W.o... Psach 5cz. (2008.05-2008.10)

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
Zablokowany
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Post »

Chłopak jest pod Warszawą, ma 8 miesięcy, wielkości owczarka niemieckiego, pomoc w transporcie jak najbardziej :) , poza tym to po prostu jeszcze szczeniak, gdyby znalazł si ę domek to go od razu wykastrujemy.

Moja Świetna Czwórka siedzi w kojcu( oprócz yoorka), muszą się zadowolić kilkoma spacerami dziennie, wreszcie znalazłam czas na ogród, będą fotki na świeżej trawie Obrazek :wink:
Awatar użytkownika
rivendel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2030
Od: 28 sie 2008, o 22:29
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Świetnie, nie czekam zatem i jutro już ogłaszam....Jestem pewna, że szybko znajdzie dom.
Pozdrawiam-AgnieszkaIntro, czekanie na wiosnę
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1527
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Może kogoś zainteresuje :wink:
Pomóżmy razem
Dogoterapia
Awatar użytkownika
Agawa
1000p
1000p
Posty: 1252
Od: 4 wrz 2008, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Mam pytanie: jak rozpoznac czy suczka jest w ciąży? Mamy roczną labradorkę, miała nie dawno cieczkę, staralismy się ją chronic, ale nie do końca jestem pewna czy nam sie udało :oops:
słonecznie
Lidka
Agawa walczy w ogrodzie
Awatar użytkownika
rivendel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2030
Od: 28 sie 2008, o 22:29
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Diagnozowanie ciąży u suk


Wstęp
Można zastosować wiele metod w celu rozpoznania ciąży u suk. Jednak zawsze należy pamiętać, że istnieje różnica pomiędzy "właściwą" i "pozorną" długością ciąży, co omawiano wcześniej.

Brak oestrus
U suk długość przerwy między rujowej jest identyczna w cyklach ciążowych i nie ciążowych i dlatego nie może być zastosowana jak u innych gatunków domowych.

Zmiany w zachowaniu
Suki ciężarne i nie ciężarne mogą wykazywać zmiany behawioralne typowe dla ciąży. Związane są zwykle ze wzrostem stężenia prolaktyny w osoczu i nie są specyficzne dla ciąży. Pobieranie pokarmu zwykle rośnie o około 50 % w drugiej połowie ciąży, jednak często u suk ciężarnych występuje krótki okres zmniejszonego apetytu trzy do czterech tygodni po kryciu.

Zmiany fizyczne
U suk ciężarnych zwykle występuje delikatny wypływ śluzowy z pochwy naokoło miesiąc po kryciu, co jednak może także wystąpić u zwierząt nie ciężarnych. Ciężar ciała zaczyna wzrastać od 35 dnia i może zwiększyć się do 50 %. Powiększenie brzucha można zauważyć od 40 dnia, co postępuje aż do rozciągnięcia brzucha od 50 dnia. Jednak takie zmiany nie są widoczne u pierworódek lub suk o małych miotach. Powiększenie gruczołów mlekowych jest widoczne zwykle od 40 dnia, kiedy płyn surowiczy może być wydzielany z gruczołów. Siara może być obecna w sutkach w ostatnich 7 dniach ciąży. Zmiany w gruczołach mogą się różnić znacznie u pierworódek i wieloródek i powinno się ostrożnie oceniać rozmiar gruczołów i wydzielinę, ponieważ podobne zmiany występują w ciąży urojonej.

Palpacja brzucha
Palpacja brzucha może być bardzo dokładna, ale utrudniona u otyłych lub nerwowych zwierząt, a także niedokładna jeśli suka była wcześnie pokryta i ciąża nie jest tak zaawansowana jak przypuszczano. Optymalny czas diagnozy ciąży wynosi około 1 miesiąca po kryciu, kiedy doświadczony lekarz powinien osiągnąć dokładność bliską 90%. Do tego momentu zarodki są małymi napiętymi obrzmieniami w obrębie rogów macicy, które mogą być trudne do wykrycia z powodu niewielkich rozmiarów. Od 26 do 30 dnia zarodki są okrągłe w zarysie i mogą osiągać od 15 do 30 mm średnicy. Są napiętymi strukturami wypełnionymi płynem i można je łatwo wymacać u rozluźnionej suki. Od 35 dnia zarodki wydłużają się, powiększają i tracą napięcie. Mogą być trudniejsze do wyczucia w tym czasie. Po 45 dniu rogi macicy zaginają się na siebie, co powoduje, że tylna część każdego rogu opiera się o dolną ścianę jamy brzusznej, a przednia część tego samego rogu umiejscawia się dogrzbietowo. Po 55 dniu można często identyfikować płody szczególnie jeśli przednie kończyny suki są uniesione, a macica przesuwa się do tyłu w kierunku miednicy. Trudno jest dokładnie policzyć ilość zarodków przy pomocy palpacji, chyba że przeprowadza się badanie około 28 dnia u rozluźnionej i szczupłej suki.



