Zioła na działce cz. 1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2857
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Zioła na działce

Post »

A mój rozmaryn zadoniczkowany zimował na parapecie w kuchni, ale od dawna stoi na balkonie i temperatury nieco mniejsze od zera mu nie szkodzą. Jest to drapak co prawda, ale nie tnę go na razie, bo czekam na kwiatuszki - jeszcze nie widziałam na żywo :) Jeden krzaczek nawet przezimował w tym roku na działce ;:oj
Balkonowy:

Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Rudominka
200p
200p
Posty: 492
Od: 9 wrz 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Zioła na działce

Post »

Dzięki, spory ten Twój krzak. Mój jest z zeszłorocznego siewu, a poza tym bardzo go cięłam - bo uwielbiam rozmaryn w kuchni. Nie wiem, czy doczekam się kiedykolwiek kwiatów ;:224
Wystawiam dziś swojego na taras, niech poczuje wiosnę :)
maria55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 kwie 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie
Kontakt:

Re: Zioła na działce

Post »

Zainspirował mnie ten wątek :D i postanowiłam w tym roku poważniej zająć się swoimi ziołami. Mam dwa miejsca, w których mogę urządzić ziołowe rabatki i nawet koncepcję na ich urządzenie :D Prosiłabym o pomoc w doborze ziół - oczywiście mogę doczytać na etykietkach, ale bardziej chodzi mi o rady osób doświadczonych. Miejsca mają podobne warunki glebowo-wilgotnościowe - natomiast diametralnie różnią się nasłonecznieniem. Jedna grządka to typowa patelnia - prawie cały dzień w słońcu. Druga - zdecydowanie bardziej zacieniona - słonce od godz15-16.
W tej ciemniejszej chyba poradzą sobie moje mięty - chociaż nie jestem pewna czy wszystkie odmiany, ale część rosła już w ciemniejszych kątkach. I ewentualnie co jeszcze można tam dodać?
Ale mam problem ze słoneczną - warto w ogóle zakładać? Lawenda i złote oregano rosną w charakterze obwódek rabat kwiatowych:) Czy coś jeszcze lubi się smażyć w słońcu?
Awatar użytkownika
Rudominka
200p
200p
Posty: 492
Od: 9 wrz 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Zioła na działce

Post »

U mnie w słońcu smaży się tymianek, rozmaryn, szałwia, estragon i oregano.
Mięta w półcieniu ma się świetnie, mam w notatkach że jeszcze można tam dosadzić szczypiorek, lubczyk, tymianek i czosnek niedźwiedzi.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zioła na działce

Post »

Słońce lubi tez macierzanka.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2857
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Zioła na działce

Post »

U mnie w słońcu rosną: lubczyk, oregano, szałwia, tymianki, macierzanka, melisa,szczypiorek. W półcieniu mięty, a za obwódki robi lawenda. Z rozsady co roku w słońcu majeranek i bazylia różna, ale najbardziej lubię zwykłe - zieloną i bordo.
;:7
Gienia
Pozdrawiam Eugenia
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Zioła na działce

Post »

Z moich doświadczeń (a kratka powyżej jest nie tylko od południowej strony domu, ale jeszcze pod oknem) to tymianku i szałwi nic nie zmorze. Ale rośnie tam i szczypiorek chiński i rozmarym i laur, który w tym roku chyba przetrwał zimę przykryty doniczką, ale i oregano, lubczyk, rozmaryn, majeranek, pietruszka, siedmiolatka,bazylia.

Mimo powyższych doświadczeń, moim zdaniem w cienistym i wilgotniejszym miejscu miejscu świetnie daje sobie radę lubczyk, pietruszka naciowa, bazylia. A już na pewno czosnek niedźwiedzi.

A wystarczy popatrzeń na wzgórza południa Europy. Tam laur, rozmaryn, tymianek, macierzanka i oregano rosną podlewane tylko rzadkimi deszczami.

maria55, zioła w charakterze obwódek to moje marzenie.
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zioła na działce

Post »

Mój lubczyk w miejscu lekko zacienionym i wilgotnym nie dał sobie rady, zaczął "znikać", miałam wrażenie, że wygnił.
Wydaje mi się, że większość ziół preferuje stanowiska słoneczne. U mnie rośnie tak oregano, tymianek, estragon, bazylie (odkryciem ubiegłorocznym jest bazylia cytrynowa), trawa cytrynowa, rozmaryn, majeranek, cząber. Jedynie mięta i melisa mają stanowisko lekko zacienione :D
Pozdrawiam, Kasia
maria55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 kwie 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie
Kontakt:

Re: Zioła na działce

Post »

Dziękuję serdecznie za wszystkie rady - moje rabatki ziołowe zaczynają nabierać realnych kształtów. W najbliższym czasie rozproszone ziółka czeka przeprowadzka na nowe mieszkanie. No i oczywiście dużo frajdy z zakupu nowych :)
Awatar użytkownika
Therran
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 mar 2013, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zioła na działce

Post »

Witam.

Odnosnie ziółek w ogródku, chciałbym zaproponoiwać coś egzotycznego - pnącze: Gynostemma pentaphyllum (jiaogulan) - ziele nieśmiertelności :) ... no prawie ;) Mieszkańcy rejonów Chin, z których pochodzi, dożywają przeważnie ponad stu lat :)
Można go uprawiać i u nas w kraju, w gruncie (może poza najbardziej mroźnymi okolicami Polski północno-wschodniej).
U mnie w ogródku przezimowało okryte słomą i gałazkami iglaków (na zimę część nadziemna usycha - zimują kłącza). Jak słonko przygrzało, juz widać pierwsze zielone kiełki i zawiązki liści :)
Ziele - nazwane chińskim żeńszeniem ma niesamowite własności prozdrowotne o czym można poczytać np. tutaj:
http://leczniczeziola.blox.pl/tagi_b/28 ... gulan.html

Zdrowia życzę :)
Pozdrawiam - Janusz.
Spokój jest oryginalnym stanem ducha :)
Awatar użytkownika
Yvona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1558
Od: 31 sie 2011, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin/ Zachodniopomorskie

Re: Zioła na działce

Post »

Kiełkująca bazylia-mieszanka 3 odmian, widać, że bzie coś fioletowego :wink:
Obrazek
Obrazek
Trzeba być szalonym, żeby za własne pieniądze katować się w górach...
Trzeba być głupim by tego nie robić.
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zioła na działce

Post »

Ja też czerwoną posiałam. Już ładnie wychodzi. I majeranek mi pięknie skiełkował :D
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Zioła na działce

Post »

A ja mam z majerankiem problem, wysiewam już drugi raz i ciągle nic. Czy coś trzeba przy nim zrobić coś nietypowego czy po prostu Biedr.... nasiona są do d....?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”