :?:
ShirtyLad
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 lis 2014, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wykorzystanie osadów ściekowych

Post »

Osad ściekowy można wykorzystać m.in. w rolnictwie (o ile są spełnione określone warunki), do rekultywacji gleby, do produkcji roślin przeznaczonych na kompost czy jako biopaliwo. Według Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie osadów ściekowych można dopuścić taki osad do wykorzystania w rolnictwie, o ile spełnia on określone warunki - zawartość metali ciężkich nie przekracza dopuszczonych w rozporządzeniu norm, w badanych próbkach brak pasożytów jelitowych i Salmonelli, a sam osad nie pogarsza jakości gleby, na której jest stosowany. Wszystko jest opisane w tym rozporządzeniu.

Sam w sobie osad ściekowy jest bogaty w azot i fosfor (trochę mniej w potas) oraz substancje organiczne. Niektóre badania wykazują że ma pozytywny wpływ na tworzenie się w glebie próchnicy, przez co coraz więcej osób wykorzystuje go również w rolnictwie. Istnieją jednak obawy, że regularne stosowanie osadu do nawożenia może prowadzić do skażenia biologicznego, nie dotarłem jednak do badań potwierdzających tą tezę. Wykorzystanie osadu ściekowego wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem przy nawożeniu roślin przemysłowych i ozdobnych, czyli takich, które nie są przeznaczone do bezpośredniego spożycia przez ludzi i zwierzęta. Wykorzystując go w ten sposób można przerwać obieg w przyrodzie metali ciężkich i substancji szkodliwych, co jest dużą zaletą ze względów ekologicznych. Dodatkowym argumentem jest również chęć "zwrócenia" środowisku substancji od niego zabranych, tak samo jak w przypadku nawożenia obornikiem.

W literaturze do której się dokopałem można przeczytać, że osady ściekowe nie powinny być stosowane:
- w parkach narodowych i krajobrazowych
- na obszarach chronionego krajobrazu
- na terenach źródeł i ujęć wody
- na terenach bagiennych i zalewowych
- na gruntach o dużej przepuszczalności, gdzie poziom wód gruntowych występuje do głębokości 1,5 m od powierzchni terenu
- w odległości mniejszej niż 50 m od publicznych ujęć wody, domów mieszkalnych i zakładów produkcji żywności
- w odległości mniejszej niż 50 m od indywidualnych ujęć wody, na plantacjach warzyw i owoców, które bezpośrednio stykają się z ziemią, do bezpośredniego nawożenia warzyw oraz ziemniaków i roślin korzeniowych w uprawie polowej



Obecnie piszę pracę inżynierską nt. plantacji roślin iglastych z wykorzystaniem osadów ściekowych, więc trochę literatury na ten temat już przeczytałem, nie spotkałem jednak nikogo, kto miałby doświadczenia z wykorzystaniem osadów u siebie - byłoby miło, gdyby ktokolwiek mający styczność z tym tematem mógłby się tu wypowiedzieć :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”