Wiąz(Ulmus)- wymagania,pielęgnacja,dyskusje

Drzewa ozdobne
magdas
50p
50p
Posty: 55
Od: 25 maja 2008, o 06:53
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wiąz camperdownii

Post »

Dzięki, już się szykowałam, żeby oberwać :oops:
Awatar użytkownika
magdalen
200p
200p
Posty: 215
Od: 26 cze 2010, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wiąz "wredei" na stanowisko słoneczne czy półcieni

Post »

Mam pytanie odnośnie koloru liści czy w ciągu sezonu liście tego drzewa utrzymują złocisty kolor czy też zielenieją. Ciekawi mnie też jak ten wiąz prezentuje się jesienią, może ma ktoś jakieś zdjęcia??
Pozdrawiam Magda
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Wiąz chiński

Post »

Wiąz chiński (drobnokwiatowy) (Ulmus parviflora) czy ktoś ma takie drzewko? kupiłam dwa maluchy na all...ro, podobno mają mieć korę w pomarańczowe cętki. Zastanawiam się czy przetrwają nasze zimy i suche lata ;:224
Ewa
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Wiąz chiński

Post »

Też kupowałem na allegro, choć nie ma pewności, czy to faktycznie Ulmus parviflora. Przeżył dwie ostatnie zimy, ale w pierwszej trochę przemarzł, a tej chyba wszystko ok - jednak nadal są to małe roślinki (2 sztuki). Nie wiem tylko, czy kupowaliśmy u tego samego sprzedawcy.
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Re: Wiąz chiński

Post »

To Twój jest już dwa lata w gruncie. Jaki jest wysoki, tj ile urósł od wsadzenia? moje dwa są wysokie tak na 40-50 cm. Maleństwa :roll:
Dbasz o niego w jakiś szczególny sposób?
Ewa
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Wiąz chiński

Post »

Oj, to moje nawet chyba mniejsze - jak puszczą liście to mogę wstawić fotki. Nie dbam zupełnie, nawet nie osłoniłem przed zającami jak inne drzewka. Rozgałęzione są bardzo nisko i właściwie giną w trawie. Może w tym roku trochę o nie zadbam...

Ktoś tutaj z pewnością ma większe - jeśli wytrzymują w gruncie... Może napisze.
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Re: Wiąz chiński

Post »

Dziękuję Ci bardzo , będę wdzięczna z fotki :wit
Tak mają w dalekiej przyszłości wyglądać zakupione drzewka
Obrazek
Zdjęcie pochodzi z all...ro
Ewa
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Wiąz "wredei" na stanowisko słoneczne czy półcieni

Post »

A ja mam pytanie do posiadaczy tej rośliny - ciąć, żeby się rozkrzwił? Zdjęcia z maja 2012
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Wiąz "wredei" na stanowisko słoneczne czy półcieni

Post »

..hmmm..co może stanowić półcień dla 5 metrowego drzewa ?Swojego tnę co roku a w tym..to już poszedłem na maxa.Zostawiłem tylko pień..średnicy ok 15 cm..zobaczę jak się odbuduje..co ciekawsze ..wybija z korzeni..czyli nie musi być szczepiony. tamtym roku wykopałem i zadoniczkowałem 4 sadzonki..przeżyły i już rosną u nowych właścicieli..
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Wiąz "wredei" na stanowisko słoneczne czy półcieni

Post »

Ten wiąz może rosnąć w miejscu słonecznym, ale warunkiem jest przepuszczalna, lżejsza gleba, ale dobrze jak jest nawadniane, szczególnie młode.Na mało przewiewnej, gliniastej a mokrej zasychają brzegi liści i drzewo wygląda jak przypalone.
DarekRz

Re: Wiąz "wredei" na stanowisko słoneczne czy półcieni

Post »

Józef pisze:..hmmm..co może stanowić półcień dla 5 metrowego drzewa ? ...
7 metrowe drzewo :wink: Ja w celu stworzenia półcienia dla Wredei posadzilem od południowej jego strony dwa świerki serbskie.
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wiąz "wredei" na stanowisko słoneczne czy półcieni

Post »

Mam takiego wiąza, mój sąsiad też ma - i mogę powiedzieć że jak oglądamy swoje okazy nawzajem to mrugamy do siebie porozumiewawczo bo obaj uważamy to drzewo za wybitnego, kultowego wręcz histeryka i upierdliwca. Większość roślin z żółtymi liśćmi stwarza ten sam problem - w słońcu się przypalają, w cieniu tracą kolor - ale przynajmniej rosną, a ten się raczej męczy zamiast rosnąć. Z tych nerwów zakupiłem żółtą odmianę wiązu syberyjskiego, opracowaną przez towarzyszy chińskich na okazję olimpiady. Cóż, kiedy mój normalny, zielony egzemplarz wiązu syberyjskiego śmignął w ciągu 3 lat tak że mnie przerósł, a ten żółty nieszczęśnik (chodzi mi o kolor liści a nie pochodzenie!) dalej ma swoje pół metra i męczy się, męczy...
gruubas
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Wiąz "wredei" na stanowisko słoneczne czy półcieni

Post »

Mania pisze:A ja mam pytanie do posiadaczy tej rośliny - ciąć, żeby się rozkrzwił? Zdjęcia z maja 2012
Obrazek Obrazek
Dla porównania - wiąz powyżej rósł w pelnym słońcu i zaszczycał mnie słabym wzrostem i brązowieniem liści (zostal ostatecznie przesadzony w lekki półcień).
Poniżej - wiąz, ktory rośnie od początku w lekkim połcieniu, ma obecnie ze 2,5 metra (zdjęcie z wiosny, w początkowej fazie rozwoju liści)
Dodam, że oba okazy startowały z taką samą wielkością, ale na róznych stanowiskach:

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”