Identyfikacja uderzeń serca płodów
W późnej ciąży możliwe jest wysłuchanie uderzeń serca przy użyciu stetoskopu. Serca płodów mogą być także wykryte dzięki zapisowi EKG płodów. Obie metody pozwalają rozpoznać ciążę. Nietrudno wykryć bicie serca płodu, ponieważ rytm serca jest zwykle ponad dwa razy częstszy, niż u matki.

Radiografia
Powiększenie macicy można wykazać radiograficznie począwszy od 30 dnia. Powiększona macica może być identyfikowana w tylnej części jamy brzusznej, dogrzbietowo do pęcherza moczowego i dobrzusznie do odbytu; często powoduje przesunięcie jelit cienkich do przodu. Jednak macica we wczesnej ciąży daje zaciemnienie charakterystyczne dla tkanek miękkich i nie może być odróżniona od innych przyczyn powiększenia macicy, takich jak ropomacicze, które pojawia się w tym samym stadium cyklu rujowego. Rozpoznanie ciąży jest niemożliwe aż do 45 dnia kiedy mineralizacja szkieletu płodów jest wykrywalna radiograficznie. Postępująca mineralizacja daje zwiększoną ilość kości, które można identyfikować. Mało prawdopodobne jest uszkodzenie płodów przez promieniowanie radiacyjne po 45 dniu, jednak sedacja lub anestezja matki może być wymagana i stwarza potencjalne ryzyko. W późnej ciąży ilość szczeniąt można ocenić licząc ilość szkieletów płodowych.

Tesy hormonalne
Stężenie progesteronu w osoczu nie jest użyteczne w celu diagnozowania ciąży u suk. Jednak mamy do czynienia ze znacznym podwyższeniem stężenia prolaktyny u suk ciężarnych w porównaniu z nie ciężarnymi i możliwe, że w przyszłości testy prolaktynowe staną się skuteczną metodą rozpoznawania ciąży. Pomiar relaksyny jest także metodą diagnozowania ciąży.

Białka ostrej fazy
Odpowiedź ostrej fazy pojawia się u suk ciężarnych w momencie zagnieżdżania zarodka. Taka odpowiedź wydaje się być wyjątkowa dla suk i pomiar fibrynogenu, białka C-reaktywnego lub innych białek ostrej fazy jest czułym markerem ciąży. Wstępny wzrost ilości tych białek pojawia się od 20 dnia, a najwyższy jest około 40 dnia. Taka metoda wydaje się skuteczna, chociaż fałszywie pozytywne wyniki mogą być rezultatem stanów zapalnych ( takich jak ropomacicze, które pojawia się w tym samym stadium cyklu rujowego ). Taki wzrost stężenia fibrynogenu jest obecnie podstawą komercyjnego testu ciążowego.

Badanie USG
USG B-mode może być stosowany we wczesnym diagnozowaniu ciąży. USG jest nieinwazyjnym narzędziem diagnostycznym bezpiecznym zarówno dla operatora, jak i pacjenta. Najbardziej dokładnym momentem do przeprowadzenia badania jest miesiąc po ostatnim kryciu. Zarodki można oglądać już 15 dni po owulacji, kiedy mają wygląd kulistych struktur nie echogenicznych o średnicy około 2 mm. Nie echogeniczny płyn to woreczek żółtkowy i do momentu jego wypełnienia odpowiednią ilością płynu nie można wykazać ciąży. Powiększenie macicy ma miejsce podczas fazy ciałka żółtego, niezależnie od tego czy suka jest w ciąży, czy nie.
Podczas wczesnej ciąży zarodek przylega do ściany macicy i nie da się go wykazać. Następnie znacznie się powiększa i może tracić kulisty kontur, stając się obłym. Od 20 dnia po owulacji zarodek ma około 7 mm średnicy i 15 mm długości i można go już pokazać dzięki ultradźwiękom. Obecność bicia serca można wykryć już od 22 dnia po owulacji. Błony płodowe są skomplikowane i wyglądają myląco na USG, chociaż rozwijająca się omocznia początkowo jest strukturą prawie kulistą w obrębie zarodka, który następnie powiększa się i otacza woreczek żółtkowy.
Trzecim, wypełnionym płynem, workiem jest owodnia, którą można wykazać później, ponieważ jest otoczona i początkowo jest w bliskim kontakcie z zarodkiem. Najbardziej gwałtowny wzrost zarodka występuje pomiędzy 32 i 55 dniem i w tym czasie pojawiają się zaczątki kończyn i łatwo odróżnić głowę, tułów i brzuch. Łożysko popręgowe łatwo identyfikować od tego stadium ciąży. Szkielet płodów staje się widoczny od 40 dnia, kiedy kości płodu stają się hyperechogenne i rzucają cienie akustycznye. Serce łatwo teraz identyfikować, ponieważ widać ruch hyperechogenicznych zastawek. Tkanka płucna otaczająca serce jest hyperechogeniczna w porównaniu do wątroby, dlatego obszar powstawania przepony można łatwo rozpoznać. Od 45 dnia możliwe jest wykazanie wypełnionego płynem ( nieechogenicznego ) żołądka, a kilka dni później pęcherza.
W późnej ciąży głowa, kręgosłup i żebra wywołują intensywne odbicia i stają się łatwiejsze do wykazania.
Ultradźwięki można stosować do wykazania wieku ciąży. Może to być także użyteczne u suk z wielokrotnym lub niepewnym kryciem. Konwencjonalnie oceniało się wielkość zarodków, jednak można było ją ustalić tylko u niewielu ras psów, dlatego alternatywną metodą jest zastosowanie oceny momentu wykazania specyficznych narządów dzięki USG. Na przykład pęcherz płodu można wykazać podczas ostatnich 20 dni ciąży.


