ziemia do swierkow

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dozer
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

ziemia do swierkow

Post »

Chce posadzic okolo 200 swierkow pospolitych (picea abies) i nie wiem jakiej najlepiej uzyc ziemi. Swierki beda z mikoryza i hydrozelem. Co mam wsypac do dolkow i doniczek ? Ziemia uniwersalna kwiatowa, torf a moze mieszac np. 160 litrow uniwersalnej ziemi kwiatowej + 80 litrow torfu ?

Ps. Chce z nich utworzyc wysoka zaslone i planuje sadzic co 2 metry i 2 metry od ogrodzenia - nie jest to za wasko ?

będę wdzieczny za polecenie jakis nawozow do swierkow.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 942
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ziemia do swierkow

Post »

Pozwolę sobie zacytować fragment Wiki:
W górach bory świerkowe tworzą piętro regla górnego (piętro górskie wyższe) występując na obszarach do 2200 m n.p.m. W tajdze tworzy lasy mieszane z brzozą i sosną. Szkodzą mu przymrozki, susze, upały i silny wiatr. Świerk ma większe wymagania glebowe, aniżeli sosna. Lepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych i piaszczysto-gliniastych. Preferuje luźne, świeże, wilgotne gleby gliniaste. Wymaga większej wilgotności gleby i powietrza. Wrażliwy na przymrozki. Mało odporny na działanie wiatru, ze względu na płytko rozwijający się system korzeniowy oraz gęstą koronę, najczęściej o dużej średnicy, która zwiększa możliwość wywrotów. Niebezpieczeństwo to wzrasta szczególnie przy nagłym odsłonięciu drzewostanu lub jego szybkim i silnym przerzedzeniu. Świerk dobrze znosi ocienienie ? jest gatunkiem cienioznośnym.

Drzewostany świerkowe są cieniste, pod okapem świerków jest niższa temperatura aniżeli w otoczeniu oraz większa wilgotność powietrza. Słabsze są też prądy powietrza, odkłada się więcej ściółki, a do gleby dochodzi mniej opadów, których znaczny procent jest zatrzymywany w koronach drzew. Świerki mają tendencję do zakwaszania gleb, na których rosną.
Natomiast jeżeli chodzi o gęstość sadzenia, to zależy o jakiej przestrzeni czasowej rozmawiamy. Jeżeli jest to plan np. 5 letni, to jest to do zaakceptowania. A gdy rozmawiamy np. o 30 latach to będzie im stanowczo zbyt ciasno. Ale zawsze można będzie później wyciąć co drugi...

A co do nawożenia, to kuknij tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... w=previous
Awatar użytkownika
Dozer
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ziemia do swierkow

Post »

Sugerujesz nie kupowac zadnej ziemi, tylko sadzic w gruncie, te ktore ida od razu do gruntu ? Troche chce dac do doniczek i chyba musze kupic jakas ziemie ? Swoja droga jest jakis przelicznik wielkosci swierka do pojemnosci doniczki ? Chce zeby dobrze rosly i kupilem dla 50-70cm doniczki 5L i dla swierkow srebrnych 20-30 cm 3L :) Widzialem duze rosliny (100cm) w malych 2litrowych doniczkach, ale to mi sie wydaje dziwne - nie karlowacieja przez to ?

Ps. Gleba docelowa jest taka jak z opisu wiki ... ale co dac do doniczek ? Wymieszac ziemie gruntowa z ziemia uniwersalna ?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 942
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ziemia do swierkow

Post »

Co do ziemi, to ja bym wymieszał ziemię tą co masz w miejscu docelowym z torfem do iglaków. Z tym, że raczej bym nie przeginał z ilością torfu (powiedzmy 1:4). Jednakże w ziemi docelowej może być wiele żywych organizmów, które należało by zlikwidować (np. przy użyciu piekarnika, czy mikrofalówki). Natomiast jeżeli chodzi o poruszoną kwestię małych doniczek, to jest to właśnie efekt nawożenia... Dlatego osobiście jestem wrogiem tego typu działań. Roślina po prostu nie musi wykształcać potężnego systemu korzeniowego, bo wszystko ma "pod ręką". I najgorsze jest odstawienie nawozów po iluś tam latach, bo konsekwencje bywają różne... A tak nieco odbiegając od tematu to rozważ dosadzenie innych roślin, bo przy 200 roślinach tego samego typu masz jak w banku, że jakieś cholerstwo się przyczepi. Przykładowo co 10 szt. świerka posadź daglezje i wtedy w najgorszym wypadku będziesz walczyć w obrębie od daglezji do daglezji a nie na całej plantacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”