Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
obaran
200p
200p
Posty: 407
Od: 4 maja 2013, o 07:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

A to nie jest tak, że z liścia nie wyjdzie kolorowy osobnik tylko całkiem zielona forma :?: Tak wyczytałam w paru miejscach, że jak rozmnaża się z liścia to nie są przekazywane charakterystyczne cechy ubarwienia dla danej odmiany.
Bartt
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 5 kwie 2013, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Istotnie, większość źródeł podaje, że cech liścia ukorzenianego nie da się uzyskać w odroście tzn. ukorzeniając liść z żółtym brzegiem uzyskany odrost będzie pozbawiony cech rośliny - żółtego obrzeżenia, choć 12 stronie tego wątku, jeden z użytkowników zamieścił sposób na uzyskanie barwnego odrostu - ja nie stosowałem tej metody i nie wiem czy faktycznie się sprawdza.
x-g-d
---
Posty: 139
Od: 13 maja 2011, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

:wit
Dostałam sansevierie, ale jej liście wyglądają podejrzanie. Co Wy o tym sądzicie?:

http://www.flickr.com/photos/52917461@N08/5517240081/

http://www.flickr.com/photos/52917461@N08/5517240763/
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

To wygląda jak uszkodzenia mechaniczne, np. obtarcia rośliny w sklepie podczas ciągłego przestawiania lub w transporcie :D
Pozdrawiam,
Kasia
Bartt
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 5 kwie 2013, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Ja też sądzę, że to nic podejrzanego, raczej mechaniczne uszkodzenia. Napisz tylko czy to uszkodzenie na pierwszym zdjęciu jest miękkie.
Awatar użytkownika
pestka71
50p
50p
Posty: 92
Od: 6 paź 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

:wit Listek pocięty, podsuszony i zasadzony w mieszance ziemia uniwersalna-piasek, przykryty kloszem z butelki. :) Jak się nie uda będę się uśmiechać o kolejny listek i spróbuję metodą Sonii127. Soniu tobie również życzę powodzenia i nie dziękuję coby nie zapeszyć. ;:333
Pozdrawiam. Ania.
x-g-d
---
Posty: 139
Od: 13 maja 2011, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

bartekkow pisze: Napisz tylko czy to uszkodzenie na pierwszym zdjęciu jest miękkie.
Tak, jest miękkie.
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Ostatnio zauważyłam, że coś jest nie tak z moją sansevierią. Pomimo podlewania jej liście zaczęły się marszczyć i zawijać. Już myślałam, że ją przelałam, ale korzenie nie wyglądają na zgnite. Nie wydaje mi się także, żebym je przesuszyła (podlewałam razem z innymi w podobnej wielkości doniczkach i pozostałym nic nie jest, nawet wypuszczają nowe odrosty).
Czy ktoś z Was ma pomysł co się stało i czy da się ją jeszcze uratować? Tak to wygląda:


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Bartt
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 5 kwie 2013, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Takie oznaki, jak na załączonych zdjęciach, mają miejsce wtedy gdy roślina ma za mało wody. Korzenie widać zdrowe, moim zdaniem nie ma się czym martwić tylko zwiększyć dawkę wody. W jakim miejscu stoi sansevieria, w pobliżu kaloryfera?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Natalio, jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Bartt pisze:W jakim miejscu stoi sansevieria, w pobliżu kaloryfera?
Stoi na parapecie nad kaloryferem, ale był on włączany zaledwie kilka razy. Zimą podlewam wszystkie sansevierie co 2-3 tygodnie, a jedną z nich podlałam w tym okresie tylko dwa razy. Wszystkie, mimo podobnych wielkości, mają się bardzo dobrze, dlatego bałam się, że tę mi coś ją zjada ;)
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

No dobra, ale tą co podlałaś tylko dwa razy to jest właśnie ta, czy inna sansevieria? Bo jeśli ta, to masz odpowiedź.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Nie, nie, tę akurat podlewałam częściej :) Chciałam po prostu zwrócić uwagę na to, że niektóre podlewałam jeszcze rzadziej, a wyglądają dobrze. Stąd też pojawiła się moja obawa, że może nie jest to zwykłe przesuszenie ;)
Ale w takim razie dokarmię ją dzisiaj i zobaczę czy dojdzie do siebie. Dziękuję za odpowiedzi ;:180
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”