materiał skopiowałam z : http://www.padawancollies.com
Pozdrawiam-AgnieszkaIntro, czekanie na wiosnę
Awatar użytkownika
Agawa
1000p
1000p
Posty: 1252
Od: 4 wrz 2008, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Obrazek[/list]
Oto ona- Fozi
słonecznie
Lidka
Agawa walczy w ogrodzie
Awatar użytkownika
Agawa
1000p
1000p
Posty: 1252
Od: 4 wrz 2008, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Dziękuję Agnieszko, czy cos na początku można zauważyć?
słonecznie
Lidka
Agawa walczy w ogrodzie
Awatar użytkownika
rivendel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2030
Od: 28 sie 2008, o 22:29
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

USG.... :)
Pozdrawiam-AgnieszkaIntro, czekanie na wiosnę
Awatar użytkownika
agaxkub
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3753
Od: 3 paź 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

chciałam wszystkim dobrze radzącym "ciociom" powiedzieć, że Sziran się już nei drapie... no czasami jak na psa przystało

pan weterynarz stwierdził, że to uczulenie na pchełki i że wystarczy ugryzienie jednej i już

dostaliśmy zastrzyk i kropelki przeciw pchełkom... i mamy się całkiem całkiem :lol:

Obrazek
Awatar użytkownika
rivendel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2030
Od: 28 sie 2008, o 22:29
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

agaxkub pisze:chciałam wszystkim dobrze radzącym "ciociom" powiedzieć, że Sziran się już nei drapie... no czasami jak na psa przystało

pan weterynarz stwierdził, że to uczulenie na pchełki i że wystarczy ugryzienie jednej i już

dostaliśmy zastrzyk i kropelki przeciw pchełkom... i mamy się całkiem całkiem :lol:

Obrazek
Świetnie! Bałam się, że to alergia pokarmowa, lub, co gorsza jakaś choroba skórna...
Pozdrawiam-AgnieszkaIntro, czekanie na wiosnę
Awatar użytkownika
agaxkub
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3753
Od: 3 paź 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

szczerze powiem, że ja też
ale obserwuje pilnie cały czas futro, ważne że już się biduś nie męczy tak...
Awatar użytkownika
sonia
1000p
1000p
Posty: 1086
Od: 21 maja 2007, o 00:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Agnieszko to super, że wiadomo co Sziranka swędziało Obrazek
a fotka urocza Obrazek
jol_ka
1000p
1000p
Posty: 1974
Od: 27 lip 2007, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Brodnickie

Post »

słodkie niedzielne lenistwo :lol: to jest to co posokowce lubią najbardziej ;)

Obrazek
Pozdrawiam Jola
jo_linki
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Wybaczcie, że zmieniam nastrój,
ale jeśli przyjeżdżacie w góry, to pomyślcie także o tym, bo TO, to tu norma:

Proces górala oskarżonego o zabijanie psów i wyrabianie z nich smalcu
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Post »

Masz rację Haneczko, to norma, ciekawe kiedy to się zmieni??????? Media cały czas bombardują takimi szokującymi wiadomościami, a tak niewiele się zmienia... Częśc społeczeństwa albo przyjmuje to ze wzruszeniem ramion, część zamyka się w swoim świecie , bo przecież ich to nie dotyczy, a ciemnogród robi swoje :(
Zablokowany

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”